Skocz do zawartości

Jaki producent? OPINIE


bojler

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam forum regularnie, korzystam z rad czasami zabieram głos w dyskusji.

Nurtuje mnie jednak sprawa producentów gotowych zestawów w wersji ARF i KIT, których byście polecili a których nie, na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie takiego zestawu.

Na forum przewija się kilka nazw firm a ten sam model no choćby PIPER J3 Cub.

Jest wiele innych jeszcze modeli godnych uwagi tylko czasami jest dylemat, który producent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firm mi znanych mogę polecić Top Flite oraz Great Planes. www.top-flite.com www.greatplanes.com .Obie robią modele KIT i ARF i robią to naprawdę świetnie.Sprzedaż modeli great planes prowadzi www.modele.sklep.pl i tu dla przykładu Piper http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=7833

 

Z firm których bym nie polecał to CM-PRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie jednak sprawa producentów gotowych zestawów w wersji ARF i KIT, których byście polecili a których nie, na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie takiego zestawu.

Osobiście nie wiem czy jakikolwiek ma sens zastanawianie się nad tym kto jest producentem.

 

Jak już zauważyłeś zestaw, zestawowi tego samego modelu nie jest równy, ale to nie nazwa producenta zapewnia jakość na którą liczysz. Nie ma jednej idealnej marki, która ma w swoim dorobku jedynie udane konstrukcje.

 

Jeżeli jakiś model jest w Twojej uwadze, wyszukaj możliwie dużo o nim informacji, relacji z montażu, oblotów... tego jest dość sporo w rzeczywistości i wtedy podejmuj decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z firm których bym nie polecał to CM-PRO.

Dlaczego? Podobno ich Quest albo Leo to bardzo udane konstrukcje...

 

Pozdr.,

Michał

W większości te modele są z tragicznej jakości laminatów i ciężkie.Nie twierdzę że wszystkie.Takie jest moje zdanie, oczywiście każdy może mieć inne ale jakości CM PRO doświadczyłem na własnej skórze.CM-PRO rozszyfrowałbym tak :Ciągle Masz PROblemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy macie koledzy jakieś modele CM PRO, co ja mogę powiedzieć:

- model cessny 172 wielkości ,60 (ta firma robi też większe)- jakość wykonania rewelacyjna, laminaty równe czyste , sporo gadżecików, np. estetyczne osłonki na serwa w skrzydłach. Słabe podwozie przednie, podejrzane systemy napędów zwłaszcza skrzydłowych. Średnio zaawansowany modelarz poradzi sobie bez problemu. Model lata bardzo ładnie, o ile uda mu się wystartować (podwozie). Wagowo, nie odbiega od konkurencji

 

- Swallow 90-całkiem przyzwoity, choć pod silnik jaki dałem (ASP90 4t) za ciężki. Po wymianie podwozia na drutowe (śr.5mm) i wzmocnieniu wręgi mocującej kołki skrzydła, bardzo poprawny pod względem konstrukcyjnym. Za cenę jaką dałem (450zł) naprawdę nie ma co narzekać. Instrukcja w miarę poprawna. Swallowem zrobiłem w sumie ze 20-30h i nic z niego nie odpadło

 

Z innych firm, bo też mam porównanie:

- WillHobby (mało znany chiński producent)- model GeeBee, całkowicie niedolaminowane wręgi, choć kształty kadłuba, linie podziału itp całkiem ładnie odtworzone. Skrzydło dość porządne, ładne owiewki, podwozie całkowicie do wymiany (błąd konstrukcyjny), bardzo trudny w wyważeniu (silnik ST30cm dla dania balastu). Instrukcja bezużyteczna.

 

-GreatPlanes 1/12 Corsair- bardzo ładna i lekka konstrukcja, fatalna folia z tysiącami nowych bąbli po każdej wizycie na słońcu, bardzo delikatna osłona silnika (duże pęknięcie przy twardym lądowaniu na trawie, a ten model ląduje tylko na trawie więc można było trochę wzmocnić)

 

- eXtrim Artexu- tylko zestaw czyli kit- złamał się dźwigar w powietrzu, gdy pokazywałem młodemu modelarzowi jak się nie powinno robić pętli (w sensie żeby nie zaciągać modelu za szybko)- jak na model o wadze 600-700g uważam że raczej mała wytrzymałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tym tematem nic nie ustalisz bo ile użytkowników tyle opini.

2) Ci co się wypowiadają o Cm pro z reguły nie mieli tych modeli albo mieli z nimi tylko przelotny kontakt,bądź trafili akurat ten faktycznie zły model. Są to też ludzie z góry uprzedzeni do wszelkich wyrobów chińskich--tak z zasady i maniacy wagi czyli jak osłabić konstrukcję modelu aby zyskać te upragnione 100 gramów :lol:

3) Jeśli chodzi w Cm pro miałem: Cesnę 50,Magpie 50, Extre 330 50, Larkx2,Leo.Kompletną porażką okazała się Extra 330. Najlepszym okazał się Magpie (Leo jest jeszcze nie oblatany,więc może obejmie koronę w moim rankingu).Oprócz Extry wszystkie latały i latają w 100% poprawnie.

4) Kupiłem pewnego razu zestaw Phoenix Sea Bee i odesłałem do sklepu (kiepskie rozwiązanie prowadzenie sterów), miałem Capa 60 z Nastika--zwichrowana połówka skrzydła,przepadanie przy zaciągnięciu wys., miałem AT40L --świetny model po przeróbce podwozia.

 

Podsumowując---każdy lata tym na co go stać.Ja pozostałem przy CmPro i tak zostanie,obecnie latam Lark'iem,nie mam z nim żadnych kłopotów-start-lądowanie,start-lądowanie itd. Poprawiłem w nim: podwozie (wystarczy odwrócić tyłem do przodu) i rozmieszczenie serw w kadłubie i śmiga aż miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie -poprawiłem, naprawiłem podwozie, wzmocniłem,przesunąłem serwa.Ja zrobiłem więcej : przebudowałem 30% modelu żeby się nie rozleciał w locie.Dlatego piszę że CM-Pro w moim mniemaniu to nie jest firma godna polecenia.Wolę za tą cenę kupić KIT albo samemu zrobić model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przebudowałem 30% modelu żeby się nie rozleciał w locie

Są różne zboczenia :lol:

 

Wolę za tą cenę kupić KIT

Za cenę ARF kupisz TYLKO kit plus drugie tyle w dokończenie prac

samemu zrobić model

Ktoś kto potrafi wykonać poprawnie model samodzielnie nie kupuje ARF'u to raczej logiczne.Albo wykonujesz model sam i robisz go tak jak chcesz wykorzystując rozwiązania konstrukcyjne ,które uważasz za słuszne albo kupujesz ARF i godzisz się z tym,że jakieś poprawki będą potrzebne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego robię modele?Prawda jest jedna i dość banalna >>>>nie stać mnie na kupno ARF-a a budując od zera model koszty rozkładam w czasie.I to jedyny powód dlaczego to robię.A że cena wychodzi podobna? No cóż, wypadek przy pracy. :D

 

PS: jak będę miał możliwość kupowania ARF-ów to moja przygoda z budowaniem sie zakończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kto potrafi wykonać poprawnie model samodzielnie nie kupuje ARF'u to raczej logiczne.Albo wykonujesz model sam i robisz go tak jak chcesz wykorzystując rozwiązania konstrukcyjne ,które uważasz za słuszne albo kupujesz ARF i godzisz się z tym,że jakieś poprawki będą potrzebne.

Jest jeszcze druga strona medalu.

Mając niewiele czasu na pasję, złożenie ARF a następnie poprawki rozłożone w czasie dają dużo więcej latania. To nie jest tylko kwestia umiejętności bądź ich braku.

Wspomniałem już o zapleczu warsztatowym?..

 

Żeby nie było zupełnie offtopic: modele Black Horse'a z którymi miałem/mam do czynienia wykonane były całkiem przyzwoicie.

 

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że ARF-y są złe, po prostu mam złe doświadczenia z CM-Pro.Z chęcią pokazałbym Wam swój warsztat ale to bez sensu bo kuchnia jest w każdym domu a narzędzi to ma chyba więcej 10 letnie dziecko niż ja co może potwierdzić Szymon Srejla_u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Miałem kilka modeli z Blackhorse oraz decathlona z phoenix model. Jak za tą cenę nie ma się do czego doczepić .Wiadomo że kilka błędów jest i trzeba się z tym liczyć przy składaniu. Widziałem też Pipera z cmpro ,i mogę powiedzieć że wykonanie jest świetne.Oczywiście nikt nie zrywa foli i patrzy jak jest pod nią mówię tu o sprawach widocznych .Jedynie to w zestawach arf jest marna galanteria :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy się będę zastanawiał, napewno wezmę pod uwagę GreatPlanes, podoba mi się kilka modeli tej firmy oraz ich wykonanie.Z Top Flite kupiłbym Cessnę KIT , jest dostępna w Polsce ale jeżeli ARF to Great Planes , może Hangar9 jednak musiałbym zobaczyć modele tej firmy z bliska.Bardziej nie będę sie rozpisywał bo to bliżej nieokreślona przyszłość.

 

Zawsze bardziej interesują mnie rozwiązania konstrukcyjne niż kolorowa folia na modelu.

 

 

PS: Niestety na rynku materiałów konstrukcyjnych robi się tragedia bo ich po prostu brakuje to raz a ceny przyprawiają o zawrót głowy to dwa, więc chyba wyjścia nie będzie i trzeba kupować ARF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i dziękuję bardzo za zabranie głosu w dyskusji i wyrażeniu swojej opinii.

W związku z tym że mam sentyment do dwupłatowców więc zakupiłem ten model:

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1978

A drugim , który mi się marzy to ten:

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=6058

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.