Jump to content

MC-12 2 Watts


pmaverick

Recommended Posts

W instrukcji znalazlem zapis mowiacy, ze nadajnik mc-12 ma moc wypromieniowania 2 Waty... dodam, że to oryginalna instrukcja. Czy ktos w praktyce badał te aparatury? 2 Waty dla urzadzen 35 mhz to znacznie wiecej niz norma. Szukam pod choinke aparatury dla siostrzenca i zaczalem sie przygladac mc-12 i sie na taka informacje natknalem. Bede wdzieczny jak ktos to skomentuje :)

Link to comment
Share on other sites

Witam

Istotnie, na stronie Graupnera, w specyfikacji MC12 podają "output power 2W". Tyle tylko, że moc wyjściowa nadajnika (output power), to nie to samo co moc wypromieniowana (radiated power). Moc wypromieniowana nadajnika jest zawsze niższa do mocy wyjściowej.

Czy w przypadku MC12 moc wypromieniowana (dokładnie rzecz biorąc moc e.i.r.p. - moc równoważna wypromieniowana izotropowo ) nie przekracza dopuszczalnego u nas poziomu 100 mW nie wiem. Aparatura była niegdyś bardzo popularna w Europie, a od dawna przepisy europejskie mówią o max 100mW e.i.r.p.

PP

Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

Producent podaje prawdopodobnie tzw. moc doprowadzoną

Z uwagi na to że aparatury pracują ze stałą falą nośną czyli FM to wzmacniacz końcowy i sterujący (driver) są prawdopodobnie zrobione w klasie wzmacniaczy "C"

Sprawność takich stopni nie przekracza z reguły 50% i reszta mocy idzie w ciepło.

A wiec z całych 2 Wat podanych przez producenta trzeba troszkę odliczyć na zasilanie cyfrówki od aparatury to zostaje powiedzmy 1 Wat

Z tego co najmniej 60 - 70% idzie w straty miedzy innymi cieplne.

Zostaje te 30% ktore jest juz urzyteczna moca w.cz.

Link to comment
Share on other sites

30 % z 2 Watt to 600 mW. I tak sporo zakladajac moc obecnie sprzedawanych nadajnikow ktora oscyluje w granicach +- 100mW bo tyle chyba wynosi limit dla 35 mHz. Pytanie brzmi czy taki mc-12 nie sieje w zwiazku z duza moca wypromieniowania?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.