Skocz do zawartości

Podłączenie Zbigowego modulatora do modułu nadawczego Multip


modrzej

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam. Odświeżę trochę temat... Odnośnie tej anteny.. poległa moja e-skyowa więc trzeba wymienić i tu moje pytanie. Czy jaka kolwiek teleskopowa o długości 140cm będzie ok (w sumie są to anteny szerokopasmowe)? Za helikalną nawet się nie rozglądam bo na pewno fundusze by mi na nią nie pozwoliły, więc obieram tańszą alternatywę ( w sklepie cyfronika antena 140cm kosztuje 12zł więc żaden szok).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest jeszcze jedna kwestia.. dzisiaj zrobiłem test zasięgu... no i na złożonej antenie z odbiornikiem alpha był niewiele większy niż 50m :( no i nie wiem czego to jest wina... martwię się, że coś jest nie tak z nadajnikiem (nie mam innego odbiornika żeby sprawdzić bo Jeti Rex padł (jemu maksymalnie cos się pokręciło i potrafi gubić zasięg nawet z modelem 5m ode mnie...))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50m to normalne. Dla spokoju sumienia przejedz sie samochodem tak do ok kilometra. Sadze ze spokojnie ten zasieg bedziesz mial. A Rex - a nie urwales anteny gdzies blisko plytki? Dosc typowy objaw przerwanej (wewnatrz) anteny. Wyglada normalnie ale dziala - czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i stało się... pogoda ładna więc skoczyłem z wujem na pole... no i pierwsze co test zasięgu bo mi ostatnio to 50m na złożonej antenie się nie podobało... dzisiaj na rozłożonej antenie ~250m i kicha... Sam nie wiem czego to teraz może być wina... Trochę lipa... niby W.Cz Multiplexa a zasięg jak e-sky...

A gdybym chciał zmierzyć moc wyjściową nadajnika to jakim rezystorem musiał bym zamienić antenę i jak przekładało by się napięcie z rezystora do mocy wyjściowej?

 

Edit:

 

Wykonałem sondę spod tego linku: http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/pommocyhtm/pommoc.pdf

 

No i wyszło mi napięcie 4,5V co wg. tabeli daje jakieś 250mW mocy... zgadzało by się to z prawdą? Nigdzie nie mogę znaleźć jaką ma moc wyjściową MPX MC3010...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modrzej - cos ta sonda niezbyt dokladna jest ale nie spodziewalbym sie by byla dokladna. Multiplex sztywno trzyma sie przepisow a te mowia ze nie moze to byc wiecej niz 100mW w antenie. Sadze ze impedancja anteny to sporo wiecej niz 50 omow. Nie jest to tak bardzo istotne.

Nigdy nie robilem pomiarow zasiegu Multiplexa sam ale z tego co czytalem powinien byc (z pelna antena) ok 1.5 km po ziemi. Rozne zrodla podaja roznie - od 1 do 2 km - dlatego usrednilem.

Za kilka dni bede w domu to wloze modul 35MHz do nadajnika i sprawdze przynajmniej ze zlozona antena.

Nie wiem jak zrobiles nadajnik, to tez moze miec znaczenie. Szczegolnie z krotka antena. Masa nadajnika dziala jak uziemienie/przeciwwaga. Multiplex jest w srodku caly metalizowany - wszystko polaczone jako masa ukladu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie masa jest na przewodach czyli właściwie wisi sobie na kilku przewodach... od w.cz do anteny przewód ekranowany... nie zamykałem modułu w żadnej puszce bo oryginalnie jest tylko w plastikowej obudowie. No i ogólnie muszę tą antenę w końcu wymienić na dłuższą... ale ja tak myślę, że skoro słychać mój nadajnik w głośnikach to raczej ma tą zamierzoną moc. Słychać oczywiście jak zbliżę antenę do wzmacniacza bo raczej mam tam wszystko poekranowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie ma co testować na ulicy przed domem? Bo nie bardzo mam kogo teraz na pole wyciągnąć :/ więc chyba będzie trzeba odłożyć to na majówkę... ale gdyby okazało się, że jednak to kwestia masy to jakie było by najlepsze rozwiązanie? bo teoretycznie można by wyłożyć chociażby spodnią część obudowy blachą miedzianą to by mogło poprawić masę...

Bo np. Futaba FC-18 w środku to sam plastik i troche płytki... ale za to moduł jest zamknięty w metalowej puszce co pewnie poprawia i masę i daje ekranowanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekranu w srodku zwykle nie widac. Trzeba poskrobac obudowe od srodka. Multiplex ma napylona warstwe metalu a na to jakies rude paskudztwo. Zrob to co pisalem - czlowiek jest potezna przeciwwaga dla anteny.

Nie daj sie zmylic tym ze w srodku sam plastik - pod tym plastikiem tez jest warstwa metalu pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test wykonałem na szybko na ulicy przed domem... z dotkniętym kabelkiem niby było trochę lepiej, ale serwa potrafiły przeskoczyć co jakiś czas w sumie zasięg wzrósł może o jakieś 20m co ogółem daje mi ~ 200m wg. mapy googla... więc lipa jak nic...

 

Tak wygląda wnętrze (jest mały nieład w przewodach ale to szczegół)

Dołączona grafika

 

Przy prawym potencjometrze odstaje taki kabelek przylutowany do masy to właśnie on był do "dotykania"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.