Skocz do zawartości

Zasilanie ładowarki


Artur z kołobrzegu

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam tylko tyle że jeżeli ktoś zdecyduje się na zasilacz od PC to należy jeszcze obciążyć wyjście +5V obojętnie czy AT czy ATX. Ja wyjście to obciążyłem dwiema żarówkami 12V 21W i w zupełności to wystarczy. W zasilaczu ATX aby go uruchomić należy zewrzeć pin 13 (gnd czarny) i pin 14 (power on zielony). I wszystko - a no i trochę rozumu by sobie przypadkiem krzywdy nie zrobić. Zasilacze takie są bardzo tanie i dostępne wszędzie (od aukcji po lombardy) a z ładowarką sprawują się bardzo dobrze.

 

Pegaz ma racje. Zasilacze od laptopa często mają wyższe napięcie. Często też mają mniejszy prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
to jest to najtanszy tego typu produkt na rynku

Jak go kupujesz jako zasilacz do laptopa/monitora czy czegokolwiek, to może być sporo tańszy :faja:

 

Pierwszy lepszy z brzegu, akurat za 50zł: http://allegro.pl/item189431123_nowy_zasilacz_12v_5a_do_monitorow_lcd_fak_vat.html

Nadaje się idealnie, testowałem go przez kilkanaście godzin maksymalnym prądem.

 

Edit:

Oczywiście nie ma cudów i moc takiego zasilacza jest ograniczona, o czym właśnie się przekonałem.

Max prąd to ten zasilacz daje tylko do ładowania napięciem ok. 12V

Dzisiaj ładowałem pakiet 8S lipoli i wydaje tylko z 2,5A przy większym się grzeje; przy 4A na ładowarce napięcie zasilacza tak spada, że uniemożliwia ładowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ma cudów i moc takiego zasilacza jest ograniczona, o czym właśnie się przekonałem.

Max prąd to ten zasilacz daje tylko do ładowania napięciem ok. 12V

Dzisiaj ładowałem pakiet 8S lipoli i wydaje tylko z 2,5A przy większym się grzeje; przy 4A na ładowarce napięcie zasilacza tak spada, że uniemożliwia ładowanie.

Oczywiście, że moc jest ograniczona i wynosi ~60W, co wylicza się ze znanego wzoru P = U * I.

 

Należy przy tym pamiętać, że ładowarka z przetwornicą podwyższającą napięcie to nie perpetuum mobile i powyższy wzór obowiązuje również po drugiej stronie ładowarki :twisted: A więc jeżeli ładujesz pakiet 8S to napięcie po drugiej stronie musi przekraczać 30V. dostępna moc zasilacza to 60W. Ponownie używamy powyższego wzoru i wychodzi nam, że ładowarka da już tylko 2A (I = P / U). A sprawność przetwornicy na pewno nie wynosi 100%, więc powyższe wartości należy jeszcze nieco ograniczyć.

 

Tak więc jeżeli uzyskałeś 2.5A to i tak zasilacz dawał więcej, niż to ma napisane na plakietce i nic dziwnego, że spadało napięcie a układ niemiłosiernie się grzał :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Popełniłem w wolnej chwili nowy zasilacz do ładowarki.

Udało mi się zanabyć za przysłowiowe piwo zasilacz do laptopa.

Na wyjściu daje 15V I 3A.

Podpięcie do LN-5014 nie zadziałało, ładowrak oznajmiła że za wysokie napięcie, po zmierzeniu okazało się że zasilacz daje bez obciążenia 15.7 V, dla LN to za dużo.

Na ratunek przybył mi Michał ( MiQ27 ) , co elektronik to elektronik. Jego Shark na tym zasilaczu ablał aż miło. Na wyjście wstawiliśmy układ Greatza, napięcie spadło do 14,5 V.

Ruszyło :)

Jako że tego Greatza gdzieś trzeba było upchać ( jakos nie lubię na pająka ), dorobić jakiś włączak z neonówką, przeto zasilacz oryginalny został rozbebeszony i wsadzony do nowej wystruganej z plastikowych płytek obudowy. Obudowę tradycyjnie pomalowałęm MOTIPAMI.

Dodatkowo obudowę ponawiercałem od tyłu i góry, zawsze to fajnie jak troche powietrza tam wpadnie, oryginalna obudowa była "bezwietrzna" i nieźle sie grzała.

 

Zasilacz wygląda tak :

 

zas4.jpg

 

A tutaj w towarzystwie większego brata, którego zrobiłem z zasilacza AT.

 

zas5.jpg

 

Wreszcie mam coś co mogę spokojnie w nocy włączyć i nie słyszę żadnego szumu z wiatraka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że mostek Gretza został wykorzystany jako dostawca dwóch diod prostowniczych które w mostku wychodza taniej niż na sztuki :) (u mnie w sklepie dwie diody 15A byly po 4.5 pln a cały mostek za 5 pln) . Dając diode na wyjściu napięcie obniża sie o 0.7V.

Pozdrawiam

Arek K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.A tutaj w towarzystwie większego brata, którego zrobiłem z zasilacza AT.

 

Wreszcie mam coś co mogę spokojnie w nocy włączyć i nie słyszę żadnego szumu z wiatraka.

 

Tak ten szum trochę denerwuje. Szczególnie nasze "lepsze" połowy. Chyba pójdę Twoim tropem. Na giełdzie elektronicznej we Wrocławiu zasilaczy od notebooków zatrzęsienie.

 

Jeśli możesz to pokaż co jest napisane na naklejonej płytce na tym nowym zasilaczu.

 

 

Jak zrobię zdjęcia swojego dużego to je wrzucę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w szczegółach to mostek został wykorzystany jako dostawca wszystkich 4 diód :)

Po prostu podłączyliśmy go tak, że prąd pobierany z Tomkowego zasilacza przechodzi przez cały mostek, tzn. równolegle przez 2 obwody po 2 diody szeregowo. A ponieważ zasilacz daje maksymalnie 3A, daje nam to 1.5A na obwód i tyleż na każdą diodę. Mostek jest 10A, więc nie powinno mu to zaszkodzić nawet na długą metę.

 

Co ciekawe, dwie bardzo podobne ładowarki (Tomkowy Multiplex LN-5014 i mój Shark 10 V2) sporo się różnią tolerancją na napięcie wejściowe. Multiplex powyżej 15V już mówi "dziękuję", a Shark nawet na 17V działa jakby nigdy nic. Chociaż wg instrukcji też jest przewidziany do zasilania z 11-15V.

 

Co do zastosowania toroidów - spróbowałem właśnie takiego z halogenów, 11.5V 100VA. Po wyprostowaniu i "wygładzeniu" kondensatorem 10000uF daje około 17V. Trochę za dużo. Obciążony żarówką halogenową 50W daje około 4.5A prądu i spada mu napięcie do 12-13V. Shark działa na takim zasilaniu raczej bezproblemowo, ale np. Multiplex już nie...

Muszę pomyśleć, jak go ustabilizować na poziomie 12V niezależnie od prądu.

 

EDIT: Pomyliłem się, mostek ma 6A. Czyli i tak będzie pracował na mniej niż 25% obciążenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem ten sam patent z diodami (tzn. mostkiem) na wyjściu mojego "toroidalnego" zasilacza. Napięcie na jałowym biegu 15-15.2V. Ładowarka Shark 10 v.2.0 działa, przy poborze rzędu 0.5A napięcie spada już do ok. 14.6V, a po obciążeniu 50W halogenem (prąd prawie 5A) do 12V. Nic nie szumi i nie brzęczy, jedynie mostki się trochę grzeją. Ale zrobię dla nich radiator, na razie przy 0.5A nic im nie będzie.

Czyli można powiedzieć, że problem zasilania mojego Sharka jest rozwiązany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.