Skocz do zawartości

IS-5 Kaczka


Rafal B.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Po dość długiej przerwie prace ruszyły nieznacznie do przodu.

 

Na warsztat poszedł centropłat. Dodałem dużą ilość wypełnień, trójkątów oraz zrobiłem noski. Wszystkie te wzmocnienia mają zapobiec wgniataniu się kesonu jak i jego zapadaniu. Potem wystarczyło tylko 8 dni żeby poprzyklejać kesony i spływy. Na końcu dokleiłem paski wzmacniające zebra. Keson jak i spływ wykonałem z balsy 1,5 mm oraz spływ wzmocniłem paskiem tkaniny szklanej.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Ku swojej zgubie skleiłem również kadłub w całość:

 

Dołączona grafika

 

Nastała pora by zadać wam pytanie: jeśli bym chciał okleić kadłub paskami balsy to jaki one mają mieć kształt, szerokość itd?

Domyślam się że pewnie zależy to od krzywizny wręg tzn tam gdzie dość duża to paski będą węższe a i pewnie w przekroju trapezu?

 

 

Narazie najrozsądniej wydaje mi się okleić kadłub balsą podobnie jak robi się to w małym modelarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oklejając deseczkami wzdłuż będziesz miał niezłą zabawę z dopasowywaniem kolejnych klepek, znam ten temat. Uzyskasz jednak bardziej opływowy kształt kadłuba. Często wymaga to docinania naprawdę wąskich paseczków które trudno idealnie dopasować. Syn robił tą metodą kadłub Swifta . Kleił poliuretanowym Soudalem który wypełnia szczeliny i ładnie się zeszlifowuje. Potem niestety szpachlowanie. Ja osobiście raczej oklejał bym balsą od wręgi do wręgi, myśle że oryginał był również kryty od wręgi do wręgi. Wymagało by to jednak pogrubienia wręg balsą aby powiększyć powierzchnię klejenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj najpierw na sucho jakiej szerokości pas da się przykleić przez całą długość kadłuba przypinając np. karton szpilkami do wręg.Może da radę większą część pokryć szerokimi deskami a tylko "wykończyć " wąskimi klepkami tam gdzie pokrycie jest nierozwijalne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie bój się metody słomkowej, ona tylko tak groźnie wygląda.

Moja MUCHA jest tak zrobiona, balsa 3mm pocięta na 8mm paski, klejona na wikol miedzy sobą a CA do wręg .

Na koniec zaklejone wszystkie dziury klinami z balsy i szlifować do kształtu .

Na to tkanina 48g/m na żywice i szpachlować :lol2:

Pamiętaj radę małego szkutnika ,słomki klej symetrycznie ( dwie z prawej ,dwie z lewej strony kadłuba) a nie zrobisz banana z kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciąg dalszy

 

 

Ostatnim czasy zrobiłem jeden z stateczników pionowych a dziś wstępnie zrobiłem mu mocowanie do płata. Statecznik będzie nasuwany na dwa pręty szklane 5mm oraz dokręcany śruba nylonową M3.

 

Na dziś dzień tak to wygląda:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prace nad kaczką idą mi tak powoli, że chyba w tym roku jej nie skończę :/

 

Od ostatniej aktualizacji udało mi się dokończyć drugi statecznik pionowy wraz z mocowaniem:

 

Dołączona grafika

 

 

Popracowałem również nad końcówkami skrzydła. Zrobiłem wypełnienia między dźwigarowe, owinąłem nicią kevlarową dźwigar. Porobiłem noski i wypełnienia między żebrami przygotowując skrzydło do przyklejenia kesonu.

 

Dołączona grafika

 

 

Powstał również statecznik poziomy. Składa się z dwóch połówek, łączonych dwoma prętami węglowymi ?4 mm. Pokrycie balsa 1,5 mm. Obecnie zostało mi tylko wykonać i wkleić zawias steru wysokości z płytki szklanej 1,5mm. Stery będą napędzane 2 serwami zamontowanymi w stateczniku.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Postępów póki co nie ma ale za to powoli dokańcza się dlg w sumie to dwa modele dlg. Kaczka stoi i czeka na wolną przestrzeń na biurku. W miedzy czasie postanowiłem skompletować wyposażenie do niej. Jako, że budżet mocno się ograniczył to będę chciał wykorzystać to co mam czyli:

- wyczep - serwo graupnera standard

- kierunek - 2x hs81

- wysokość - 2x hs81

- lotki - planuje kupić http://www.nastik.pl/gws-micro2bbmg-p-337.html albo mam dwa serwa standard graupnera ale są one słabsze od gwsa no i ważą 46 gram

 

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, te serwa GWSa są świetne. Miałem je w modelu 3D o masie koło 1700g i radziły sobie extra, świetnie centrują i są "miłe dla ucha" w trakcie pracy. Ze te pieniądze to rewelacyjny sprzęt, dorównujący innym renomowanym markom.

Potwierdzam, mam dwie sztuki i są świetne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.