Skocz do zawartości

Naprawa płytki elektronicznej - czy to możliwe?


darek.3333

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Moje dziecko wyrwało mi kabel z kluczem licencyjnym symulatora RC. We wtyczce USB zamontowana była płytka z elektroniką klucza. Złącze USB miało cztery piny a płytka 4 twory z 4 ścieżkami. Właśnie wzdłóż tych otworów płytka pękła. Czy możliwa jest naprawa? Czy ktoś zna może jakiś zakład zajmujący się taką naprawą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może prościej byłoby wylutować hot airem samego procka w którym jest ów klucz,a płytke wytrawić nową?Układ ścieżek mozna odtworzyć a zwykle taki interfejs do skomplikowanych nie nalezy,garstka elementów SMD i to wszystko :) .Albo jeśli nie ma tragedii to zerwane ścieżki uzupełnić drutem kynarowym(kynarem) a reszte zalać distalem :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie mogą być koszty takiej naprawy. Niestety to był pożyczony symulator i muszę oddać sprawny. Płytka pękła wzdłóż rzędu otworów nawierconych w płytce do wlutowania czterech "nóżek" złącza USB. Może coś da się zobaczyć na tych zdjęciach:

 

http://www.pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=3649

 

Druga strona:

 

http://www.pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=3647

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Jutro będę się kontaktował ze sprzedawcą symulatora i okaże się jakie jest jego podejście do odkupienia klucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta płytka jest tylko dwustronna (nie np. wielowarstwowa, w co wątpię), to moim zdaniem jest to do uratowania.

Ja bym to skleił, a przerwane ścieżki zlutował wzmacniając połączenia cienkim drutem. Z tego co widać, to tylko złącze poszło. Ewentualnie wziąłbym kabel usb (taki z wtyczką) i do tej płytki przylutował tylko stosowne kabelki, a samą zamknął w jakiejś nowej obudowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta płytka jest tylko dwustronna (nie np. wielowarstwowa, w co wątpię), to moim zdaniem jest to do uratowania.

Ja bym to skleił, a przerwane ścieżki zlutował wzmacniając połączenia cienkim drutem. Z tego co widać, to tylko złącze poszło. Ewentualnie wziąłbym kabel usb (taki z wtyczką) i do tej płytki przylutował tylko stosowne kabelki, a samą zamknął w jakiejś nowej obudowie.

Płytka jest raczej kilkuwarstwowa - zobaczcie na nogi układu - od żadnej nie idą ścieżki na widocznej od góry warstwie.

Jeżeli chodzi o drugą stronę to jest pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smootny, niekoniecznie. Ten procek (bo to pewnie jednoukładówka) może mieć 90% nóżek niewykorzystane, a ścieżki idą pod nim od widocznych "dziur" do jego nóżek.

Tak to prawda, może być tak jak mówisz.

Zdjęcie jest kiepskiej jakości - niewiele można zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za ocenę możliwości naprawy i chęć pomocy. Kolega z tego forum, który zajmuje się elektroniką profesjonalnie zreperował mi bezpłatnie tą płytkę. Jestem mu bardzo wdzięczny za pomoc. Jeszcze raz się przekonałem o życzliwości ludzi z naszego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.