Jump to content

Webraprop - Reaktywacja


EnzO_CK

Recommended Posts

Witam!

Mój instruktor postanowił ze mna polatać na wiosne, wiec musi miec aparature. Posiada stara aparature Webraprop 4 kanały (żółta), serwa i odbiornik. Problem polega na... zasilaniu nadajnika. Może ktoś pamięta ile Voltow było w tym nadajniku, bo podobno były baterie jakich nie produkują. Probowaliśmy z pakietami LiPo 2s i 3s. Ale żadnego efektu. Odbiornik i serwa są sprawne, ponieważ po podłączeniu do zasilania na chwile drgnęły, ale nie było reakcji z nadajnika. Dla pewności obeszliśmy bezpiecznik ale bez efektow.

Była tez dziwna rzecz. Chodzi o jakiś wskaźnik w skali 0 - 6. Gdy podłączaliśmy zasilanie wskazywał różnie. Zazwyczaj nie przekraczajac 3. Gdy dotknęliśmy anteny ręką wskaźnik natychmiast skoczył na max. Co to za wskaźnik i co ma to wspolniego z brakiem reakcji na ruchy serwa. Prosze o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

zasilanie standardowe, 9,6 V. W oryginale było 8 akumulatorów 2/3 A - dzisiejszy odpowiednik to np. KAN 1100.

Wskaźnik pokazuje moc promieniowania z anteny. Sądząc z tego, co piszesz, WCz w nadajniku działa, coś dzieje się z koderem. Z lataniem nawet jeśli zadziała, to ostrożnie, bo to pasmo 27 Mhz,czyli tam, gdzie chodzą CB radio i wiekszość zabawek.

Pozdrawiam

Darek

Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze pamietam odbiornik Webraprop, a wlasciwie serwa - zasilane sa 2x2.4V. Tzn - standard 4.8 v z odczepem w srodku. Moze pamiec mnie myli ale . . . Uzywalem tej aparatury wieki temu. Tylko czy to nie jest aby 27MHz - moze to byc nieciekawe z CB dookola.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Webry żółte miały chyba wbudowany prosty wskaźnik mocy wyjściowej,Dotknięcie anteny powodowało rozstrojenie układu w.cz. i dlatego wskaźnik skoczył na maksa.Druga sprawa to sama częstotliwość 27MHz.Ponieważ radio działa z modulacja AM i do tego w 27MHz będzie z tym mnóstwo kłopotów.Skąd wiem?Wujek (modelarz od kilkudziesięciu lat) posiada dwie takie Webry.Próbował latać na jednej i drugiej. Obie były nieobliczalne, były momenty utraty łączności, samoistne machania sterami i tego typu historie.Po rozbiciu modelu zakupił Optica 6 .Jedna webra służy teraz do sterowania elektrycznym ślizgiem a druga leży nieużywana.Po iluś tam latach leżakowania zestarzały sie ferryty w cewkach, a samo strojenie w serwisie jest nieopłacalne.jedyna pociecha jest taka że podłączaliśmy serwo C507 Graupnera i HS300 do webry i działało prawidłowo, z tym że neutrum wypada trochę przesunięte.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Więc polecacie kupić inną aparature :?:

Chyba tak bedzie bezpieczniej :roll:

Myślę że zdecydowanie bezpieczniej jest na 35MHz/FM .Przygody z Webrą 27MHz /AM opisałem w "telegraficznym" skrócie bo to temat na kilka stron, jednak cała gra nie była warta świeczki.

 

Dodam tylko że na Webrze latane było z daleka od miasta i linii WN.Test zasięgu na ziemi wypadał pozytywnie a w powietrzu zaczynały się "przygody" (nie dziwi mnie to wcale)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.