Skocz do zawartości

czym to jest wykonczone


Miki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

zwracam sie z pytaniem moze troche dziwnym ale z mojej znajomosci forum wynika ze forowicze maja wiedze w zadziwiajacych tematach.

szykam informacji na temat farby/powloki jaka sa wykanczane (od wewnatrz) kabiny szybowcow i samolotow lekkich (chodzi mi o konstrukcje kompozytowe)?

powloka widoczna na zdjeciu szara z wtraceniami:

http://www.glidingwa.com.au/BeginingGliding/PW-5InstrumentPanelAndText.jpg

dzieki za pomoc

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dalmatyńczyk? :lol: A poważnie efekty takie również uzyskuje się podczas technologii wtrysku przez dodanie do granulatu zmielonego materiału z odzysku. Materiał jest stosunkowo tani ale jego kolor jest taki jak widać.W autobusach mpk też widziałem podobne tworzywo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Mnie to wygląda na powłokę z żywicy. Wypisz-wymaluj wygląda jak żywiczna podłoga w mojej poprzedniej firmie.To pewnie żelkot i laminat. Prosto z formy takie wychodzi.

Nie jest to żadna powłoka z żywicy a z podłogami to ma tyle wspólnego co nic....Tej powierzchni nie wytwarza sie w formie-nie jest żelkotem ani tym bardziej laminatem!!!

Jest to lakier nitrocelulozowy który nanosi sie zwykłym pędzlem na powierzchnie drewniane lub kompozytowe.A skąd taka barwa:"kropki"??? Podejrzewam że po to aby nie było widać niedoskonałości faktury powierzchni pokrywanej.W minione wakacje miałem okazje pracować przy produkcji szybowców-za pomocą zwykłego pędzla,metodą tzw.topowania pokrywaliśmy wnętrze kabiny szybowca(w tym również laminat z widoczna fakturą tkaniny która po wyschnięciu tego lakieru stawała się znacznie niej wyrazista).Pamiętam że ten lakier ma bardzo intensywny zapach-gorszy niż epidiany.Możliwe również że istnieją inne lakiery i metody nanoszenia stosowane do tego celu.

 

Pozdrawiam!

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem takiego maila:

 

Witam

Piszę do Kolegi w związku z wątkiem, które pojawilo sie na forum pod adresem:

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=233798#233798

Nie jestem zarejestrowany na forum, więc nie mogłem podpowiedzieć...

Otóż tzw marmurek widoczny na załonczonym na forum zdjęciu to ,,zwykłe" malowanie natryskowe pistoletem. Najpierw sika se wszystko do malowania na szary kolor. Potem maluje sie na biało /po wyschnięciu szarego/, przy czym trzeba zmniejszyć ilość powietrza ustawieniami pistoletu, tak, aby pistolet dosłownie pluł lakierem. Tu oczywiście trzeba samemu zrobić próbe, gdzieś na boku co do gęstości lakieru, ciśnienia powietrza i odległosci pistoletu od malowanej powierzchni - dopiero potem na gotowo, ale to prosta sprawa. No i na koniec tak samo z lakierem czarnym.

Po co takie malowanie?

Otóż pojawiło sie ono w epoce szybowcow drewnianych /i jest to chyba nawet polski patent-o tym za moment/. kiedy powierzchnie /pola/ między wręgami i żebrami oklejało sie arkuszami sklejki, których łączenia trzeba było szpachlować /masa!/. Aby tego uniknąc wewnątrz kabiny doskonale oszukuje się wzrok i tuszuje nierowności właśnie takim marmurkiem - także w laminatach.

Podobno też takie malowanie nie absorbuje wzroku i nie razprasza od np przyrzadów pokladowych.

Pamiętam jak kiedyś u nas w klubie pojawił sie pewien niemiec ze słoikiem z prośbą, czy nie dostalby troche farby w kropki /!/ - dostał troche - w trzech słoikach ;)

pozdrowienia

Tomasz Zimoląg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.