Jump to content

Potrzeba jest matką wynalazków


a_skot

Recommended Posts

Przymuszeni czasem okolicznościami wymyślamy jakieś nowe patenty modelarskie. Bywa, że okazuje się z czasem iż ktoś już dawno to wymyślił :-D Ale do rzeczy - w ostatnią sobotę w dość spektakularny sposób zmasakrowałem swoją Katanę z VA Models. W domu okazało się, że da się z zebranych kawałków coś jeszcze poskładać. Po posklejaniu wszystkiego do kupy pomyślałem, że dobrze byłoby boki kadłuba przelaminować cieńką tkaniną. Na przeszkodzie stanął jednak brak utwardzacza. Ale był pod ręką poliuretanowy, wodorozcieńczalny lakier do podłóg :lol: Ma tę właściwość, że gdy jeszcze jest mokry wszystko klei się do niego - zwykle nie to co trzeba. Zatem, zamiast żywicy - lakier :!: "Pomalowałem" posklejane boki kadłuba lakierem (dość grubą warstwą). Na mokrą jeszcze powłokę nałożyłem tkaninę i całość ponownie przelakierowałem, dokładnie ją przesączając. Wyszło nieźle a czy się sprawdzi? Jak pogoda dopisze, test w sobotę 8)

Link to comment
Share on other sites

ake za to jakie to ciezkie w porownaniu do prawdziwego laminatu

No właśnie, też mnie to ciekawi.

W styropianowym F18 laminowałem tak tkaninę 25g/m2 i właśnie taki lakier nakładałem natryskowo.

Jak rzadki to jest lakier, każdy chyba widział (ja rozpylałem go akurat ręcznym rozpylaczem ze zużytego aktywatora do CA).

W zasadzie nie mam wielkiego doświadczenia w laminowaniu żywicami, ale z tego co sam już zauważyłem to dla mnie łatwiej trysnąć cienką warstwę lakieru, niż cienko przesycić żywicą.

O wytrzymałości takich powłok (lakier/tkanina) też niewiele wyczytałem, w każdym razie na plus może być zaliczone, że są dosyć popularne, czyli w domyśle, pewnie warto je stosować :D

Link to comment
Share on other sites

Czy cięższe od tradycyjnego laminatu? Chyba nie. Laminowałem tkaniną 25g i wydaje się, że znacznego przyrostu masy nie ma. Inną kwestią jest wytrzymałość takiego czegoś. Laminat na bazie żywicy jest tu chyba zdecydowanie lepszy

Link to comment
Share on other sites

Laminat na bazie żywicy jest tu chyba zdecydowanie lepszy

chyba zle sprecyzowalem

chodzilo mi o ciezar i wytrzymalosc

bo jako "laminat" na bazie lakieru bedzie wazyl podobnie ale z wytrzymalosciajuz gorzej

a na bazie zywicy mamy podobna wage z duzo wieksza wytrzymaloscia

chyba znow namotalem ale moze da sie wyciagnac z moich wypocin mysl przewodnia?

Link to comment
Share on other sites

Witam,ostatnio wyczaiłem taki oto fornir,

Dołączona grafika

Dołączona grafika

0,6 \600\2800,modyfikowany :lol:,czy ktoś zna to drewno?

A,co do laminowania, to dawno temu z braku tkaniy laminowałem skrzydła materiałem z flag,których było pod dostatkiem+żywica i było całkiem,całkiem :jupi:

Link to comment
Share on other sites

witam,

 

.. Ale był pod ręką poliuretanowy, wodorozcieńczalny lakier do podłóg :lol:

a czy to czasem nie to samo co dosc popularny WBPU (water based poliurethan) polecany do pokrywania modeli depronowych na rcgroups.com ? (najczesciej jako mieszanka z mikrobalonami lub talkiem dla niemowlat)

 

pozdrawiam

julo

Link to comment
Share on other sites

Witam,własnie się dowiedziałem,co,nie co.Ponoć jest to drzewo,które rosnie w Afryce,wysokość dochodzi do kilkunastu metrów :jupi: ,dlatego są tak prościutkie słoje.Zrobiłem z ciekawości nowe skrzydełka do Foxa,obrabia się super :D ,tylko nie wiem dlaczego nie podają nazwy tego drzewa,może przemyt :devil:

Link to comment
Share on other sites

He,he,odwołuje to drzewo :crazy: ,ale tak mi wytłumaczył sprzedawca.Oczywiście jest z drewna ale robiony specjalną technologią.Sklep jest w Krakowie,cena płata 2800\600\0,6 30.00zł.Waga porównywalna do topoli.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.