Skocz do zawartości

problem z zasiegiem :(


krzysiek w

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdziłeś napięcie w odbiorniku i nadajniku ?, może antena w odbiorniku uszkodzona, albo dotykała ziemi?, sprawdziłeś w innym miejscu? (może obce zakłócenia) itp.

Jak widzisz przyczyn może być wiele, należy krok po kroku eliminować je aż pozostanie to właściwe (i je naprawić). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic nie robilem by ten zasieg stracic.

Nadajnik mam ze 3 lata,odbiornik tez ma z rok.Problem zacza sie we czwartek, jak latalem dlg,po odleceniu ze 30m cos model latal jak chcial,skonczylo sie tym ze go przezucilo na plecy i ulamalem pion.W sobote bylem porzucac rakietoplanem by przywyknac do jego niechceci do skrecania,i raz jak wyladowalem zauwazylem ze stery wariuja,jak podszedlem na 5m przestaly.

A jeszcze w niedziele latalem na zboczu ze 200m od siebie....:/

 

rano obczaiłem dokladniej sytuacje i mam wrazenie ze altena odb jest przerwana pod oslonka ze 3mm od obudowy.Jesli sie nie myle to juz mam przyczyne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy antena odbiornika - to jakiś specjalny drucik? Czy można ją zastąpić przwodem np. ze sklepu elektonicznego do głośników czy innym kablem?

 

Jakie musi mieć ważne parametry aby można ją było zastąpić i czym najlepiej ją zastapić gdy orginał się przerwie?

Ze względu na zjawisko naskórkowości występujące przy przepływie prądów wysokiej częstotliwości, przewód antenowy musi być wykonany jako wielożyłowy (a juz taki super przewód typowo antenowy ma dodatkowo każdą żyłę izolowaną emalią). Im więcej żył (tych pojedynczych drucików) tym lepsze parametry elektryczne i mechaniczne (elastyczność - tak istotna w naszych antenkach). Istotna jest też izolacja, do naszych zastosowań powinna być w miarę gruba i przy tym bardzo elastyczna. W praktyce, na antenkę dobrze nadają się potrójne przewody do serw sprzedawane w sklepach modelarskich. Wystarczy oderwać jedną nitkę i mamy kabelek na nowa antenę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku ale wiesz że czerwona nitka gorzej przewodzi bo indukuje się w niej nadfiolet :wink:

Zęby nie było wątpliwości to żartowałem.

Za to nie zgodzę się że lutowanie nie ma wpływu na odbiór.

Wystarczy że kabel od anteny TV sobie polutujecie w kilku odcinkach i na ekranie mogą powstać odbicia lustrzane(jakby duch postaci cofnięty o kilka mm). Poza tym co już ma mniejsze znaczenie to każdy lut to spadek sygnału.

No i jeszcze dochodzi to że cyna na mrozie kruszeje i można się obudzić z antenką 5cm długą.

W sumie to w większości wypadków to nie wystąpi, ale nie wiadomo na kogo popadnie i szkoda

stracić model przez taką głupotkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorytycznie - tak.
Tak napisałem wcześniej. Oczywiscie masz rację. Ale mówilismy o pojedynczym lutowaniu. Każda niejednorodność przewodu wprowadza zakłocenie w parametry falowe. Jego wielkość zależy od samej techniki połączenia. Nawet światłowody się spawa a głos nam sie nie odbija - no, chyba, że czkawką :wink: Ale za bardzo teoretyzujemy. Jak czytaliśmy, problem już rozwiązany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Swiatlowody to inny temat musza byc dokladnie polaczone, z uwagi na znieksztalcenia widma podczas przechodzenia przez bariere polaczenia (w przypadku zlego polaczenia moze nastapic czesciowe odbicie sygnalu. Co do kabla antenowego ja sobie wymienilem kiedys caly przewod w odbiorniku i bylo wszystko tak jak powinno. Czesto utrata czulosci odbiornika moze byc uszkodzony element L lub odstrzelony kondensator SMD po ostrym kretobiciu, mialem taki przypadek. Czasem ciezko jest znalezc usterke jak sie nie dysponuje odpowiednim sprzetem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.