Artur z kołobrzegu Opublikowano 6 Marca 2010 Opublikowano 6 Marca 2010 Czy ktoś z was jest w stanie udzielić informacji w jakiej książce znajdę wzór , bądź wzory które pozwolą mi zaprojektować dźwigar zdolny unieść dane obciążenie ? Czy znacie może jakiekolwiek polskie książki , opracowania dotyczące zasad projektowania amatorskich konstrukcji latających ?
ryukishin Opublikowano 6 Marca 2010 Opublikowano 6 Marca 2010 Z tego co się orientuję dokładne policzenie czegoś takiego nie jest łatwe, a ponadto na dźwigar działają naprężenia zmienne co bardziej komplikuje sprawę. Dodatkowo musisz znać współczynniki wytrzymałościowe materiałów, z których wykonujesz dźwigar. Może poszukaj informacji z wytrzymałości materiałów lub mechaniki technicznej, być może znajdziesz coś na wirualnej bibliotece politechniki gdańskiej, ale nie daję gwarancji.
Czaro Opublikowano 6 Marca 2010 Opublikowano 6 Marca 2010 Popatrz tutaj: http://www.meil.pw.edu.pl/ZSiS/Dydaktyka/Prowadzone-przedmioty/BIPOL Szczególnie polecam: Książkę Wiesława Stafieja "Obliczenia stosowane przy projektowaniu szybowców"
ertman_176 Opublikowano 7 Marca 2010 Opublikowano 7 Marca 2010 Jeżeli nie byloby to problemem to warto by te pomoce Czarka spakować w zip i podkleić w aerodynamice. Chyba że nie znikną ale ja dla pewności bym je zapakował :wink:
Janosik72 Opublikowano 7 Marca 2010 Opublikowano 7 Marca 2010 Kiedys kol Callab cos pisal o wytrzymalosci dzwigarow, dziurek, otworkow ,potworkow i takich tam moze On pomoze
Callab Opublikowano 7 Marca 2010 Opublikowano 7 Marca 2010 W uproszczeniu: Obliczamy parametry przekroju dźwigara (pole powierzchni przekroju, moment bezwładności przekroju, itp. itd.), wyznaczamy siły na niego działające (siła rozłożona na długości dźwigara, uwzględniająca ciężar modelu i przeciążenia w locie). Z tych parametrów wyznaczamy moment gnący i współczynnik wytrzymałości przekroju. Wstawiamy do wzoru na naprężenia zginające: sigma=Mg/Wg. Sprawdzamy, czy wyliczona wartość jest mniejsza od dopuszczalnych wartości dla danego materiału. To tak ogólnie. A szczegółowo to polecam poszukać podręczników z wytrzymałości materiałów, albo np. poradnika mechanika. Myślę, że "Poradnik mechanika" w tym przypadku by wystarczył. Generalni warto go mieć w domu. A ze źródeł internetowych można zacząć od: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zginanie
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.