Skocz do zawartości

Sterowanie serwem poprzez fotoelement


RobWan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam schematy tester serw. Na NE555.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1308675&highlight=serwo&sid=a83ac6c882ddff14cc2b5f468ccff339

Ale tam jest wiadomo potencjometr. Ja potrzebuję fotoelement.

Ktoś jest na tyle biegły aby powiedzieć jak to zrobić?

Na elektronice niby trochę się znam. Ale może ktoś ma z nią do czynienia na co dzień i będzie mógł zawęzić poszukiwania.

Bo to ma działać tak:

Tu znalazłem posujące cenowo włókna.

http://www.optec.pl/cen_det/index_pliki/pmma.html

Te 1,5 mm lub 2 mm. Ale jak je połączyć z elementem foto? Najlepiej aby było

to na zasadzie gniazdko-wtyczka.

 

Włókno jednym końcem umocowane jest do ekranu LCD monitora. Drugi koniec za pomocą wtyczki połączony z płytką sterowania serwem.

Zmiana jasności ekranu to zmiana wychylenia serwa.

 

Jaki element światłoczuły? Fotodioda? Fototranzystor? Fotorezystor (ma chyba dużą powierzchnię czynną)? A włókno ma średnicę 1,5 mm. Czy zdoła wysterować?

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepski ze mnie elektronik ale moim zdaniem ciężko będzie dopasować ten układ do Twoich oczekiwań. Proponowałbym poszukać sterowników do serwomechanizmów kontrolowanych z PC. Będzie taniej szybciej i bardziej elastycznie ;) bo cała obróbka sygnału z kamery odbędzie się po stronie aplikacji PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden koniec światłowodu podłączony poprzez przejściówkę z serwem. Drugi tylko umocowany do ekranu LCD.

Zrobienie/zamówienie tych 900 przejściówek sobie wyobrażam. Ale nie wyobrażam sobie tego sterownika do tych 900 serw. Na pewno bardziej rozbudowany musiałby być każdy kanał.

A ta przejściówka to tylko NE555, dwa kondensatory, fotoelement i kilka oprników i PeeRków.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie/zamówienie tych 900 przejściówek sobie wyobrażam. [...]

A ta przejściówka to tylko NE555, dwa kondensatory, fotoelement i kilka oprników i PeeRków.

 

Robert

Jedną tak - 900 :crazy: i tę regulację - Uwierz - karta z multiplexerami jest/będzie o wiele tańsza niż 900 światłowodów i 900 przejściówek.

 

A - i jeszcze jedno pytanie - techniczne - czy nad tym problemem myślałeś:

Chcesz zastosować 900 światłowodów - czyli maskę 30x30.

Załóżmy że znajdziesz monitor 15x15 cm - czyli każdy światłowód ma zbierać - uśredniać natężenie z pola 5x5 mm - jak to chcesz zrealizować - soczewki ?? bo średnica światłowodu to ułamek mm i jak byś tylko "przykleił" światłowód do ekranu to 101% - :ass:

 

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie rozumiecie wizji kolegi.

 

Obraz z otoczenia trafia za pomocą kamery do laptopa. Tam jakaś aplikacja go wyświetla na matrycy komputera. Do tejże matrycy przyłączone są światłowody sterujące wychyleniem serw za pomocą "testerów".

 

Kolega przedstawił także światłowody, których przekrój sięga nawet i 16 mm. Są one odpowiednio drogi, a do tego projektu sprawdziłby światłowody o przekroju 2 - 3 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta z multiplexerami

Masz coś konkretnego na myśli?

chcesz zrealizować - soczewki ??

Myślałem nad płytką z plexi. Nawiercić otwory, ponacinać V frezem takie piramidki. Dać do metalizacji.

Wiem, że to wszystko palcem na wodzie. Czekam za światłowodami to zobaczę.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam ze wtykam patyk w mrowisko i to od kuchni ..........

 

Zrobienie/zamówienie tych 900 przejściówek sobie wyobrażam. Ale nie wyobrażam sobie tego sterownika do tych 900 serw. Na pewno bardziej rozbudowany musiałby być każdy kanał.

A ta przejściówka to tylko NE555, dwa kondensatory, fotoelement i kilka oprników i PeeRków.

i prądu potrzeba do tego tyle co mała wieś pożera w tydzień...

jak czuję" przez monitor" kolega chce zastosować 555 jako przełącznik ?

 

900sztuk x 10mA (optymistycznie) = 9Amper !!!!!!

 

Przecież to można można załatwić jednym procem czytającym kolejne linie ekranu .....

i tak samo multipleksować wyjścia na serwa ...

 

ups ...900 sygnałów...to się biedak naprzemiata a musi jeszcze podawać impulsy o określonej szerokości żeby serwo wiedziało o co chodzi a nie pytało

-you talking to me? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale kilka razy przeczytałem cały wątek - na razie jest bardzo krótki :) i jakoś nie mogę dojść do tego, po co budujemy to ustrojstwo ? Co te kilkaset serw będzie robiło i dlaczego mają się wychylać w zależności od jasności wybranych fragmentów ekranu ? Może coś przeoczyłem, proszę o wyjaśnienie..

 

Jakoś nie znam się na mechanice, więc może dlatego ekran oblepiony 900 światłowodami pachnie mi scenografią z Matrixa. Do tego tyle samo foto-czegośtam połączonych z "przejściówkami" na PPM.. Brrr.. To się oczywiście(?) da zrobić ale mimo wszystko jakoś tak łatwiej mi myśleć w kategoriach elektronicznych.

Jeżeli komputer PC nie jest tu konieczny z innych względów, to ja bym zrobił prosty frame grabber sygnału wprost z kamery. Mając już w pamięci lokalnej jakiegoś małego procesorka obraz jednej ramki obrazu, przepuściłbym ją przez filtr dwuwymiarowy (splotowy ale może przy dużej liczbie pikseli szybciej policzyłby się FFT albo nawet coś w formie decymatora, by w kolejnych fazach mieć coraz mniej "pikseli") tak, by dostać średnie jasności pól, których w sumie zrobiłoby się tylko 900. Dalej chyba najbardziej optymalna byłaby struktura hierarchiczna. Wysyłamy 15 linii obrazu po 15 wartości do 15 kontrolerów (też niezbyt wypasione procesorki) z których każdy odbiera swoje 15 liczb i zamienia je na 15 sygnałów PPM do 15 serw ułożonych np. w jeden wiersz lub kolumnę. Wszystko razem ciągnęłoby pewnie ok 3W (liczę jakiś 1A z 3V) + serwa. Tylko nadal nie rozumiem po co to wszystko (i dlaczego tyle piętnastek) ?? :)

 

Nie wiem, czy to jest regułą, ale serwa które testowałem (3 rodzaje, 3 różnych producentów) po odłączeniu impulsów zachowują ostatnią pozycję. Jednak nie opierałbym na tym spostrzeżeniu całości projektu.

 

BTW: Krzysztof, gratuluję stroju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeeeaaachh ! Widziałem film! Ale fajny pomysł (tylko szkoda, że nie mój - jak powiedział Królik do Puchatka) :)

 

Robert, jeżeli tak bardzo szczypiesz się z kosztami, to wygląda, że Ciebie przede wszystkim nie stać na porażkę. Moim zdaniem wybierając złą ścieżkę tego projektu zniechęcisz się kolejno piętrzącymi się trudnościami zanim doprowadzisz to do pierwszego działania. Urządzenie jest fajne. Robisz to na jakąś wystawę, Centrum Kopernika, muzeum, pokaz czy dla dzieciaków do szkoły ? Zapytaj wprost ludzi, czy ktoś Ci pomoże. Z pewnością jest wielu zapaleńców. Chyba w poprzednim wątku był już ktoś chętny. Twoje światłowodowe rozwiązanie jest kompletnie nie skalowalne, nie modyfikowalne i nienaprawialne. Moim skromnym zdaniem (po przemyśleniu) uważam, że chyba też nierealizowalne. Jeśli w trakcie roboty dojdziesz do wniosku, że chcesz zrobić tych pikseli mniej albo więcej (bo np. ceny serw się zmieniły) - zaczynasz od początku. Jeśli złamiesz kilka światłowodów już wklejonych w tego straszliwego jeża - zaczynasz od początku itd...

 

Procesory są tanie, z lutowaniem pewnie sobie poradzisz. Soft ktoś Ci napisze z ciekawości jak to zadziała - jestem pewien. Kup dobrze te serwa, duży zasilacz i zajmij się szczegółami projektu "ściany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj była! To zdjęcie z ubiegłorocznego maratonu, chyba w Żyrardowie. Dawno tyle pyłu i kurzu nie pojadłem. Rower już umyty stoi na bagażniku dachowym, ja jeszcze nie zdążyłem wejść do jeziora... :) Zesztą i tak zaraz była ulewa.

 

EDIT:

Temat jakby umarł ale w międzyczasie - tak z ciekawości - przymierzyłem się do prostego projektu:

- szybki przetwornik A/D 8-bitowy (ok 25zł) na wejściu sygnału z kamery

- analogowy układ separatora impulsów synchronizacji (pewnie z 5 zł)

- niewielka FPGA (ok 80..100zł), która robiłaby zbieranie pojedyńczych linii TV i filtr uśredniający o programowanej liczbie naszych "serwomechanicznych" pikseli w poziomie i w pionie. Zmieściłaby się też w niej cała pamięć jednej ramki tak uśrednionego i skompresowanego obrazu oraz "rozsyłacz" do np. 32 osobno adresowanych kontrolerów "niższego" poziomu.

- gdzieś blisko FPGA jakiś mały procesor (20zł) do ustawiania parametrów i np. pokazywania obrazu 32x32 na graficznym LCD z telefonu.

- Każda z 32 linii "lustra" byłaby sterowana przez 2 małe procesorki (po 8 zł każdy) z których każdy generowałby 16 sygnałów PPM poprzez swoje dwa wyjścia i dwa dekodery CMOS "1na8" (po 2 zł?).

 

Nawet jeśli doliczymy ceny płytek, elementów RC i montażu to i tak wygląda na to, że w porównaniu do kosztu serw jesteśmy z elektroniką do przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.