Skocz do zawartości

Hitec Laser 4


juraspl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wiem że to nie forum szkutnictwa ale mi chodzi bardziej o problem aparatury a pytam tutaj ponieważ jest tu baaardzo wielu forumowiczów więc myśle że uzyskam tutaj pomoc w tej sprawie którą tutaj opisuję więc.

 

Jak w temacie posiadam aparature Hitec Laser 4 nowa ze sklepu i problem tkwi w tym że łódź jest sterowana silnikami w której niema stabilności a raczej prostoliniowości pływania czyli płynąc prosto łódka zaczyna delikatnie np zbaczać w prawo ale gdy delikatnie skontruję to znowu zaczyna zbaczać w lewo i wkoło macieja skontruje w prawo to ściąga w prawo w lewo to w lewo oczywiście trymery poustawiane odpowiednio oraz potencjometry wychyleń, bardzo widoczne również na sucho patrząc na śruby gdy delikatnie skręce w lewo i puszcze chcąc płynąć prosto już prawa śruba szybciej się kręci i odwrotnie skręce deliktnie w prawo i znowu odwrotna sytuacja czyli płynąc prosto lewa śruba kręci się szybciej oczywiście w nadajniku ustawiony tryb Elevon, później myśląc że to wina sterowania śrubami próbowałem nawet wmontować ster i również ten sam błąd czyli nigdy nie centruje się na środku. Dlaczego tak się dzieje :?: Zauważyłem że w środku aparatury na płytce montażowej z elementami elektronicznymi są dwa mini potencjometry może tam gdzieś tkwi błąd :?: Proszę o pomoc w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie ze to przegrana sprawa. Woda jest niescisliwa i minimalna roznica w predkosci srob da takie wlasnie efekty. A ze regulatory obrotow do dokladnych nie naleza - to i masz. Muzialbys uzyc regulatorow ze stabilizacja obrotow ale nie jestem pewien czy cos takiego jest w sprzedazy. Moze do heli ale tez watpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek tych śrub to prawa i lewa gołe nie w dyszy, na dwóch silnikach, dwa regulatory i dwa akumulatory żelowe, miksowane za pomocą systemu Elevon oraz odbiornik zasilany przez Bec, łódź jest do wywózki zanęty w wędkarstwie czyli na dalekie odległości niską prędkością, ale mi się wydaje że nie w sterowaniu śrubami tkwi problem skoro później wmontowałem ster na jednym serwie i oczywiście bez włączonego miksera nigdy nie powracał do punktu zero proszę zobaczyć jak na rysunku

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli tak to oznacza ze cosik mechanicznie jest zrabane.

Sprawdz najpierw czy samo serwo centruje.

Jezeli nie - nie ma co dalej szukac, sprawdz serwo a byc moze i drazek w nadajniku.

Jezeli tak - szukaj w napedzie steru - luzy + ciezko chodzacy ster = brak centrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie serwo złej jakości na to wychodzi, ale w sterowaniu śrubami wyszło coś takiego że śruby idealnie równo pracują jak kręcą się w tym samym kierunku czyli wychodzi na to że nie może być zastosowana śruba prawa i lewa ale dlaczego to nie wiem. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juraspl - to jest normalne ze w miare nowoczesne silniki inaczej kreca w lewo i w prawo. Polozenie szczotek wzgledem magnesow o tym decyduje. Dlatego w przyzwoitych silnikach masz regulacje polozenia szczotek - miedzy innymi po to by mozna bylo silnik w druga strone krecic. Metoda ustawienia odwrotnych obrotow jest dosc prosta.

Sprawdz ile pradu bierze na biegu jalowym, przy dosc niskim napieciu (1/3 - 1/4 normalnego napiecia) silnik ktory ma sie krecic w strone "naturalna"

W drugim silniku poluzuj caly interes trzymajacy szczotki, podlacz do tego samego napiecia tylko odwrotnie i ustaw krecac powoli szczotkami ten sam prad co w pierwszym silniku. Zakontruj i powinno byc b.dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest chyba cała odpowiedź z szczotkami by w jednym silniku spróbować je obrócić, wieczorem zrobię test :lol:

 

No i jest problem z ich rozebraniem chyba są nie rozbieralne a na dodatek patrząc przez otwory w silniku szczotek też się nieda obrócić. Mierząc pobór prądu na silniku bez obciążeń rzeczywiście jest różnica w poborze napięcia 0,1A może to nie wiele ale z tąd chyba różnica obrotów, muszę chyba się rozejrzeć za innymi silnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie jest to rozbieralne. W wielu silnikach plastikowy dekiel trzymajacy szczotki jest trzymany zagietymi wasami wycietymi w obudowie. Jezeli te wasy odegniesz - bedziesz mogl caly interes obracac. Potem pewnie bedziesz musial wyciac nowe wasy lub nowe wciecia w deklu a byc moze ze masz gotowe wasy - i prawdopodobnie zostaly one wyciete dokladnie w celu odwrocenia obrotow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.