Jump to content

No name


Kwasiu

Recommended Posts

Wszystko zaczęło się gdy Pan K zajrzał do działu RC-cam. Zaciekawiony przedstawioną tam treścią zaczął rozmyślać, oglądać i szukać odpowiedniej platformy pod FPV. Jednak Pan K nie poprzestał na szukaniu, nie znalazłszy odpowiedniego modelu spróbował o własnych siłach popełnić pewne rysunki.

Zaczęło się skromnie:

Dołączona grafika

Z czasem rozrysował wręgi, rozmyślając nad całą konstrukcją

Dołączona grafika

Posiąwszy ogólną koncepcje konstrukcji Pan K przystąpił do aktu właściwego. Kilkoma głębokimi cięciami bezlitośnie poszatkował stertę depronu i trochę balsy. Po 2 nieprzespanych nocach spędzonych na maltretowaniu materiałów klejem i papierem ściernym otrzymał:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Co widać na rysunku Pan K zamierzał zamontować silnik na stateczniku pionowym, lecz zapomniał o jednej ważnej rzeczy: którędy puścić kable od regulatora do silnika nie niszcząc estetyki modelu?? Pomyślał, ze koledzy może mają jakieś pomysły w tej sprawie i mu pomogą :faja: Statecznik pionowy to wykrzyżowana ramka z balsy oklejona z obu stron styrodurem ~3mm.

Dołączona grafika

Mam nadzieję, ze Panu K uda się sensownie rozwiązać ten problem :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Widzę że projekt mocno poarty obliczeniami.

Staram się :)

 

Czy ciezar silnika nie ukreci pionowego podczas mocniejszego przyziemiania?

 

 

Statecznik pionowy jak już pisałem jest mocny, opiera się na szkielecie z balsy obklejonym twardszym od depronu styrodurem, od spodu dodatkowo pójdzie sklejka a całość może delikatnie przylaminuję do statecznika. W ostateczności zastosuję 2 pręciki węglowe 1,5~2 mm i podeprę całość o skrzydła, lecz myślę, że to nie będzie potrzebne.

 

Ogólnie to jest wersja prototypowa mniejszych rozmiarów, jak będzie latać powstanie wersja zamierzona czyli 1,5m, dlatego teraz wykorzystałem stare płaty znalezione na strychu :wink:

 

Ps znajdowszy = znalazlszy

Dzięki, nie mogłem znaleźć odpowiedniego słowa. :ble:

Link to comment
Share on other sites

W ostatecznej wersji, ja bym dał dwa stateczniki pionowe z SK, odsunięte od siebie, na nich opierający się statecznik poziomy z ewentualnym SW, a na jego środku gondola silnikowa.

 

Coś jak w Bronco, tylko zamiast belek ogonowych, stateczniki stoją na kadłubie. Dodatkowo, dawałoby ci to szeroką i płaską powierzchnię pod szerszym, na końcu kadłubem. Dodatkowa powierchnia zawsze się przyda. W dodatku, model jest krótki. Wyważenie będzie bardzo ważne, warto więc mieć miejsce na przesunięcie wyposażenia w razie potrzeby.

 

Rozumiem, że chciałbyś mieć sterowanie typu "Delta" na sterolotkach. Sam używam takiej konstrukcji, i do filmowania nie jest najlepsza. Drobna korekta kursu i musisz przechylać całość. Psuje to ujęcia.

 

Dlatego, ja bym wybrał skrzydła z niewielkim wzniosem i klasyczne stery oprócz lotek pomocniczych.

 

Na widoku z boku, model by dużo nie stracił, bo podwójnego statecznika nie byłoby widać.

A szerszy kadłub polepszyłby widoczność modelu na większych wysokościach i odległościach.

 

Klasyczne stery pozwoliłyby łatwiej prowadzić konstrukcję, bez szczególnej destabilizacji ujęcia.

Link to comment
Share on other sites

madrian, troszkę nie zrozumiałeś mojej koncepcji, skrzydełka są ze wzniosem, nie będzie na nich lotek, Statecznik będzie to klasyczne T, poziomy będzie osadzony za stateczniku pionowym a sterowanie będzie się odbywać klasycznym sposobem. Na rysunku nie za bardzo to widać bo nie ma rzutów od góry.

 

To jeszcze i dla tego dziwoląga :shock: poszukaj stosownego zamiennika :roll: :mrgreen: .

Słowo popularne, wystarczy przekopiować do "googlów" i pojawia się w wielu miejscach, nie wiem czy jest takie w słowniku ale mi się podoba :mrgreen:

 

Mam problem z kablami od regulatora :/ Gdybym chciał je puścić tak jak sobie umyśliłem kable do silnika miały by ~30cm a od regulatora do odbiornika i akumulatora ~20cm. Nie wiem czy tak długie kable nie będą przyczyna zakłóceń i strat energii, jak myślicie, mogę takie długości zastosować??

Link to comment
Share on other sites

jary14, źle widzisz, czarny kabelek wtopił się w tło :wink:

kefir, śmigło będzie wyważone, to tylko wygląda delikatnie, całość jest bardzo sztywna a silnik trzyma się na 12x12 belce z bardzo twardej balsy.

khertal, o kątach pomyślałem, silnik jest lekko odchylony do góry i w prawo.

 

Co do nauki latania to się zobaczy, jak ten będzie dość agresywny to sobie zrobię na początek normalnego trenerka albo RWD, to są 2 dni roboty :)

Link to comment
Share on other sites

Zaczynam się obawiać o wyważenie tego modelu :)

Silnik i regulator za krawędzią spływu skrzydła, tak samo jak jedno serwo. Nie wróży to nic dobrego niestety. Weź również pod uwagę to że silnik ma dużą bezwładność i po uderzeniu o ziemię kadłub złamie się albo przed albo za skrzydłem.

Link to comment
Share on other sites

Wyważenie to pikuś jak mawiają w reklamach, ja tak jak kolega TEQ martwię się o wytrzymałość modelu. Dla mnie miejscem spornym jest punkt kadłuba zaraz za skrzydłami. Wzmocnienie go powinno pomóc, a silnik czemu lekko w górę? a nie w dół? tego nie rozumiem. Poza tym model całkiem ładny:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.