Skocz do zawartości

Kamera do modelu.


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Moje poczatki latania z kamerka byly tragicznie nieudolne.

Podstawa jest umiejetnosc latania,a potem wszelkie modyfikacje.

Lecz ja , probowalem przelamac utarty stereotyp-czyli od tylnych drzwi...

Moje pierwsze zdjecia nie ujrzaly swiatla dziennego,ze wzgledu na crash modelu.

Nie zrazony tym,nabylem dwie kamerki,kolorowe.

Pierwsza to

 

http://www.maplin.co.uk/Module.aspx?TabID=1&ModuleNo=98302&doy=9m5

 

Kamerka ma troche inny obiektyw-dokupiony osobno.

 

Wychodzac z zalozenia ze wykorzystam ,,pancerna obudowe'' z usmiechem na ustach podazylem do kasy.Niestety,po glebszej analizie,okazalo sie ze to byl blad.

Po pierwsze,masa pancernej obudowy (aluminium) jest zbyt duza.Gabaryty takze odgrywaja dosc wazna role-opory powietrza.No i w koncu,przyszlosciowo chcac uzywac kamerki na takim patencie jako obrotowej,napotkam na wiele problemow.

 

http://www.dpcav.com/pandora/assy_revb.pdf

 

Sterowanie tego patentu to temat na osobny temat,lecz temat podejme,za ok.miesiac.

 

Druga kamerka jest to produkt typu ,,no nome'' made in... tu wpisz co chcesz :rotfl:

Produkt nie warty nawet linku o wdziecznej nazwie Halina,prawda ze ladnie.

Potraktuje ja jako cwiczebna-zreszta wiekszosc filmow jest na tego typu kamerkach preparowana,wiec i wstydzic sie nie ma czego.

 

Ale meritum tematu jest inne.

Czy ktos z Was ma jakies doswiadczenia z kamerkami typu CCD HAD High Resolution itd.

Chodzi mi przede wszystkim o przetworniki Sony i Panasonic 1/3 ' i powiedzmy od 420 lini wzwyz.Szukam docelowej kamerki,o niskiej czulosci (mniejsze olsnienia od slonca).

Proby z kamera VHS byly jak najbardziej ok,lecz waga ustrojstwa wyklucza calkowicie ich uzycie.Gadzety typu iles tam milionow matryca,czyli roznej masci aparaty z funkcja kamery tez raczej odpadaja.Opoznienia i smuzenie -reakcja- wykluczaja te ostatnie.Stanelo na tym ze powinien to byc tzw. prawdziwy przetwornik CCD. Przetworniki typu CMOS to juz raczej lamus,wiec pominmy je.

Licze tu na relacje-opinie kogos kto uzywa w/w i moze podzielic sie swoimi doswiadczeniami w tej materi.Chetnie popelnil bym kamerke z zoomem elektryczno-mechanicznym,mam kilka wolnych kanalow w radiu,wiec i taka opcja jak najbardziej.

Wydawac by sie moglo ze ta funkcja jest nieprzydatna-wnioski z obserwacji innych uzytkownikow wskazuja ze jednak nie.Na duzej wysokosci, tracac orientacje-ta funkcja jest jak znalazl.

I w koncu jedna z nutujcych mnie od dawna spraw.Czy zasadne jest uzywanie filtrow na szkielko?

Temat rzeka,podobnie jak tzw. kat widzenia.Tutaj oczekuje na propozycje jaki kat 70 , 90 110 stopni.Zapewne umieszczenie samej kamery warunkuje ten parametr,lecz jak wiadomo efekt tzw. rybiego oczka potrafi niezle zakrecic w glowie i deformuje rzeczywisty obraz.

Zapraszam do dyskusji

pozdrawiam

Peter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeglądam z zainteresowaniem ten nowy dział, ale trudno mi zrozumieć o co naprawde Ci chodzi w tym projekcie,bo jeżeli chodziloby o zwykly ładny filmik z powietrza to bardzo dobrze robi to Hubert i do tego bardzo tanim kosztem, czy np. kolega z SAU modelarni, i

oni w zasadzie rozwiązali ten problem.Patrząc na zakładany czas lotu i zasięg modelu powiedzialbym raczej, że może Ci chodzić raczej o np. dozór żony, ogladanie sąsiadki opalającej się z powietrza ;D ,a może piszesz podręcznk młodego terrorysty, jak z modelu zrobić pocisk wizyjnie naprowadzany na cel ;D

Łatwiej byłoby Ci pomóc gdybyś napisał co chcesz nagrywać z powietrza.

Przedstawiłeś dwie tanie kamerki jedną z diodami podczerwieni,czy chcesz nakrecać filmy w nocy ???? jeżeli tak to zapomnij,ona nadaje sie tylko do zamontowania przy domofonie.

Co do kamer CCD,przetwornik jest tylko cząstka całości, za dobry obraz odpowiada dużo wiecej podzespołów.Szukanie kamery o niskij czułości jest nieporozumieniem,nigdy nie osiagniesz dobrej jakości obrazu bez obiektywu z automatycznie sterowaną przysłoną,zapobiega ona także zniszczeniu czipu CCD jeżeli skierujesz kamerę w stronę słońca.Obecnie stosuje się czesto obiektywy typu Zoom o ogniskowych od 1,8 do 50mm(przynajmiej ja takie używam) i tutaj mozesz spokojnie skorygować założenia do Platformy,przy odpowiednim obiektywie może ona dużo szybciej lecieć i na większej wysokości.Dobre kamery z zoomem elektromechanicznym i sterowanych podobnie jak Pandora zaczynają sie od 50tys.zł wzyż, więc i dla Ciebie chyba trochę za dużo :(

bild024av4.jpg

np. ta kamerka ma 540 lini i aż tylko 450g i niestety wiekszość o podobnych parametrach my zbliżoną wagę.

bild022ua3.jpg

ta jest najmniejsza jaką z tego typu znam LDH 371,gdyby ja pozbawić alu obudowy to poleciłbym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pierwszego goscia w tym temacie.

I w dodatku chcacego mi pomoc.Wielkie dzieki.

Juz tradycyjnie,krakkowskie slynie z humoru w wypowiedziach, drogi Ludgerze.

Postaram sie przedstawic , o co mi chodzi (bynajmniej nie o zone,zbyt daleko,a angielki sa nie w moim typie).

Napisales ze czytales co jest w dziale,widac nie wszystko, albo przeoczyles najwazniejsze.

Owszem,inni maja na tym polu wieksze osiagniecia.Wnioski prawidlowe,widzac tylko wycinek z calego projektu.

Jescze nie czas i pora na pokazanie calosci,bo nie chodzi tu o pokazanie co mam,tylko o napisanie ,krok po kroku, jak taki projekt sie rodzi (zreszta w bolach) i co najwazniejsze,w formie zrozumialej dla kazdego.

I nie bedzie to podrecznik terrorysty-inna idea.A proch czy TNT jest tez na necie,nawet latwiej zrobic,i co najwazniejsze-taniej.

Jesli mamy wspolpracowac,prosze potraktuj mnie tak ja Ciebie,unikniemy stresow.

A teraz do rzeczy:

Kamery z regulowana przeslona,elektrycznym zoomem mialem w lapkach,kilka modeli (4).

Ze wzgledu na mase i tzw. ,,niewymiarowosc'' orientacja moja padla na inne CCD.

Te kamerki co sa,to tzw. przedbiegi.Tak jak pisalem , to jest streszczenie ,czyli od poczatku.Po ,,popatrzeniu'' co kamerki typu pinhole (foto otworkowe), plytkowe,i inne mutacje potrafia, oraz po kosultacjach,nie tylko na tym kontynencie,(z ludzmi ktorzy z tego zyja UAV) zaniechalem tego pomyslu.

Potrzebna jest kamera z tzw. inteligentna elektronika,i o b. wysokiej rozdzielczosci.Poniewaz interpolacja elektroniczna pozwala to prawie podwoic (ilosc pikseli), jest to pewna szansa.

Kamerki typu ccd,nie osiagna tego fizycznie,dlatego wybor padl na inna wersje kamer.

W swoim czasie,(niedlugo) przedstawie taka kamere na tzw. pantilt. obrotowym statywie-kazdy kierunek 180 stopni.

Co bede filmowal???

Ja nie bede filmowal :!:

Film zamieszcze jako info ze dziala caly system.Czyli, co-pilot, GPS z informacja na ekranie o aktualnej pozycji, a to za sprawa OSD.Na ekranie,przepraszam w goglach wideo bedzie tez umieszczona informacja o wielu parametrch lotu,jak predkosc,wysokosc,napiecia,itd...

System bedzie mniej lub wiecej oddawal wrazenia lotu z kabiny.Lacznie z obrotem glowy zsynchronizowanym z kamera,czyli chcesz popatrec na skrzydlo-po prostu obrocisz glowe w lewo i juz widzisz.

Ale zeby odczucia subiektywne,werbalne i estetyczne byly pelne,trzeba to oddac (obraz) w miare czytelnie,szczegolowo.

Moze bylo to przeoczenie,ale zabierajac sie za to,ktos uzyl podobnie jak Ty slowa ,,zapomnij''.To takie nie eleganckie slowo.Nie lubie takich slow.

Jak widzisz powolutku ide naprzod.Wiec chetnie widzial bym pomoc z Twojej strony.Choc negacja,krytyka tez jest potrzebna,choc w tym wypadku akurat nie trafiona,bo w historie,ot po protu,to juz bylo.

 

Na koniec,pytania w moim poscie sa jak najbardziej aktualne,bo chcialbym zmoc ten temat do konca,chodzi o CCD.Wszak model nie musi miec jedna kamere :rotfl: .

I tu widze miejsce dla Ciebie,bys w miare mozliwosci wspomogl mnie swa wiedza, w formie takieJ , jak na gentlemanow przystalo.Bede wdzieczny za wszelkie sugestie,gotowe rozwiazania,lub sugestie,jak to najlepiej zrobic.Oczywiscie z pozytkiem dla wszystkich-czytajacych.

Edit.

Niestety,waga tej kamery wyklucza ja juz w przedbiegach,choc parametry ma calkiem do rzeczy.Waga,waga,model musi zabrac wiele tych ,,gratow'' a kilkaset gram,to stanowczo za duzo :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze,co do tych krytyk to wydaje mi sie, że jesteś trochę przewrażliwiony,nie wiem kto jakich słów używał, ale jeżeli użyłem słowa zapomnij(czy aż tak nieeleganckie można by długo dyskutować)to oznacza to, że ta kamera mimo zabudowanych diod, z odleglosci kilkunastu metrow w nocy niewidzi nic a pobiera masę prądu,co ją wyklucza w zastosowaniach w modelu,ja staram sie przemyśleć jeżeli coś piszę.

Twój projekt jako całość jest bardzo interesujacy,gdzieś w TV widziałem jak w ten sposób sterowano z ziemi Boeing 737,wiec z modelem napewno to też sie powiedzie,jest to raczej

kwestia środków.

Wracając jednak do tematu kamerek.

Potrzebna jest kamera z tzw. inteligentna elektronika,i o b. wysokiej rozdzielczosci.Poniewaz interpolacja elektroniczna pozwala to prawie podwoic (ilosc pikseli), jest to pewna szansa.

Kamerki typu ccd,nie osiagna tego fizycznie,dlatego wybor padl na inna wersje kamer.

Kamery tzw. pantilt są z tego co wiem typem CCD a nazwa odnosi się do statywu i sterowania nią.Jeżeli jest coś nowszego to napisz,jestem ciekaw.

Każda firma produkująca kamery tzw. pantilt ma specyficzny bus sterujący można to zamieniać na RS, ale konwertory są duże jak chcesz to przeyłać do modelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armand,kamera Philipsa którą przedstawiłem była jednym z naprawdę udanych modeli wyższej klasy,można ją jeszcze kupić, ale Philips zaprzestał jej produkcji. :(

Jak znajdę instrukcję obsługi to napisze dokładne dane techniczne.

wazy 295g z obiektywem,wymiary 64x89x15 mm,pobór 8W,zasilanie 11-36 V.

p1010007wf9.jpg

p1010008ye1.jpg

bez obudowy waży tylko 70g,myślę, że jak ktoś przyłozyłby się, to wage można zredukować o połowę :D Jeżeli byłbyś zainteresowany zabudową jej w modelu to mogę Ci jedną podarować.Napisz mi adres na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Troche sie minalem z rozpoznaniem intencji,wiec formy grzecznosciowe mamy za soba.OK? :*

Zanim dojdziemy do nowych rozwiazan,sprobujmy cos zrobic z ta kamerka jak w temacie.

 

Kamerki z diodami ir, no coz moge powiedziec.W markecie wielkosci sredniego Tesco,spedzilem pol dnia na wyborze . To ze ma diody to niewazne,i tak nie uzywa sie ich (potwierdzam iluzoryczny zasieg R )

Wazniejsze okazalo sie co ta kamerka widzi naprawde.Miala te zalete,niska czulosc ok (jesli pamietam?) 0,1 luxa.Czyli nieciekawie.Ale na zewnatrz,tylko ta nie dostawala tzw. black uot.Czyli chwilowego zacmienia :crazy:

Pan tilt (czasem uzywajac skrotow myslowych,reka nie nadazy :twisted: )

Tak,pan tilt jest osobnym urzadzeniem , do sterowania ruchem kamery.A kamere mozna w nich zamontowac raczej kazda.Jest jescze inna nazwa ,jesli jest w tzw. kuli. Ale to juz calkiem niewazne.

Ostatnie pytanie,to powinnismy sie przeniesc do tematu

http://www.szabatowski.com/forum/viewtopic.php?p=27185#27185

bo to troche OT.

Tam mozemy pogadac o ,,elektryce''

 

Jesli w temacie kamerek,to szukam kogos,kto autorytatywnie potwierdzi,o ta jest ok.

Moze tablica z rastrem,jakies porownania,testy.

A jescze lepiej,gdybys mial mozliwosc zaprezentowania takowej.

Nie chodzi tu o mnie tylko.Mam emaile z pytaniami w podobnych sprawach,a ja przeciez sie nie znam na tym.Nie wiem czy latasz z kamerka,jesli tak, prosze napisz cos o Swoich osiagnieciach z kamerkami.Lub podziel sie doswiadczeniami , spostrzezenia.

 

No i celujemy w kamerke plytkowa raczej , moze byc zoomem elektrycznym, ale wersja lekka.Nawet nie wiem ile te ,,graty beda razem wazyc,ale na pewno sporo pona 600g,wiec nastepne 500g , sam rozumiesz,raczej odpada.

A krytyke (madra) jak najbardziej przyjmuje,gdyz tylko w ten sposob unikne wielu bledow.

W temacie np. platformy czuwa dobry duch Armand,bym nie zszedl na zla droge :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dla zainteresowanych ja kupilem cos takiego, za calkiem przyzwoite pieniadze, a obraz jest niesamowicie krystaliczny, bardzo zywe kolory :

http://www.mdh-system.pl/index.php?p597,kamera-kolorowa-plytkowa-ccd-420-linii-0-5-lux-dzien-noc-kat-widzenia-96-stopni-mdk-1320sh

 

Mysle ze dosc dobra alternatywa ja wziolem wersje o wymiarach 32mmx32mm, kamera jest zasilana napieciem 12V/150mA. Poco kupowac 5V kamerke jak wiekszosc nadajnikow zasilana jest z 12V (nadajniki mocy), nie mowie o tych malutkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moze jest to jakas choroba?!Generalnie to chcialem pofilmowac z powietrza,na elektronice sie poprostu nie znam.Optymalnym rozwiazaniem bylo by zakupienie calego zestawu video i to najlepiej w kraju.Pozdrawiam Jacek :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( ten znaczek w dziale RC-CAM nie jest fajny.

Jak bedziemy znac kilka detali,zaraz poleci (no moze tydzien)

Jaki model,wymiary ? spalina-elektryk ?

Jak daleko chcesz latac ?

Co juz masz ?

Ile na to przeznaczasz ?

I na podstawie tych kilku pytan bedzie mozna bedzie wybrac odpowiednie elementy.

Proponuje nastepne pytania w dziale ABC (mamy juz taki :jupi: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelu jeszcze nie ma ale to nie problem,powstanie w ciagu tygodnia.Cos na ksztalt Przasniczki o rozpietosi 1800,naped elektryczny.Mam material na model,radio,silnik regler zasilanie .Brak calego zestawu video.Latac chce normalnie to znaczy tak zeby nieskonczyl sie zasieg aparatury.Przeznaczam na sprzet ok 1000zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to powazna sprawa sie szykuje.

Ja tych kamer za wiele nie mialem , raptem 3.

Ale cos o nadajniku to moge powiedziec.

Jesli w zasiegu wzroku,model slusznej wielkosci,to raczej gotowy zestaw z linkowni w RC-CAM.Uwazam ze sprawdzone kosnstrukcje (z opiniami uzytkownikow) oszczedza Ci pozniej rozczarowan.

Z uwagi na to ze szykuje sie wieksza sprawa,bez zalozenia tematu w Platforma chyba sie nie obejdzie :jupi: .

Zaraz zapodam Ci linka,moze cos wybierzesz....

 

Edit.

tak na szybko to tu masz gotowce,tylko podpiac baterie i gotowe.

http://www.rangevideo.net/aerial_video.html

http://www.hobbywireless.com/web/store/comersus_listItems.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohoho no to ladna gotoweczka, hmmm ale to sie tak tylko mowi... zatem :

 

-nadajnik + odbiornik ok 400zl

-kamerka (jak najtansza to za 130zl sie kupi na allegro)

-jakis rejestrator lub tv ktory mozna wziac w teren lub lepiej: laptop( mozna odrazu nagrywac) od 360zl(rejestratorek z podgladem) - 1500zl(laptop)

-zasilanie: moj zestaw zasilany jest 12 x akumulatorek 500mAh/NiMh -dalem 50zl za wszystkie

 

Mysle ze to juz wszystko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostala jeszcze kwestia ew. rejestracji.

Tu byl bym ostrozny w zakupach.Sam niedawno mialem podobny dylemat.

Laptop,niewygodny,ciezki,drogi,delikatny plus zakup karty video.

Ma pewnie i zalety,pewnie mniej.

Jacku,pozostala jeszcze kwestia,czy chcesz tylko nagrac film z lotu czy tez pilotowac model z pozycji kamery w modelu , w czasie rzeczywistym ?.To troche zmieni zasady gry.

Pierwsza opcja wyjdzie stanowczo taniej-po prostu zamontujesz kamerke-aparat na modelu

i gotowe,odpadna zakupy toru nadawczego.W dziale kamera na pokladzie sa takie filmiki-porownasz czy Cie to kreci.

Jesli wybierzesz opcje druga,to juz wspolczuje. 8)

Jesli raz sprobujesz pilotowac w czasie rzeczywistym,z pokladu, to juz po Tobie :devil:

Tu masz probke tego co bedzie w finale,tak powiedzmy za miesiac.

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=2314

lub nieco tansza wersja-moja ulubiona

http://www.youtube.com/watch?v=Gm4dhc-Ym3g

 

Od tego goscia dostalem soft do head trackera- to ten bajer co porusza kamerka zgodnie z ruchem glowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie!Laptop tez sie znajdzie nie ma problemu.Puki co chce nagrac film z lotu ,ale chce go miec na podgladzie w czsie zeczywistm. Co mi przyjdzie potem do glowy to nie wiem.Musze poczekac z realizacja tego pomyslu tydzien,poniewaz mam nawal pracy, a wprzyszlym bede na urlopie i wtedy sie zacznie!!!!!!Pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jesli sie tak sprawy maja,to Jacku poczekaj 2 tygodnie.Zamowilem 2 rozne nadajniki do innego projektu (na innym forum).Jezeli moje przypuszczenia sie sprawdza (zasieg) to bedziesz mial sprawdzone rozwiazanie.Moze nawet z antenami.Bo w tej chwili , to tak nawet nie ma kogo zapytac.No bo ilu z nas ma kompletne systemy ?

I moze powiedziec-tak , mam pelny zasieg (ok 700m) bez zanikow wizji.

Tu pospiech nie jest wskazany-testy,potem decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.