Jump to content

Super Master versja 2.0


Paweł Baron

Recommended Posts

Witajcie

 

Za oknem czuć już wiosnę a sezon coraz bliższy, za namową instruktora i śledzenia relacji woj-techa postanowiłem pokazać swoje dzieło. Tak jak w temacie model to "Super Master" konstrukcji J.Gabriś-a , na początku zaopatrzyłem się w materiały :

paczkaa.jpg[/img]

Mam już wykonany kadłub z zamontowanym silnikiem :

silnikwzabudowie.jpg[/img]

A to silnik po demontażu razem z tłumikiem :

silnik2c.jpg[/img]

I tutaj zagadka do młodych (juniorów) zgadnijcie co to za silnik? Starszych (seniorów) proszę o niepodpowiadanie. Jako podpowiedź dodam że silnik nazywa się tak samo jak pewna gra komputerowa której akcja toczy się w czarnobylu (są 3 części) kto pierwszy ten lepszy czas start.

 

Idąc dalej zakupiłem sobie też do demontażu silnika śrubokręty imbusowe :

rubokrtyimbusowe.jpg[/img]

Mam też gotowy orczyk (blacha duraluminiowa 3mm) oraz ośkę razem z tulejkami poziomującymi oto ten zestaw :

orczyk.jpg[/img]

Do silnika nie może też zabraknąć śmigła i kołpaka, śmigło zakupiłem sobie na ostatnich MP :

migokopak.jpg[/img]

Skrzydła chciałbym zrobić "montowane" do kadłuba, będą one opierały się na dwóch aluminiowych rurkach które będą przechodziły przez kadłub, a skrzydła będą łączone ze sobą za pomocą specjalnych łączników. Co o tym sądzicie i czy np. macie jakieś inne rozwiązanie? Swoją drogą widziałem takie rozwiązania w necie tylko nie wiem już gdzie. A na razie to tyle czas zabrać się za model.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Co do rozkładanego modelu... Są 3 koncepcje

1 skrzydło odejmowane góra tak jak np ma Jiri Vejmola

2 skrzydło odejmowane dołem, jak np S.Kubik, Krystian Borzęcki, czy Ja

3 skrzydło rozłaczane na połówki tak jak Yatsenko, czy Tomek Wlazłowski we wcześniejszym modelu na taki sam motorek jaki ty masz.

Zrozumiałem,że Ty również myślisz nad taką koncepcją (skrzydła na połówki). Powiem Ci tak szczerze "nie baw się, zrób monolit". A jeżeli już to bym Ci sugerował to 2 rozwiązanie. (skrzydło mocowane do kadłuba na 4 imbusy od dołu.

 

 

Pozdrawiam Karol

Link to comment
Share on other sites

Fajnie że robisz Super Mastera - sam od takiego zaczynałem i napędzałem go Radugą 7 - bo to był wtedy jedyny dostępny silnik. Model już skończył swój żywot, ale wspominam go z nostalgią. Mój był robiony zgodnie z planami, ale jeśli nie jesteś zbyt zaawansowany w budowie, to mógłbyś trochę go pozmieniać. Przede wszystkim dać grubszy profil skrzydła. Na oryginalnym model bardzo się rozpędzał zwłaszcza gdy wiało. Powiększyłbym też trochę powierzchnię statecznika poziomego. To są tylko moje skromne sugestie i nie musisz brać ich pod uwagę jeśli nie chcesz, ale piszę to na podstawie moich doświadczeń z tym modelem, a latałem nim kilka lat jako junior i trochę w seniorach.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam na razie prace postępują wolno ale systematycznie mam zrobiony i wyprofilowany statecznik poziomy, powycinane żeberka a obecnie robię owiewkę silnika. Niedługo powinny dotrzeć do mnie kolejne materiały do budowy (blacha duraluminiowa, balsa ,"drobnica" ). Jak będę miał dostęp do aparatu siostry to zrobię fotki, pawel66, jako że zgadłeś i to jako pierwszy to ode mnie masz fanfary TUTUTUUUUUU (Szkoda że nie można wstawić efektów dzwiękowych :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witajcie pora odkurzyć temat i pokazać co zmajstrowałem do tej pory. A więc zaczynamy skrzydełko postanowiłem jednak zrobić w całości (chociaż brat mi narzeka że może się nie zmieści model do samochodu ) s7306583.jpg Uploaded with ImageShack.us[/img] . Mam też gotowy statecznik poziomy i pionowy. Statecznik poziomy potrzebuje jeszcze tylko wykończyć końcówki sterów zamontować zawiaski i dźwignie popychacza

 

Uploaded with ImageShack.us s7306586.jpg Uploaded with , s7306587.jpg Uploaded with ImageShack.us[/img] no i oczywiście kadłub który ma już częściowo zrobioną osłonę silnika s7306590.jpg Uploaded with ImageShack.us[/img] przy budowie modelu zanim skończę jedną część to już biorę się za robienie następnej (ot tak tu przykleję, tam wyszlifuję i robota idzie). Niedługo zamierzam majstrować przy podwoziu (zarówno tym przednim jak i tym z tyłu) oraz dalej robić skrzydło. A narazie to tyle do zobaczenia wkrótce.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.