Jump to content

Układ spowalniający ruch serwa


miros18

Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Witam

 

Czy ktoś potrafi wykonać układ, który zwiększy maksymalne wychylenie serwa ?? Jest mi to potrzebne do sterowania kamera w modelu, bo mimo iż na aparaturze zwiększę już wychybenia na 150% to i tak jest to za mało, najlepiej jakby serwo potrafiło wychylać się w zakresie 180 stopni !!

Link to comment
Share on other sites

najlepiej jakby serwo potrafiło wychylać się w zakresie 180 stopni

Ja bym spróbował zmodyfikować serwo. Konkretnie odlutować skrajne nóżki potencjometru i wstawić tam szeregowo oporniki. Nie powiem konkretnie jakie, bo to zależy od konkretnego serwa - trzeba by zmierzyć ten potencjometr (np. dla 5k bym spróbował z 2 razy po 2k2). Są duże szanse na powodzenie - jeśli układ serwa bierze z potencjometru zwrotny sygnał napięciowy, to te 2 rezystory "rozciągną" nam zakres ruchu.

No i sprawdził, czy mechanicznie daje radę na 180 stopni, czy nie ma ograniczników (trzeba by usunąć).

Link to comment
Share on other sites

Wolałbym jednak jakiś układzik

Na 95% się nie da. Serwa mają mechaniczne ograniczenia, a ich wbudowane układy też mają elektryczne ograniczenia.

http://www.hitecrcd.com/product_file/file/24/hs55.pdf

OPERATING ANGLE :40°/ONE SIDE PULSE TRAVELING 400?sec

Czyli 40 stopni przy impulsie 1.5 + 0.4 ms - to jest prawie maksimum. Przy maksymalnym impulsie z aparatury 2ms (1.5 + 0.5) może być do 50 stopni w jedną stronę i wiele więcej raczej nie będzie.

Ergo - 180 stopni jest raczej nie do zrobienia. Za długi/za krótki impuls (konieczne byłoby 0.6 - 2.4ms) prawdopodobnie nie ruszy serwa. No, ale jak ktoś chce podłubać w mikrokontrolerach i popróbować...

 

http://www.rc-cam.com/pancam.htm

Standard servos normally provide about 120° of rotation. PanCam will expand the range to at least 140° movement, which should be plenty for nearly all applications
Link to comment
Share on other sites

Nawet na torturach nie przypomnę sobie na jakiej stronie to widziałem :devil: , ale trafiłem kiedyś na opis przeróbki serwa do napędzania bodajże windy kotwicznej w modelu pływającym. Polegało to na usunięciu ogranicznika obrotu wałka orczyka i taką ingerencję w elektronikę serwa, która pozwalała wykonać dowolną liczbę obrotów w zadanym z nadajnika kierunku.

Prawdopodobnie była to któraś z krajowych witryn modelarskich, a już na pewno nie zagraniczna, bo z obcych języków znam tylko "modyfikowaną łacinę" :devil: . Spróbuj pogooglować, może uda Ci się trafić na opis tej przeróbki.

Link to comment
Share on other sites

Witam,

nie chcę głupio gadać, bo elektronika to nie moja działka. Mimo to mam taki sobie pomysł. Wiem tyle że serwo podczas zmiany sygnału dąży do ustawienia potencjometru, który odpowiada danemu sygnałowi czy jakoś tak. W takim razie, gdyby usunąć ten potencjometr i wstawić w jego miejsce zwykły rezystor np o takim oporze jaki ma potencjometr ustawiony w połowie, to po włączeniu serwa zaczęłoby ono prawdopodobnie się kręcić o "n" stopni. Być może dałoby się tak wytrymować dany kanał, żeby serwo się zatrzymało, a każdy zmiana sygnału powodowałaby obracanie się orczyka w prawo lub w lewo. W jednym z moich serw jest tylko fragment zębatki bezpośrednio połączonej z orczykiem. W takim wypadku obrót orczyka w koło byłby niemożliwy. Nie wiem jak jest w innych serwach. Najlepiej niech ktoś obcykany w temacie zweryfikuje to co powiedziałem, czy jest to realne czy nie.

Link to comment
Share on other sites

po włączeniu serwa zaczęłoby ono prawdopodobnie się kręcić o "n" stopni

Niestety raczej nie o "n" stopni. Serwo zaczęłoby się kręcić w lewo lub prawo, dobiło w końcu do ogranicznika i zaczęło pracować na zwarciu silnika.

Jeśli ktoś chce taki układ żeby serwo kręciło się w lewo/w prawo nieproporcjonalnie (taki właśnie układ do kamery), to chyba lepiej wziąć wspominany tutaj PanCam

Link to comment
Share on other sites

Jest ogranicznik, a poza tym sam potencjometr też ma kąt ograniczony do dwustukilkudziesięciu stopni.

Ale niektórzy modyfikują serwa do wielokrotnego obrotu właśnie wywalając mechaniczny ogranicznik i odłączając mechanicznie potencjometr (i chyba właśnie zamieniając potencjometr na rezystor).

Link to comment
Share on other sites

Jak wstawisz 2 rezystory zamiast potencjometru, albo rozsprzęglić potencjometr, tu uzyskujemy coś ala dwukierunkowy regulator obrotów silnika:) wystarczy dorobić końcówkę mocy i mamy napęd do samochodu. Swoją droga na bazie organów z serwa Conrada zrobiłem podgrzewacz do świecy żarowej :D

 

 

Ot i tak ze spowolnienia ruchu serwa doszliśmy do regulatora i grzałki :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.