Skocz do zawartości

Jak usunąć farbę z modelu plastikowego ?


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W sklepie modelarskim można spotkać się z magicznym płynem Wamod - zmywacz do farb akrylowych. Preparat służy do usuwania farby z źle pomalowanego modelu.

 

Gracze figurkowi "opracowali" własną, bardziej innowacyjną technikę usuwania farby, do tego względnie tańszą.

 

Ogółem dla modelarzy redukcyjnych - tych początkujących w 1:72 - technika ta może okazać się dość przydatna. istotne jest to że usuwa każdą farbę, a nawet klej CA :wink: Nie rusza niestety zwykłego kleju do modeli plastikowych ...

 

Nie będę wam tutaj wiele prawił na ten temat, wystarczy link.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem poniekąd największy to przeźroczyste elementy. Jak Mortimer wspominał, kret jest bardziej szkodliwy [drażniący], zostawia nalot i wypala detale na drobnych modelach.

 

Dodatkowo jeżeli po kąpieli w DOT nie schodzi farba należy umyć całość w gorącej wodzie i wyszczotkować szczoteczką. potem druga kąpiel i jest cacy.

 

Co do naczynia, to płyn nawet jak jest już czarny jest nadal aktywny do jakiegoś tam momentu aż się "nasyci", należy go przelewać z słoika do słoika usuwając większe kawałki farby przez pończochę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem tej techniki, raz i pożałowałem,

Za królika doświadczalnego posłużył mi F-16 Masterkraftu w skali 1:48

Jako że nie było możliwości zanurzenia całego modelu w płynie hamulcowym postanowiłem nawilżyć nim papier kuchenny, i zostawić na pewien czas.

Gdy przyszedł czas na zmycie płynu w gorącej wodzie, okazało się że zrobiła się straszna maź z płynu, której ni jak było zdjąc, szczoteczką do zębów.

Wolę mniej bezpiecznie tak jak kolega strejla_u, poczciwego starego kreta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...
  • 4 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.