Skocz do zawartości

szeregowe i rownolegle połączenie BEC


ali1983

Rekomendowane odpowiedzi

Problem nie leży w 7805, tylko w fakcie, że BEC w regulatorze może być na czymkolwiek bądź, co akurat wpadło w ręce chińskim inżynierom. I to coś niekoniecznie może pracować w konfiguracji równoległej.

 

Dlatego jeśli w instrukcji BEC-a nie ma czarno na białym, że można je łączyć równolegle, to macie powiedzmy 33 i 1/3 % szans na upalenie go bo będzie w grupie "nie można". Pozostałe grupy to "można" oraz "można, ale o tym nie napisali" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

[ dotychczas nie spotkałem innego który by miał ponad 30 mV różnicy.

I tu tkwi tajemnica "przeżywalności" takich układów. Szanse na przeżycie takiej hybrydy są tym większe im mniejsza jest różnica w wartości napięcia stabilizowanego. Najmniejsze ryzyko upalenia takiego układu występuje w warunkach idealnych ( a więc połączenie dwóch idealnie takich samych stabilizatorów) . Duża powtarzalność parametrów w produkcji seryjnej takie ryzyko minimalizuje w znacznym stopniu. Nieprawidłowość takiego połączenia najszybciej uwidoczni się podczas połączenia stabilizatorów o różnej wydajności prądowej i obciążenia tegoż układu sumarycznym dopuszczalnym natęzeniem prądu.Oczywiście uszkodzenie nastąpi tym szybciej im będzie większa różnica w wartościach stabilizowanego napięcia użytych układów, oraz im bardziej będą się różniły ich moce. Może się mylę :oops: ale myślę że Leszek potwierdzi me wywody :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe A ja w koncu moge podlaczyc te dwa regulatory na kablu Y czy nie Hubert pisal ze on tak laczyl a inny odpisal ze mial tylko szczescie ze dymu nie zobaczyl

Wiec jak panowie ?

moge wszysko podlaczyc i samemu sparawdzic ,ale po co w razie czego wydawac 20dolcow na nowy regulator jak moze od was sie dowiem .

Tak czy nie

Pozdrawiam serdecznie Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janosik72, masz mnie na liście ignorowanych czy ja może za cicho piszę?...

 

Nie ma reguły - zależnie od tego, co chińskie rączki wsadziły do regulatora, one mogą działać równolegle albo z równym powodzeniem się spalić.

 

Czytanie instrukcji do regulatora czasem pomaga na te wątpliwości. Hubert w jednej swojej instrukcji miał zezwolenie, ale z zastrzeżeniami.

 

No :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nooo tylko ze zaden z moich hobbykinkow nie ma instrukcji:-( to po pierwsze

po drugie nie jestem elektronikiem tylko budowniczym wiec takich pojec jak stabilzator 7805 mowia mi tyle samo co Tobie symbol St3Sy-b-500

ale prosta odpowiedz tak ,nie lub nie podlaczj bo to zalezy od zabudowanych ukladow pewnie by do mnie dotarla

po trzecie

 

NIE KRZYCZ BO NIE JESTEM GLUCHY :shock:

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe A ja w koncu moge podlaczyc te dwa regulatory na kablu Y czy nie Hubert pisal ze on tak laczyl a inny odpisal ze mial tylko szczescie ze dymu nie zobaczyl

Wiec jak panowie ?

moge wszysko podlaczyc i samemu sparawdzic ,ale po co w razie czego wydawac 20dolcow na nowy regulator jak moze od was sie dowiem .

Tak czy nie

Pozdrawiam serdecznie Jan

Łopatologicznie - sprawdz ile voltów daje każdy z tych regulatorów, i jak różnica nie przekracza 0,1 V - 0,2 V to możesz łączyć.

 

ps. Domniemywam że jakiś voltomierz posiadasz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janosik72, nie krzyczę, bo krzyk "w piśmie" to użycie CAPSLOCKa.

St3Sy-b-500 to gatunek stali, np. na zbrojenia :D

 

Natomiast informacja o ryzyku łączenia BEC-ów była już tutaj podawana kilkukrotnie, w tym i poprzednim (przytoczonym też tutaj) wątku :roll:

Jak będziesz miał szczęście, to Ci się regulator nie spali. A jak nie będziesz miał, to i woltomierz nie pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe czyli sa dwie opinie ,

zmierze i zaryzykuje tak jak Hubert najwyzej sie spali oczywisci zmierze wczesniej napiecie

 

Tak to stal jeszcze

to ze stabilizator , stabilizuje to tez wiem :mrgreen:

Natomiast informacja o ryzyku łączenia BEC-ów była już tutaj podawana kilkukrotnie, w tym i poprzednim (przytoczonym też tutaj) wątku :roll:

Jak będziesz miał szczęście, to Ci się regulator nie spali. A jak nie będziesz miał, to i woltomierz nie pomoże...

teraz to piszesz ze to rosyjska ruletka czyli niewiadomo co bedzie

ide sprawdzic

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to piszesz ze to rosyjska ruletka czyli niewiadomo co bedzie

Cały czas to piszę, od czasu jak Hubert przytoczył wycinek instrukcji, że producent regulatorów - konkretnego modelu - dopuszcza ich równoległą pracę. Pod warunkiem, że mają połączone wspólnie przewody zasilania. Ale to nie jest reguła dla wszystkich regulatorów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nic nie wazne , kable z agd tez mi ktos inny laczy :mrgreen:

jestem ograniczony w tym wypadku :wink:

ale te

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6460&Product_Name=Hobbyking_SS_Series_25-30A_ESC

na kablu Y dzialaja z slinikami C-20 i z testerem serw i nie zmierzylem napiecia ,a poszedlem na zywiol ., ale jak by ktos ciekawy byl jakie jest napiecie to moge zmierzyc i podac

Zatem polowa tematu to gdybanie bo ilu z nas ma szczegolowe instrukcje do regli, ba wiekszosc nawet nie wie jak je programowac

puenta dla mnie taka ze jak samemu nie sprawdzisz to w tym temacie jest niewiadoma z przewaga na to ze mozna laczyc (potwierdzone przez Tomka , Huberta kilku innych i teraz mnie) reszta to elektroniczne pogaduszki

dziekuje za pomoc

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę jeszcze wtrącić parę groszy bo jako mechanik z wykształcenia widzę, że o prądzie mam dosyć rozległe pojęcie ( na tle średniej modelarskiej). Każdy scalony stabilizator ma wbudowany ogranicznik prądu, a prawie wszystkie mają jeszcze zabezpieczenie termiczne, czyli jak wzrośnie temperatura układu ponad normę to jest ograniczany prąd przez niego płynący, nawet zwarcie wyjścia nie powinno spalić stabilizatora. Mam pytanie komu popaliła się elektronika bo sfajczył się BEC w regulatorze, a komu sfajczył się regulator i wylądował modelem bez silnika bo BEC jeszcze działał - pewnie tych co wylądowali jest przytłaczająca większość. Jeśli tak krytyczne były by różnice w napięciu wyjściowym stabilizatorów, że mamy 30% szansy na spalenie ich to ponad 30% regulatorów obrotów miałaby popalone BEC-e. Bzdura - jeśli nie pomieszamy nic w połączeniu to nie spalimy BEC-a, chyba, że połączymy 6-cio voltowy i 5-cio voltowy BEC, ale i tu daję 10% na uszkodzenie takiej mikstury, po prostu BEC 5-cio voltowy nie będzie pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu BEC 5-cio voltowy nie będzie pracował.

Powiem więcej : dostanie zasilanie nie jako "od tyłu" . Jeżeli producent nie przewidzi takiego ruchu użytkownika - no to kicha- trochę dymu i po ptokach. Dlatego generalnie nie łączy się równolegle , gdyż dane katalogowe często nie uwzględniają tego typu pomysłów.W niektórych przypadkach takie łączenie może także doprowadzić do oscylacji takiego układu. Aco to oznacza to oczywiście wiadomo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.