Jump to content

dobiecki

Modelarz
 • Content Count

  181
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About dobiecki

 • Birthday 03/13/1970

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Bełchatów
 • Imię
  Tomasz
 1. Witam . Po paru latach użytkowania zacząłem mieć problemy z odbiornikiem . W czasie lotu zauważyłem, że ciągle piszczy mi słaby zasięg, odlatywałem na 200-300 metrów i jakoś się słuchał, mimo że informacja o słabym sygnale dawała znać już od ok 20 m . Po dokładnych oględzinach stwierdziłem , że odbiornik się grzeje i bierze ok 200 mA zamiast 50. Trochę mam obawy na nim latać bo jak się skończy to dzwon murowany. Teraz pytanie , kto mógłby to naprawić i czy jest sens naprawy , czy może naprawa będzie kosztowała tyle, że to się nie opłaca ? I jeszcze jedno, czy mogło by mu zaszkodzić to, że przeważnie latał w modelu z 6 serwami, czyli dość duże prądy musiał znosić ale w końcu to on jest ośmio kanałowy więc nie powinno to być powodem uszkodzenia.
 2. I chyba tak właśnie zostanie, nie ma co kompikować sobie życia.
 3. Zmieszczam fotki, od góry First poniżej Hammer i na dole niezidentyfikowany obiekt latający. Noski i wkładki wymienne i pasują badrzo dobrze.
 4. Witam, dzięki za odpowiedź. Złe wspomnienia z dźwignia dotyczą przede wszystkim tego, ze nie była ona jakoś specjalnie łożyskowana tylko obracała się w otworach w ściankach statecznika z laminatu. Nie trzymało to sztywnośc, były duże luzy i generalnie było powodem skasowania modelu. Z mocowania serwa w ogonie to raczej zrezygnuje , już teraz szacowana waga ołowiu na doważenie to ok 180 gram, a chciałem z całością się zmieścic poniżej 1000. Blejzykowy Hamer najczęściej występuje z V-tailem rzadziej klasyczny, nigdy nie widziałem z pływającym. Ta modyfikacja to taka trochę moja wydumka, kadłub zakupiłem z drugiej ręki jest trochę krótszy od oryginalnego Hammera (112 zamiast 117 cm) i trochę się różni bo ma podziały formy poziomo a nie pionowo ale wyglada jakby powstał właśnie w tej wytwórni.
 5. Witam, zwracam się do Was z pytaniem w sprawie statecznika pływającego, Jestem w trakcie przymierzania się do uzbrojenia kadłuba szybowca Hammer (Blejzyk 2,4 m) i chciałbym żeby wyszło lekko, ładnie i przyjemnie. Raczej odpada dźwignia kątowa, miałem już coś takiego i nie działało dobrze. Myślę aby serwo umieścić na ogonie, ale mam tu pewne obawy i pytania: 1 czy jest jakaś reguła mówiąca gdzie ma byś oś obrotu ? - z tego co widziałem to przeważnie jest w okolicy 25 - 30 % cięciwy 2 o ile musi być mocniejsze serwo w stosunku do rozwiązania standardowego ? czy jst na to jakiś program / kalkulator ? Model raczej na zboczu nie pośmiga, ale z gumy to będę chciał go wystrzelić. Warto się spinać ?
 6. A mnie kolega EZE nie rozbawił, wręcz przeciwnie. Dawanie takich rad powinno byc karane.
 7. Miałem kiedys podobny problem w ESA, tylko tam chodziło o jeden z dźwigarów w skrzydle i wpadanie w korkociąg przy ostrych zaciągnięciach. Przy spokojnym locie było ok, na lotki reagował poprawnie w całym zakresie prędkości i dośc długo nie mogłem się dopatrzeć, że górny dżwigar jest po kolizji pęknięty. O ile dobrze pamietam pisałeś , ze samolot nie jest bezwypadkowy, stąd przypuszczenie, że uszkodzenie jest niewidoczne na ziemi, a pod wpływem sił działających na stery w szybkim locie statecznik poziomy zmienia kąt natarcia . Może usztywnij ogon i zrób próby .
 8. Cześć ! Jeżeli twierdzisz, ze serwa dobrze zamocowane, to może to bowden się wygina, szczególnie jeśli do wyprowadzenia pracuje na sciskanie. Jeśli wystepuje wyboczenie to do pewnych wartości bedzie pracował poprawnie, ale po ich przekroczeniu gwałtownie "zmięknie" i wychylenie steru się zmniejszy. druga teoria dotyczy niewystarczającej sztywności ogona, może po przekroczeniu pewnej siły odchyla się cała belka ogonowa powodując, że zmieniaja sie kąty natarcia
 9. Metody z prętem obracanym wiertarką próbowałem raz i nie polecam, bo wypchnąłem fornir z poszycia, więc balsę wypchniesz jeszcze łatwiej. Kanały można zrobic gorącym prętem tylko trzeba mieć naszykowaną prowadnice aby pręt można było szybko i pewnie wsunąć. Wskazane jest aby pręt nie był zbyt gorący, aby nie wytopił za dużego kanału tu trzeba poeksperymentować z temperaturą, grubością pręta i szybkością przesuwania..
 10. Witam , Latam obecnie modelem Hammer (Blejzyk ) i do tej pory ekspolatowałem go z zablokowanymi klapami, ale w nowym sezonie chciałbym je uruchomić . Klapy maja być napędzane srerwami Hitec 125 lub zamiennikami i właśnie szukając zamienników wynalazłem serwa Corona które są w zasadzie identyczne, tylko kosztują połowę mniej. W zasadzie nie mam uwag do firmy Corona , ich odbiorniki spisywały się dobrze ale nie wiem jak jest z serwami, można się połaszczyć czy lepiej zastosować się do zasady, że biednego nie stać na tanie rzeczy. Macie może jakieś doświadczenia ? Dodam jeszcze,że model jest motoszybowcem i waży 1,5 kg
 11. Witam ! Mam niestety złe wieści na temat zawodów w Bełchatowie. Z powodu notorycznego braku czasu, oraz tego, ze w tym terminie najprawdopodobniej mnie nie będzie jestem zmuszony odwołać zawody. Piszę o tym dlatego wcześniej, że może ktoś inny zechce wykorzystać ten termin i spotkanie nie przepadnie. Przepraszam wszystkich za zawód który Was z mojej strony spotkał.
 12. Pręty wklej z lekkim wygięcie w łuk aby mógł się wygiąć razem z kadłubem w przypadku "czołówki" i zamortyzować siłę uderzenia. Pręty proste oddzielają się od kadłuba. Do samej wręgi nie doklejaj właśnie na możliwość amortyzacji.
 13. dobiecki

  twarde lutowanie

  Arek, przewalczyłeś to lutowanie? Jeżeli tak to powiedz jaki sposób jest dobry - staram się polutować podwozie do ESA WW I
 14. No ale jakby ktoś miał patent na regulator dwukierunkowy do silnika szczotkowego to mógłby się pochwalić . Poszukuję czegoś do łódki na małe prądy ok 5 - 8 A Poza tym modelarstwo to nie tylko latanie. To także naprawianie rzeczy nienaprawialnych i budowanie niebudowalnych wbrew logice i ekonomii, tylko dla zadowolenia i chwały.
 15. ESA jak sama nazwa wskazuje jest prostym/łatwym kombaceniem, które ma być dostępne dla każdego, szczególnie dla adeptów tej formy modelarstwa i dlatego ja jestem za tym aby regulamin był jak najprostszy. Formalne ograniczenia pakietów nie wiele dadzą, bo postęp technologiczny w tym temacie jest dość duży, z 1000 też można wydusić 20 A i latać szybko ale krótko. Z drugiej strony " wyścig zbrojeń " jest czymś naturalnym i chyba nie da się temu przeciwdziałać, dlatego moim zdaniem należy pozwolić montować silniki jakie się chce, pakiety do 1300, natomiast ściśle przestrzegać wagi i tu może zaostrzyć limit do dawnych 380 g. wystarczająco mało aby nie latać lokomotywą z reaktorem atomowym i wystarczająco dużo aby zmieścić się w limicie wagi ze zwykłym wyposażeniem i modelem o bogatej przeszłości.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.