Skocz do zawartości

wpływ małego skoncentrowania masy na właściwości lotne


Artur z kołobrzegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , nurtuje mnie następująca kwestia , mianowicie

jak wpłynie na właściwości lotne mego modelu małe skoncentrowanie masy przy środku ciężkości ?

 

Czyli np co zmieni się we właściwościach lotnych , jeżeli na ogonie zamontuję np 100g balastu ,oczywiście zachowując przy tym prawidłowe wyważenie .

Zakładamy że powierzchnie stateczników mają prawidłowe wymiary , a model skonstruowany jest poprawnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To jest tak, duże rozproszenie mas, duża bezwładność. Duże skupienie, mała bezwładność. Ale latać będzie poprawnie. Będzie wolniej reagował na stery. Tylko czy przy tak małych masach to zauważysz? Nie wiem. To też zależy od rodzaju modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Większe skupienie masy to mniejsza bezwładność, czyli do zmiany położenia modelu (wykonania obrotu względem którejś z osi) potrzebne są mniejsze siły np. te powstające na sterach. Większe skupienie masy to również "łatwiejszy" powrót modelu do stanu równowagi po zachwianiu tejże np. przez podmuch, czy błąd sterowania. To także kwestia wytrzymałości konstrukcji modelu. W czasach kiedy nie było serwomechanizmów o wadze tak jak dzisiaj kilku gram, rozmieszczenie ciężkich serw do napędu lotek bezpośrednio w skrzydle np. w połowie rozpiętości "stryropianopodobnego" płata Easy Glidera, było praktycznie nie możliwe.

Jako uzupełnienie poszukaj haseł "momenty bezwładności", "osie bezwładności".

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.