Skocz do zawartości

jakie śmigło wybrać, czy można zwiększyć skok jeśli nie możn


razor

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Większe, wolnoobrotowe śmigło ma większą sprawność, zakładam, że są tak dobrane parametry żeby uzyskać taki sam ciąg i "pitchspeed", ale wolnoobrotowy silnik jest cięższy. Najlepiej odpal MotoCalca i poeksperymentuj teoretycznie. Ja w ten sposób zauważyłem, że do formosy GWS-a lepiej jest dać śmigło 9x7, a nawet 10x8 niż mniejszy wysokoobrotowy silnik ze śmigłem 8x4. Trudno jest prowadzić rozważania teoretyczne, bo wiele rzeczy wpływa wzajemnie na siebie, nawet sposób latania. Tak naprawdę śmigło nie może być za duże, ani za małe. Jeśli priorytet to sprawnośc napędu to duże śmigło o dużym skoku. Ja pamiętam, że właśnie w motocalcu wyczaiłem, że napęd z małym śmigłem, wysokoobrotowym silnikiem o dużej 87% sprawności miał mniejszą całkowitą sprawność od napędu z silnikiem o sprawności 70% i dużym śmigłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RomanJ4, W rzeczywistości to wyraźnie widać, na hamowni tego nie stwierdzisz, bo śmigło o dużym skoku do średnicy pracuje na postoju jako "stalled", coś jak skrzydła, które nie niosą jak przeciągnie się samolot, czyli da za duży kąt natarcia, dopiero jak się rozpędzi model, śmigło nabiera sprawności. Formosą latałem na dużym śmigle na zdechlastym pakiecie z ogniw z notebooka. Napęd pobierał ok. 7-8A na pakiecie 2S z moim silnikiem i śmigłem 10x8SF GWS-a, a równoważny napęd na silniku Mega 400 ze śmigłem 8x4HD GWS-a pobierał ok. 12A i nie nadawał się do pakietu z ogniw z laptopa. Kombinowałem, bo wtedy pakiet polimerków 2S1300mAh kosztował 260zł, a z laptopowych ogniw 50-60zł. Jeszcze raz gorąco polecam eksperymenty z MotoCalk-iem, może nie oddaje idealnie rzeczywistości, ale lepszego programu do doboru i oceny napędu nie znajdziesz. Ja zawierzyłem MotoCalcowi i teraz przygotowuję napęd elektryczny do modelu 3D 2,6m rozpiętości, gdybym był laikiem w tej materi poległbym na tym temacie już dawno. Zrobisz jak zechcesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.