Skocz do zawartości

Frezarka CNC


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kolega wjechał mi na ambicje to się pochwalę, a co :wink:

 

Jako że jestem stworzenie leniwe to mi to idzie powoli ... Nie stać mnie wydać na ten moment 40tys PLN na laser a więc muszę zadowolić się tym co mogę mieć.

 

Do dzisiaj zrobiłem tyle:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Niestety prace postoją jeszcze z 2 tygodnie, czemu zawsze koledzy motywują mnie gdy ja mam zajęcie inne :?:

 

Sterownik znaleziony w internecie, koszt śmieszny a o dziwo działa. Mechanike zawdzięczam Mitji - mechanika ta jest sprawdzona - model jego Czapli został w całości wycięty na takiej frezarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle :) z tego co widzę, to sterowniki są do silników unipolarnych i do tego bez choppera prądowego. Nie chcę Cie straszyć, ale rewelacyjnych prędkości posuwu to na tym nie osiągniesz, a przy wolnych prędkościach będzie Ci się to grzało... Nie lepiej się pokusić o zestaw L297 + L298?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszą maszynkę CNC można zrobić z drewna (płyt wiórowych), prowadnic szufladowych i prętów z gwintem metrycznym :) Wiadomo, że części do helikopterów z aluminium na tym nie zrobimy ale do drewna i tworzyw sztucznych jak znalazł. Będę klecił takie małe CNC jak tylko uporam się z pracą inżynierską :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sklep.akces-plexi.nazwa.pl/p/pl/1586/profil+alu-+rura+kwadratowa+301-5+-+91012+-+4+mb.html

 

Ja kupiłem najpierw 8m, ale potem okazalo się że brakuje "kawałka" ... A wiec trzeba liczyć 12m bo na metry nie sprzedają tylko w pakietach. Dla porównania 1mb w markecie kosztuje około 20-25zl ...

 

http://www.sklep.akces-plexi.nazwa.pl/p/pl/1576/profil+alu-+katownik+30302+-+83082+-+4+mb.html

 

Kątownik - wystarczy jeden pakiet

 

Z resztek można spokojnie wykonać sobie małą wycinarkę do listewek.

 

Na śruby i podkładki potrzeba parę złotych, nie pamiętam ile ... Śruba napędowa kosztuje jakoś 8zl za 2mb ... Warto się stosować do tego co Mitja proponuje - ja dałem M6 i przez to miałem troche problemów ...

 

Łożyska na allegro po 1zl za sztuke ...

 

Wszystko w opinii kolegów "obeznanych" w temacie jest dość miękkie i po czasie zapewne dostanie luzów. Ja się nie przejmuje jak mi na 40cm elemencie 0,5mm na stronę zje ...

 

Na dzień dzisiejszy z mechaniki to brakuje mi wrzeciona, odkładam na oryginał Dremela ...

 

Kosztów elektroniki nie jestem w stanie podać, ale mniej niż 100zł. Silniki trzeba już w własnym zakresie poszukać, ja miałem, Minibea są troche za małe o czym wspominał Mitja na forum cnc ...

 

EDIT: Po co mam robić fotki :D

 

http://ultralajt.webs.com/apps/photos/album.jsp?albumID=3568820

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z frezarką 2-osiową? Bo ja nigdy w życiu :shock:

 

To widocznie nie widziałeś jeszcze wszystkiego ;) Są choć praktycznie już nie stosowane. Niektóre frezarki bramowe do zastosowań specjalnych były wyłącznie 2-osiowe. Jednak w dobie CNC/CAM/CIM takie "białe kruki" nie są już znane ;) Osobiście miałem tą przyjemność widzieć taką maszynę u naszych północnych/zamorskich sąsiadów (przejazd w osi x prawie 40m! robi wrażenie).

 

ertman_176: A'propos śrub pociągowych... Nie myślałeś może aby zastosować śruby z gwintem z tworzywa plastikowo-teflonowego? Charakteryzują się o wiele mniejszym współczynnikiem tarcia przy zachowaniu sztywności i dokładności konstrukcji. Co do wytrzymałości na ścieranie i trwałości to również nie mają sobie nic do zarzucenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajno chłopaki ale koszty nie te :D

 

Technologia alu działa, pokazywałem Mitji maszyne, mnie już taka maszyna wystarczy do moich zastosowań ...

 

Co do oprogramowania to to zaproponowane na stronie jest dość kiepskie, może Mach ... Zobaczymy ...

 

Traktujcie to jak "eksperyment" :wink: Daleko mi do "profesjonalnych" maszyn :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W temacie ruszyło się tyle że mam kilka spraw na głowie [wliczając tworzenie stowarzyszenia, prace nad kilkoma rysunkami modeli, opracowywanie "strategii" dla Iławskiej modelarni która "na dniach" rusza, swoimi modelami, paczkami dla Pszowa, remontem, nauką i dojazdami] że cnc spadło troche na dalszy plan, kwestia miesiąca i powinno zacząć działać w pełni. Szczerze to zostało kilka otworów wywiercić i skręcić pare śrubek a oś X i Y bedzie gotowa.

 

Zostanie zabawa z osią Z i montowanie całości :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.