Skocz do zawartości

Podłączenie Zbigowego modulatora do modułu nadawczego Multip


modrzej

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

właśnie nie sprawdzałem stanu diody w czasie testu...

co do kwarcu w odbiorniku jest ten, który Pan dołączył (taki z zieloną końcówką, ale to nieistotne bo to tylko oznaczenie poj. przemiany). Sprawdzę go jeszcze na kwarcu multiplexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z zielonym gwizdkiem to Hitec. Nigdy z Multiplexem czy Schulze nie uzywalem.

Mam nadzieje przetestowac to co ty testowales. Przygotowalem 3 zestawy : Jeti Rex (krotka antenka), Shulze i Hitec 555. Zobaczymy.

 

To i przetestowalem. Zadziwiajace, ale chyba tego sie spodziewalem - wyniki podobne do twoich. Antena zlozona - wszystkie odbiorniki na wysokosci 0.5m - zdychaja ok 50m, pelna antena - ok 300m.

Najwyrazniej tak ma byc. Fakt, w miescie, pomiedzy budynkami, ale nie sadze by robilo to wielka roznice. Jutro jeszcze sprawdze odbiorniki Multiplexa bo zaciekawilo mnie to bardzo.

Latalem ogromym, 3m grzmotem w stylu Pipera, pomalowanym na granatowo - tak ze ledwo moglem toto widziec - bez zadnego problemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Multiplexem IPD 9, kamere video Betamaxa toto wozilo, sama kamera to bylo 3kg.

Dlatego chce Multiplexa tez sprawdzic, zle nie spodziewam sie dramatycznych roznic.

Schulze moze byc nieco gorszy pod wzgledem zasiegu niz Multiplex (jest szerorkopasmowy 35/36MHz) - ale, prawie cala niemiecka druzyna szybowcowa, elektroszybowcowa itd tego uzywala. Musi cos w tym byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak już pisałem przy złożonej antenie by mi się zgadzało... no nic... puszczę się w niebo i się okaże... A jak będzie Pan mógł to niech jeszcze sprawdzi tego multiplexa... jeżeli wyjdzie na to samo to znaczy, że tak musi być i nie ma co się gryźć... A w drodze do mnie jest już dłuższa antena... niestety tylko 115cm, ale nic dłuższego nie mogę znaleźć w rozsądnej cenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z antena. Wystarczy. Ja zawsze latalem z helikalna, czyli te 30% mniejszy zasieg - jedyne problemy to kiedy ze jakis duren mnie zestrzelil. Albo bateria w modelu zdechla.

A tak przy okazji - ciekaw jestem skad sie wziely legendy o zasiegu.

Wygrzebalem starego Hiteca Flash 5 - zrobie male porownanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tego to ja nie wiem, bo sam nie dotarłem do takich informacji pomimo poszukiwań... :) A co do anteny i tak muszę ją wymienić, bo ta co aktualnie ją posiadam nie jest wykręcana przez co nadajnik jest trudny w transporcie...

No ale wyszło przy okazji szydło z wora... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wyszlo - moze tak ma byc. Wszystkie aparatury sa ograniczone do 100mW, a ludzie aparatur 35MHz uzywaja w FPV. Bezproblemowo.

Ktos testowal aparatury 72MHz/2.4GHz na wysokim maszcie i bylo to kilka kilometrow. Link gdzis wrzucilem na forum, cos o 2.4GHz. Inny wozil kilka odbiornikow tez 72/2.4 helikopterem, te same wyniki. Gdzies na stronce Spektrum jest cala opowiesc.

 

Co mnie dziwi to to ze ktos kiedys opowiadal o zasiegu po ziemi rzedu kilometra czy lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wiem więc nie będę się wypowiadał... ale wygląda na to, że to po prostu mit.

Jak tak teraz czytam, to żadna aparatura na ziemi nie ma większego zasięgu niż 300m czyli wszystko wydaje się być w normie...

Aha no i jeszcze jedno... moja antena jest ustawiona względem podłoża pod kątem 0* co też zmniejsza zasięg... Jaki kąt jest w multiplexie? pewnie coś koło 30* ?

Dorwałem program RC Reichweite i wszystko wyszło jak na dłoni... najlepsze rozejście fal jest jak by się stało tyłem do odbiornika :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i potestowalem sobie troche. Tym razem odbiorniki Multiplexa. IPD 9 i IPD 7.

Taka sama konfiguracja jak poprzednio. Odbiornik na wys 1m, anteny wisza przewie ziemi dotykajac. Zasieg troche wiekszy niz Schulze - 80-90m.

Ale - podczepilem anteny do czegos u gory, tak ze srednia wysokosc anteny poszla z 0.5m do 1.5m i z 80m zrobilo sie 300m. Ciagle ze zlozona antena. W warunkach miejskich, miedzy budynkami. Z pelna antena nie sprawdzalem, ulica ktora mam do dyspozycji ma ok 400m.

Wniosek - testowanie zasiegu z modelem na ziemi o kant d.... mozna roztrzasc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na to wychodzi... albo inaczej... można testować ale tak, żeby nadajnik ok 1m nad ziemią a odbiornik z 1.5m to już bardziej zbliżona sytuacja do praktyki (nikt przecież nie podchodzi do lądowania 200m od siebie na wysokości 1m. Czyli suma sumarum trzeba sprawdzać w powietrzu tak czy inaczej a nie nad ziemią...

Ja swój test rzeczywisty przeprowadzę w czasie majówki jeżeli tylko pogoda pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.