Skocz do zawartości

TowerPro 40A heli - coś zaiskrzyło, poleciał dymek...


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Czołem!

 

Kupiłem sobie do HK-450 regulator TowerPro H40A, taki: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9299&Product_Name=TowerPro_H40A_Brushless_Speed_Controller_

 

Podłączałem go wczoraj kilka razy w celu zaprogramowania i wszystko było OK. Dziś jednak podłączyłem regulator i serwa do odbiornika (R700 Graupner/JR) i coś zaiskrzyło i poleciał dymek i smrodek spalenizny. Podlączylem drugi raz, teraz obyło się bez iskierki i dymku, i do tego serwa reagowały na ruchy drążków nadajnika. Rozłączyłem regulator, rozkręciłem go aby zobaczyć co się spaliło... oto fotki.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dodam jeszcze, że regulator podłączyłem do kanału 1 odbiornika.

 

Odgiąłem też delikatnie te dwa duże tranzystory żeby zobaczyć czy to nie one, ale nie są przepalone, bynajmniej na wierzchu - wszystkie elementy zdają się być wizualnie OK.

 

Myślicie że ten regulator nadaje się jeszcze do użytku? Czy odpuścić sobie i założyć inny?

 

EDITED!

 

Zlokalizowałem spaleniznę.

 

Dołączona grafika

 

To ten element się zjarał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się tak zdarza, że poleci dymek i regiel nadal działa... Ja mam regulator WOW RC 3F 20AX w EGP i przez przypadek podłączyłem odwrotnie lecz na szczęście zorientowałem się bardzo szybko jak tylko początek golda dotknął gniazda. Poleciał dym i czuć było woń spalenizny. Regiel działa już rok i wszystko jest z nim OK ;) Ale dziwne, że samo z siebie to się stało... Zdejmij obwolute tą czarną jeszcze i może tam coś się podtopiło. W heli raczej zamontuj nowy bo nie wiadomo kiedy zawiedzie :(

 

EDIT: Chciałem z edytować ten post bo już zaznaczałem obszar w którym też to samo zauważyłem ale nie zdążyłem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to kondensator elektrolityczny. Dlatego działa. Ale powinieneś go wlutować. Znajdziesz na dowolnej starej karcie wkładanej do komp. PC, lub płytce z elektronika w starym dysku twardym.. Nie musi być nawet takiej samej pojemności. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

A jakie jest zadanie tego kondensatora? Czy regulator może działać bez niego? W ogóle to jaka mogła być przyczyna że poszedł z dymem i światłem ? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby pomimo dedykowania tego regulatora do heli, użyć go do silnika o małym kv (np. 1000) w samolocie :?:

Cena bardzo atrakcyjna, opinie dosyć pozytywne, dobre chłodzenie, daje się programować przy pomocy karty Turnigy - same plusy. A czy są jakieś minusy tego rozwiązania?

 

A wracając do kondensatora

- często elektrolity pracują w systemie stabilizacji napięcia zasilającego jakiegoś wrażliwego układy i jego brak może wpłyną na stabilność pracy np procesora (nie znam układu tego regulatora więc to tylko moje gdybanie). Proponuję jednak wymienić ten element i porządnie wygrzać regulator na biurku a nie w powietrzu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania, żeby pomimo dedykowania tego regulatora do heli, użyć go do silnika o małym kv (np. 1000) w samolocie :?:

 

Właśnie mam zamiar użyć go w skrzydełku opisanym w tym wątku . To przypisanie do heli to raczej przypadek handlowy. Trochę katowałem ten regulator "statycznie" (bo oblotu jeszcze nie było) i nie żałuję zakupu.

Ograniczone zaufanie mam za to do do reg. SuperSimple - zawsze stosuję zewnętrzny BEC. Te zawsze mnie zawodziły (a miałem 3 szt.) - zimny lut lub odłamany z płytki przewód sterowania .

 

Edit: literówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy regiel z tematu można zastosować do takiego silnika http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4197&Product_Name=HXT_2445_%28370L%29_2900kv_Brushless_Inrunner silnik będzie stosowany w motoszybowcu z śmigłem 9x5 lub 10x6, a jeśli nie to jaki z tej strony. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy regiel z tematu można zastosować do takiego silnika http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4197&Product_Name=HXT_2445_%28370L%29_2900kv_Brushless_Inrunner silnik będzie stosowany w motoszybowcu z śmigłem 9x5 lub 10x6, a jeśli nie to jaki z tej strony. :?:

Ten silnik nie nadaje się do motoszybowca:

1 Inrunner

2 2900kv

3 ośka 2mm

4 na śmigle 5x5 bierze 30A

To silnik do przekładni albo turbiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki mógł byś polecić do motoszybowca o rozpiętości 2m wadze 500g zależy mi na Inrunner

Zapomnij o 500g, gotowy do lotu 2m to około 1000g lub więcej

Dlaczego inrunner? Do tego celu stworzono właśnie outrunnery, jak mało miejsca w kadłubie to wystaw na zewnątrz.

np to http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3883&Product_Name=TR_35-30C_1100kv_Brushless_Outrunner_%28Eq_AXi_2808%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki mógł byś polecić do motoszybowca o rozpiętości 2m wadze 500g zależy mi na Inrunner

Przeczytaj dobrze tytuł tego tematu nim zaczniesz zadawać pytania. Temat dotyczy reglera a nie silników do motoszybowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.