Skocz do zawartości

szeregowe i rownolegle połączenie BEC


ali1983

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tak konkretnie to trzeba przeczytać w instrukcji do BECa. Koledzy tu na forum twierdzili, że w niektórych modelach producent dopuszcza łączenie równoległe.

Natomiast jeżeli wyraźnie nie jest zaznaczone, że można łączyć, to może się to źle skończyć.

W takim przypadku robi się np. jakiś menedżer zasilania.

Taki temat już tu był, przy okazji 2 silników w modelu - http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=205914

 

I jeśli już łączymy, to wyłącznie równolegle, jak koledzy wspomnieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mozna. Tzn mozna ale nic dobrego z tego nie wyniknie.

to może się to źle skończyć.

więc pytam dalej w imieniu szwagra: dlaczego?

 

Może kolega buduje Fokkera Trimotor albo Junkersa Ju 52 ?

nic z tych rzeczy. bawi się tylko kosiarkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do laczenia rownoleglego becow

to prosze o odpowiedzenie czy Hubert mial tylko szczescie czy jest to prawidlowe laczenie , chodzi mi o kabel Y bo tak jakos ten temat sie laczy z tamtym.

Dzis lub jutro licze ze dojdzie do mnie lighting P-38 i chcialbym ladnie wsio polaczyc bez szkod w sprzecie hehe :wink:

 

Jan

 

Chodzilo mi o ten temat

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=4107

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilaczy nie wolno laczyc rownolegle by miec wiecej pradu do dyspozycji. Proste - nie ma na tym swiecie dwu jednakowych rzeczy - kazdy zasilacz daje rozne napiecie. Efekt - ten o wyzszym napieciu pracuje, drugi glownie upieksza krajobraz.

Teoretycznie masz rację, życie pokazuje że jednak można :roll:

 

Ten co daje większe napięcie -> większy prąd -> większy spadek na rezystancji wewnętrznej -> mniejsze napięcie i tak mamy ujemne sprzężenie zwrotne ... oczywiście wszystko w rozsądnych granicach :!: :idea:

 

ps. ale do dyskusji to mnie nie wciągniecie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek - wezmy bardzo popularny regulator 7805 (5V). Zgodnie z katalogiem rozrzut napiecia wyjsciowego jest od 4.8 do 5.2V. Spadek napiecia przy zmianie obciazenia od 5mA do 1.5A to max 100mV.

Czyli szanse na trafienie 2 sztuk z tym samym napieciem wyjsciowym i tej samej charakterystyce pod obciazeniem, so mniej wiecej zadne.

Na dokladke - (tu "usmiech" w kierunku nadwornych elektronikow - czemu tego nie wyjasnili :evil: ) regulator napiecia to uklad ze sprzezeniem zwrotnym. Czyli - jezeli uklad poczuje ze napiecie wyjsciowe sie zmienilo - bedzie staral sie to skompensowac. I teraz - polaczymy 2 takie rownolegle, jeden ma 5.0V, drugi 5.1V i zaczyna sie zabawa - jeden chce by bylo 5.0, drugi by bylo 5.1. Szczesliwie regulatory sa dobrze zabezpieczone przed glupota ludzi i jakos przezywaja takie eksperymenty. Ale nie znaczy to ze dzialaja w takim ukladzie poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę problemu z równoległym łączeniem BEC-ów analogowych, przecież w każdym regulatorze za BEC odpowiadają 2-3 równolegle połączone stabilizatory napięcia. Co zmieni połączenie 2 regulatorów, a tym samym połączenie równoległe sześciu, a nie trzech stabilizatorów napięcia. Pomijam, że pytanie dotyczyło szeregowego połączenia BEC-ów, ale z racji bzdurności takiego połączenia i opisanego celu -5V/3A, uznajemy, że chodziło o równoległe połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden chce by bylo 5.0, drugi by bylo 5.1.

co w konsekwencji doprowadza do upalenia jednego z nich a następnie drugiego.

No ale mamy zabezpieczenie :jupi:

Mam pytanie do obu sceptyków ( jasiekbrej i Leszek ): robiliście kiedyś bądz naprawialiście zasilacze składające się z kilku stabilizatorów i się one "upaliły" ??

7805 na ten przykład teoretycznie mogą mieć 4,8-5,2 V ale dotychczas nie spotkałem innego który by miał ponad 30 mV różnicy od 5V, a to spokojnie zniknie na oporach wewnątrz połączeń i przewodów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.