Skocz do zawartości

A123


kojot

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

Zanim je kupie i pogadam z Kojotem mam jeszcze jedno pytanko. Czy musze kupic tez specjalny regulator i cos jeszcze ?

 

Zamierzam to kupic na 99%:

http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5632

http://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5548

 

Zastanawia mnie tylko to, ze w opisie ladowarki jest napisan, iz laduje "LiFe (A123)" a aku maja oznaczenie LiFePo4. Domyslam sie jednak, ze to chodzi o to samo.

 

Doszedlem do wniosku (po wielu przygodach z lipolami), ze te A123 na przestrzeni 2-3 lat wyjda znacznie taniej niz Lipole, w niektoych przypadkach az kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwroc uwage ze prad rozladowania dla nich pisze tylko 12C wiec nie weim czy to sa te ogniwa. ja czytalem ze maja dac 60A stalego i 120A chwilowego.

 

oplaca ci sie wzac ladowarke?? z przesylka bedzie to ponad 100$ i mozliwe ze dolicza ci jakies clo. shark z LiFe kosztuje u nas z gwarancja podobne pieniadze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Takie pytanie

 

4celowy Li-fe ma napięcie max 14.4V ?

Technische Daten

Zellenzahl/Spannung 4/13,2V

Kapazität: 2300mAh

Gewicht: 312g

Ladespannung: 14,4V

Entladespannung: 8V

Max. Ladestrom: 10A

Max. Dauerentladestrom / Impulsstrom 60/150A

Form: 2x2 Inline

Abmessungen ca. 130 x 26 x 52 mm

 

czy ja dobrze rozumiem, czy moznaby ładowac te ogniwa programem do PB? Moja ladowarka laduje akumulator żelowy w skrzynce startowej wlasnie do 14.4V zmniejszając prąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,6*4=14,4

 

Niestety ... error ... poniżej wyjaśnienie dlaczego:

 

Takie pytanie

 

4celowy Li-fe ma napięcie max 14.4V ?

Technische Daten

Zellenzahl/Spannung 4/13,2V

Ladespannung: 14,4V

 

Niestety ... 14.4[V] to jest napięcie ładowania w/w ogniw.

napięcie pakietu 4S to 13.2[V]

 

4x3.3[V] = 13.2[V]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny Motylku :)

http://www.a123systems.com/newsite/pdf/ANR26650M1_Datasheet_FEB2007-1.pdf

 

A co do li-poli, to przecież napięcia pakietów 2S - 3S też podaje się w nominalnych wartościach. 3.7x2=7.4[V] i 3.7x3=11.1[V]. A że się je ładuje do 4.2 do co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie orientuje się jaki algorytm ma ładowarka do PB ale ładowanie tych ogniw nie jest tak rygorystyczne jak litowych czy nawet wodorkowych i chyba polega na utrzymaniu pewnego prądu ładowania (nawet nie musi on być stały, może być tętniący jak w przypadku prostych prostownków ) byle nie przekroczyć w trakcie ładowania napięcia 14,4V (dla akuma 12V).

 

Podejrzewam wiec ze może i by tym programem naładował a123 ale najpierw zrób test i ładuj PB sprawdzając woltomierzem napięcie łądowania.

 

Ktoś na forum chyba ładował a123 programem do lion (4.1V napięcie zakończenia ładowania i akumulatory chyba to przeżyły)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z firm sprzedajacych te ogniwa pisze co nastepuje:

 

LADEN
Methode CC-CV (Konstantstrom - Konstantspannung)
- empf. Ladestrom:3A
- max. Ladestrom:10C
- empf. Ladespannung: 3,6V
- max. Ladespannung: 3,8V
... geht auch mit 4,1V Lebensdauer wird drastisch reduziert immer geeignete Ladegeräte und Ladeprogramme für FePO4 Zellen verwenden.

 

Czyli jak sie ma zasilacz z ograniczeniem pradowym to mozna sobie spokojnie naladowac te ogniwka :) (podobnie jak LiPo :) ) Jednak jak pisza przy ladowaniu napieciam 4.1V/cele drastycznie spada trwalosc i dlatego zalecaja uzywanie odpowiedniej ladowarki z programamem LiFe.

Czyli nie jest tak zle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.4 / 4 = 3.6 czyli zalecanie napięcie ładowania. Kurka, chyba, jak się wkurzę to zamówię pakiecik i będzie ( i tak potrzebny do szybowca będzie;) )

 

Jakby sie udało, to chyba jest to sposob na ładowanie najbardziej popularnego dla nas pakietu 4celowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze sprawdzic jak w mojej ladowarce wyglada proces ladowania aku Pb 12V ale wyglada, ze masz racje. Ustawia sie na pewno maksylany prad ladowania czyli wyglada na wspomniana metode staly prad potem stale napiecie.

W parametrach ogniwa napisali, ze max na cele to 3.8V wiec przy 4S jest zapas 0.8V jakby cos nie tak bylo ladowarce :)

Niestety ta metoda tylko 4S ale i tak spoko.

Ja raczej zamowie te akku bo mi 2 LiPo spuchly (nie wiem czemu - w nocy kilka godzin po ladowaniu) i nie mam co do helika wsadzic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.