Skocz do zawartości

Jaki model na początek


Kuba12

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

szukałem na forum sporo i wymyśliłem cessne 180 albo wicherek 25. W wicherku boję się o tą kratownicę, czy ona jest wytrzymała. I jeszcze jedno, bo wicherek jest na jedno servo, i nie wiem czy dam rade poprzerabiać co nieco żeby wszystko było jak należy. Niestety w mojej okolicy nie ma żadnych osób które mogłyby mi pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat przenoszę do działu, w którym od razu powinien się znaleźć.

Poczytaj Kuba inne wątki w dziale "od czego zacząć"- naprawdę nie Ty pierwszy i nie jedyny zabierasz się za budowę Wicherka.

Zrób użytek z wyszukiwarki- sam się zdziwisz ile Wicherków już było opisywanych na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, a może dało by się kratownicę zatopić skrzynią i parowa wręgami?

na moich planach prawie wszystko jest ze sklejki i sosny, czy dałoby sie niektóre elementy pozamieniać na balse żeby było lżej. Czy model nie straci na wytrzymałości?

Wicherek to bardzo stary model. Ile to już? Będzie "dziesiąt" lat? :wink:

Powstał w ogromnej liczbie egzemplarzy i nadal powstaje w wielu wielkościach i odmianach.

Naprawdę uważasz, że prze tyle lat, rzesze modelarzy budowały słaby, źle zaprojektowany, za ciężki model? :wink:

Raczej nie ma tam czego poprawiać i jest wystarczająco wytrzymały. Po prostu go zbuduj zgodnie z planem i po krzyku. Takich konstrukcji jak Wicherek nie ma wiele na świecie, tzn. takich, które przetrwały próbę czasu, mimo zmian technologii. To unikat.

Będziesz zadowolony, tak jak tysięce jego pilotów przed tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na balsę da się zmienić sporo ale niektóre części muszą pozostać sklejkowe czy sosnowe np. wręgi. Kadłub skrzynkowy w Wicherku nie ma sensu jest mniej wytrzymały niż kratownica, wiem bo sam testowałem. Wręgę silnikową radzę zrobić ze sklejki 3mm, a boki z 2mm. Silnik daj normalnie cylindrem w górę i polecał bym troszkę większy np.3cm3. Żebra z balsy 1.5 - 2 mm, dźwigary takie jak podano w planach. Pokrycie z japonki lub folii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim wicherku 25 mam MVVS-a 4,6 ccm i uważam, że jest to idealna pojemność. Model waży ok. 2,1kg i na śmigle 10x6 lata bardzo przyzwoicie. Ma przyjemny nadmiar mocy. Ale Wicherka można wykonać nieco lżej i myślę że wtedy 3,5ccm byłby w sam raz. Mój ma dość ciężkie pokrycie (szyfon, nitrocelon i lakier samochodowy) i na konstrukcji też nie oszczędzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.