Skocz do zawartości

Kamera do modelu.


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dopiero teraz znalazłem ten temat, a już trochę się bawiłem kamerami w modelu i mogę się w związku z tym nieco powymądrzać ;)

 

1.Kamera sama w sobie musi być porządna. To znaczy, że większość kamerek płytkowych za 200zł da obraz ... taki sobie. Czasami trafiają się takie kamerki o dość przyzwoitym obrazie, ale w zalewie chińskiej tandety znalezienie takiej to jak trafienie w totka. Porządne kamery są niestety większe, cięższe i droższe. Kamera w modelu musi dać sobie radę z dużym kontrastem między tłem nieba (często ze słońcem w obiektyw) a relatywnie ciemniejszą ziemią. Proste układy CMOS czy nawet CCD kiepsko sobie z tym radzą.

 

2.Kamera musi mieć obiektyw !!! Mówiąc obiektyw nie mam na myśli kawałka przezroczystego plastiku o średnicy 3 milimetrów. A obiektyw też kosztuje i waży...

 

3.Kamera w modelu filmuje z dużej odległości, więc musi mieć dość dobrą rozdzielczość. Warto też (również ze względu na odległość) wymienić standardowy obiektyw na taki z nieco większą ogniskową.

 

4.Żeby to co na górze było widoczne na dole potrzebny jest nadajnik i odbiornik. I znowu to co możemy kupić za 200zł ma moc rzędu kilkudziesięciu mW i realny zasięg bez zakłóceń rzędu 50-100m. Każdy z nas wie, że 100m to model przelatuje w 5 sekund więc zabawa jest niespecjalnie długa. Żeby uzyskać jakiś sensowny zasięg bez zakłóceń i utraty jakości, potrzebna jest moc rzędu 1W. To znowóż powoduje duży pobór prądu przez nadajnik, a tego nie lubimy. Oprócz tego władowanie 1 wata w antenkę prętową długości 5 cm powoduje dość spore straty mocy wypromieniowanej, a trudno w modelu stosować jakieś skomplikowane instalacje antenowe.

 

5.No a jak już odbierzemy sygnał na dole, to trzeba go na czymś oglądać i rejestrować. Można ogladac i rejestrować obraz na laptopie z wejściem TV (niektóre lepsze modele mają takie wejście). To rozwiązanie ma dwie wady - ekran LCD jest kiepsko widoczny w pełnym słońcu, a cyfrowe wejście wyłącza się przy pogarszaniu się jakości sygnału co owocuje "blue screenami" w trakcie filmu. Dodatkowo rejestracja obrazu z nadajnika bezpośrednio na komputerze często powoduje sporą utratę jakości od razu na starcie. Dochodzą jeszcze standardowe problemy komputerowe z klikaniem i zawieszaniem się sprzetu w najmniej odpowiednim momencie.

Dla mnie najwygodniejszy okazał sie zestaw analogowego czarno-białego monitora 5"stosowanego do ustawiania kamer na obiekcie i kamery video z wejściem Video IN jako przenośnego magnetowidu.

 

Po przeczytaniu tego wszystkiego może się wydawać, że lepiej sobie dać spokój z tymi kamerami w modelach ;) To nieprawda - proszę zerknąć na filmy z mojej strony (są w artykułach o Twinstarze i COOT-A). Jakość nie jest może porywająca, ale zostały zrobione przy użyciu dość taniego sprzętu (właśnie te chińskie kamerki płytkowe), oraz nadajnika o mocy zaledwie 80mW. Prawdę mówiąc trochę boję się montować droższy sprzęt do modelu, ale pewnie kiedyś sie skuszę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak mi udalo sie kupic dosc sensowna kamerke CCD SONY za 320zl (420 lini, kolor), obraz jest bardzo dobry, jednak mam kiepskiej jakosci rejetrator. Nadajnik sam wykonalem (wzmacniacz), ma okolo 0,8W pracuje na czestotliwosci 1050Mhz, uzywam do niego anteny 5/8 fali, w odbiorniku w tej chwili mam antene calo falowa, rezultat jest bardzo dobry. Dodam ze da sie zrobic to za niewielkie pieniadze, z tego co wiem to kupienie wzmacniacza na taka czestotliwosc to pieniadze rzedu 600zl, ja wydalem znacznie mniej moze 1/20 tej sumy, fakt faktem ze nie podja bym sie zrobienia tego za jakies grosze bo jest kupe roboty z takim nadajnikiem, trzeba to wszystko zestroic itp. 60% sukcesu to dobrze zestrojone anteny (bez tego to mozna zapomniec o dobrym zasiegu). Nagralem juz kilka ladnych filmow z sporej wysokosci modelu nad ziemia okolo 200-250m, przy tej odleglosci widac juz kontury wioski (malego miasteczka) w ktorym mieszkam, model byl slabo widoczny dlatego juz musialem go kierowac z kamerki aby nadleciec blizej siebie. Jak wiadomo ze znaczych odleglosci juz nie widac czy model sie oddala czy wraca czy skreca itd. Cala platforma ma 147cm rozpietosci i kadlub okolo 88cm dlugosci, jest mojego autorstwa. Model ze wszsytkim calym ekwipunkiem RC CAM wazy okol 1,2Kg max 1,4kg. Silnik napedzajacy to AXI GOLD 2814/16 + smiglo 9x5, pakiet 11,1V 1700mAh. Zapas ciagu jest duzy na tyle ze model leci pionowo do gory :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie nie jest to tajemnica BFG135, cena okolo 3,5zl za sztuke, moc 1W, napiecie zasilania 12V, drivery sterujace sa na BFR91A-cena 0,70zl za sztuke. Nadajnik pracuje na pasmie 1050Mhz, jako modulatora uzylem gotowa plyteczke wyjeta z kamerki bezprzewodowej zakupionej na allegro, za 104zl wraz z odbiornikiem. Zatem caly system wyszedl bardzo tanio a efekt jest bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.