Skocz do zawartości

jaka lutownica dla modelarza?


kakis_cro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Modelarstwo RC wciągnęło mnie na dobre :D , kompletując kolejne części elektroniczne a i zaliczając parę kraks doszedlem do wniosku że bez dobrej lutownicy się nie obędzie.

I tu mam pytanie do bardziej doświadczonych modelarzy: jaką lutownicę kupić? Oporową czy transformatorową? Ile wat? I co do niej dokupić jakieś akcesoria etc? Może konkretne przykłady. Chodzi mi o sprzęt którym można zarówno przylutować golda 3,5mm jak i urwaną antenkę od odbiornika. Miałem już chińską lutownicę za 10zł ale tym badziewiem niczego nie dało się tym zrobić. Kwotę jaką chciałem przeznaczyć to ok 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Najlepiej mieć dwie szczerze powiedziawszy-jedną oporową o nie wielkiej mocy z igiełkowym grotem do lutowania anten w odbiornikach,mikro przełączników,sterowników oświetlenia,diod itp(posiadam i bardzo sobie chwalę stację lutowniczą ZD-99-nie jest w cale droga a sprawdza się wyśmienicie),natomiast do lutowania popychaczy,podwozia,dużych goldów,kabli wysokoprądowych dobra jest lutownica transformatorowa 75-100W(najlepsze są stare polskie lutownice typu Lutola).Nie warto natomiast kupować chińskich badziewi które mają grot umieszczony pionowo-nie da się tym lutować.Koszt zarówno stacji z lutownicą oporową jak i transformatorówki to jakieś 80zł,tak więc musiałbyś dołozyć jeszcze 60zł do podanej przez Ciebie kwoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla różnorodnych zastosowań, od SMD po lutowanie grubych przewodów, polecam kolbóweczkę Goot PX-201

Lutownica ma ceramiczny element grzejny i termoregulator (nie mylić z regulacją mocy), pozwalający na ustawienie temperatury z zakresu

250 - 450 °C. Bardzo poręczna, dobrze trzyma temperaturę, nadaje się do lutowania klasycznego (z ołowiem) i bezołowiowego - wymagającego wyższej temperatury.

Jedyny minus, to cena - ok. 230 pln, choć można kupić taniej, np. w sklepie wysyłkowym w Anglii.

Jeśli często lutujesz, będziesz z niej zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może od razu to

 

http://allegro.pl/item875742793_stacja_lutownicza_hot_air_803_kolba_flux_asa_vat.html

 

Albo nie, lepiej to:

 

http://allegro.pl/item887583005_lutownica_na_podczerwien_infra_2001_infrared_fv.html

 

:lol:

 

Skąd ten pomysł aby facet co sie pyta jaką lutownice kupić brał się za smd :?: Facet co najwyżej planuje antene przylutować a to nie wymaga hiper sprzętu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformatorówka i to max 80watt, oczywiscie polską, tym można wszystko polutować co modelarz robi, nikt przecież SMD nie lutuje :wink:

Skąd wiesz? ;)

Skąd ten pomysł aby facet co sie pyta jaką lutownice kupić brał się za smd :?:

A skąd pomysł, żeby ktoś, kto pyta się jaki nadajnik na początek miał latać jakąś deltą, albo innym dziwolągiem wymagającym drogiego nadajnika z komputerem i mixerami? :) Facet najwyżej depronowca sobie zrobi a to nie wymaga hiper sprzętu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sprzęt którym można zarówno przylutować golda 3,5mm jak i urwaną antenkę od odbiornika

:?:

 

Uwierz mi, mam dużo sprzętu do lutowania w domu ale najważniejsza jest transformatorówka i to nie za mocna co by kabli nie topiła. SMD z resztą nie powinno się lutować grotem a nawiewem, a najlepiej podczerwienią :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup na początek polską lutownicę transformatorową na groty ze zwykłego przewodu miedzianego. Jak będziesz chciał lutować coś mniejszego, to sobie zrobisz grot z cieńszego drutu np. o przekroju 0,25 mm kwadrat, ściśnięty na końcu do maksimum. Nawet SMD da się tym lutować. Do goldów założysz drut 1,5 lub 2,5 mm kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojciec naprawia RTV ponad 20 lat, nic nie zastąpiło mu jeszcze transformatorówki w ogólnym użyciu. Oczywiście używa wspominanej stacji lutowniczej z nawiewem, grotowej lutownicy wraz ze stacją, lutownic grotowych zasilanych z sieci nie zlicze nawet ale najistotniejsza jest ta pierwsza. Weller WSD 81 - wszystko pięknie tylko ta cena.

 

Nie liczy się pędzel, ważne jak nim malujesz :wink:

 

Niestety sprzet RTV zaczyna być "naprawiany" poprzez wymianę modułów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 100zł kupisz polską lutownice transformatorową produkcji ZDZ Łódź - są praktycznie niezniszczalne .

Dwa razy więcej kosztuje już tania stacja lutownicza - jednak tanie stacje mają niewielką moc - mogą być niewystarczające jeśli zajdzie potrzeba zlutowania elementów metalowych a niesprawdzone lepiej omijać bo w razie uszkodzenia grzałki czy grota bywają kłopoty z dostępnością części.

Stacje lutownicze na gorące powietrze można sobie podarować - nie ta kasa i nie te zastosowania.

 

sam musisz przemyśleć co zechcesz lutować i podjąć decyzję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ja mam dwie lutownice. Jedną mobilną Dremela a druga transformatorową 75W/45W i powiem tak:

mojej transformatorówki nie zamienił bym na 10 takich gazówek Dremela!

Po pierwsze moc (regulowana).

Po drugie wymienne groty które sobie robię sam z drutu miedzianego o średnicy 1 do 1,5mm

Po trzecie spust - sam wybieram kiedy się grot grzeje.

 

Dremela kupiłem tylko po to żeby mieć czym lutować delikatna elektronikę, bo transformatorówka się do tego nie nadaje. Poza tym działa na mnie irytująco bo się szybko groty przepalają. Po kilku lutowaniach dzieje się tak że końcówka jest ciepła a za milimetr jest taka jak trzeba (powód irytacji). Jeśli ktoś chce lutownicę do elektroniki to tylko inwestycja w porządna kolbę ze stacja dokująca, która ma termostat i regulacje temperatury.

Takie jest moje zdanie i kropka ;)

 

Oto moje sprzęty

http://www.allegro.pl/item884519820_dremel_lutownica_gazowa_versatip_osprzet_fv.html

http://www.allegro.pl/item882817534_lutownica_transformatorowa_zdz_lt75_45.html#gallery

a warto pomyśleć tez o czymś takim:

http://www.allegro.pl/item877117949_black_decker_ci500_lutownica.html

http://www.allegro.pl/item888150928_stacja_lutownicza_30w_60w_lutownica_lutowanie_w_wa.html

http://www.allegro.pl/item888158048_lutownica_transformatorowa_100w_wymienne_groty_wwa.html

 

Wszytko zależny co chcemy lutować. Zasada jest taka że czym więcej materiał lutowany będzie w stanie pochłonąć energii cieplnej, tym większej mocy trzeba lutownicę, więc np lutując drut 3mm potrzebować będziemy optymalnie 100W lutownicę żeby komfortowo zrobić. Lutując druciki 1,5mm wystarczy 70W itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za rzeczowe odpowiedzi

Najlepiej mieć dwie szczerze powiedziawszy-jedną oporową o nie wielkiej mocy z igiełkowym grotem do lutowania anten w odbiornikach,

no właśnie najlepiej mieć dwie ale na początek wybiorę sobie jedną

Transformatorówka i to max 80watt, oczywiscie polską, tym można wszystko polutować co modelarz robi, nikt przecież SMD nie lutuje

No właśnie o taką mi chodzi. Zeby lutować goldy w połączeniach pakiet-reg i żeby kabli nie topiła. A SMD to układy scalone i ta cala mikroelektronika? Sorki ale jestem zielony w tych tematach

Dla różnorodnych zastosowań, od SMD po lutowanie grubych przewodów, polecam kolbóweczkę Goot PX-201

Dobry sprzęt ale trochę za drogi, jak się wciągnę w lutowanie to zakupię ją jako tą drugą

 

A więc kupię transformatorową produkcji polskiej, znalazłem takie na alledrogo

Lutola 6C 45/75W chyba najbardziej uniwersalna

Lutola L6A 75W

Lutola L6B 100W ta chyba za mocna

ZDZ LT 75/45W ta chyba też jest polskiej produkcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutola 6C 45/75W chyba najbardziej uniwersalna

Używałem ją przez lata, działa do dzisiaj. :D Wygodne jest w niej to, że w spuście, w zależności od tego, czy naciśniesz go w górnej, czy dolnej części, grzejesz większą/mniejszą mocą, co daje choć trochę kontroli nad temperaturą lutowania.

 

Życzę trafnego wyboru!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutola jest produkcji dawnego zdz z łodzi To bardzo dobry produkt .

Pozatym jak upadnie ( co się czasem może przytrafić ) kupisz do niej zamienną obudowę.

Potwierdzam. Najlepszy sprzęt jak dla mnie! Stare i jare jak to mówią :D

Teraz jak patrzę na to badziewie po 40-60 zł co stoi na półkach to @$T%$%$@.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.