Skocz do zawartości

JETT - CNC XPS z allegro


paulusr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Narastająca frustracja związana z budową Miga 21 skłoniła mnie do zakupu zestawu z Allegro od sprzedawcy Modello. aukcja

Zestawik CNC wycięty z żółtego styroduru kosztuje 140 złotych. Ma uroczą nazwę JETT. Pracy jest na 2 dni. tj klejenie i pokrycie tkaniną 25 g na lakierze PU.

Zdjęć zestawu nie zrobiłem ale dostajemy to co na aukcji. Wszystko pasuje co do milimetra. Trzeba się pilnować przy klejeniu tylnej części ale to podstawowe sprawy.

Używałem kleju PU Purex Rapid - w ciągu 5-10 min mamy twarde połączenia. Nie używałem CA do styro ponieważ z aktywatorem nadtapia się XPS i połączenie jest nietrwałe.

Otrzymujemy całkiem nieźle latający i efektowny model.

Dołączona grafika

Generalnie jest wzorowany na F-20 f-my Het. Sprzedający odsyła nawet do filmiku gdzie lata F20 HETRC. Jest około 10% większy od oryginału, ma symetryczny profil i trochę inny obrys skrzydeł.

Zastosowane wyposażenie to:

Vasa 65

Feigao 380L 6zw (kv4830)

3s Zippy 4000 20C

Lotki Mg14

wysokość najpierw Mg16r :crazy: teraz Power HD 2213MG

Nie wiem co mnie podkusiło do MG16R bo to serwo ma skoki prawie jak podwoziowe....a neutrum jest zależne od ciśnienia atmosferycznego - chyba...Bardzo kiepskie serwo do precyzyjniejszych zastosowań.

Samolot można napędzić turbinkami 60-75 mm (tak od 300-2000W). Vasa 65 pozwoliła mi na zastosowanie "awangardowego" mocowania turbinki. Otóż jest umieszczona w gąbce murarskiej z Leroja (taka pomarańczowa)- jest to guma EPDM (nie pianka PU) o bardzo dużych komórkach. Idealnie tłumi wszelkie drgania i nieprzyjemne dźwięki a gładka turbinka siedzi w niej bardzo pewnie - na wcisk. W locie słychać tylko szum powietrza - samolot spełnia najsurowsze normy naszego lotniska...

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jak widać we wlotach mamy płat. Miałem coś z tym zrobić ale wystarczyło małe wyszlifowanie skrzydła. Niestety nie zrobiłem kanału a jedynie zaokrągliłem w odpowiedni sposób krawędzie wlotów. Następny z większą turbinką będzie miał odpowiednie kanały z kartonu. Moim zdaniem nie trzeba wycinać skrzydeł w tym miejscu co bardzo upraszcza konstrukcję. Miejsca nad płatem jest aż nadto co potrzebuje turbinka. Jedyne co to kanały dolotowe mogłyby się przydać. W następnym będzie…

Jak lata?

Ano dobrze. Wymagał trymowania wysokości co widać przy starcie ale po korekcie kąta „wydechu” wszystko jest cacy. Wychylenia wysokości to 4 mm góra i 3 mm dół Expo -50%!!!. Lotki różnicowo 8/5 mm -30%expo. Oblot z filmu był z Expo -15% - to była walka o poziomy lot. Do tego wydech działał w kierunku Matki Ziemi – było kiepsko. Dziś wylatałem 6 pakietów – i mój werdykt jest bardzo pozytywny. Start z ręki – nawet taki „kombatowy” bez specjalnego wyrzutu… Turbinka kręci się na 45krpm przy 65A – a JETT lata jakieś 140-160 km/h. Miałem włożyć komórkę z GPSem ale komary odetkały sobie ssawki.

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=jkzlaW15Rpc

 

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest posłuszny...Te wychylenia które mam pozwalają na szybkie pętle. Zasada jest prosta im szybciej tym większa średnica pętli przy Vmax średnica ta wynośi około 100 m. Ale mozliwe są szybsze zwroty... Model nie wpada w korkociąg tak, że na odpowiedniej wysokości można popróbować jaki to najciaśniejszy zakręt wykonamy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Coś więcej?

 

Akku - rzep

odbiornik - rzep

kabina - magnesy

serwo lotek - na wcisk + CA

serwo wysokości - koszyczek ze sklejki 08 i przyklejony do dna kadłuba

regulator - kable silnikowe wlutowane bezpośrednio w płytkę regla Plush 60, zdjęta koszulka z regla i dodatkowe radiatory na płytce aluminiowej (samoprzylepne do pamięci komp.)

Kabinka przyklejona do ramki na jedyny słuszny klej Canopy Glue Great Planes

 

To tyle,

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwo wchodzi na wcisk. Jest tylko zabezpieczone przed wysunięciem. Staram się nie zalewać serwa CA... Fakt, że tym razem nie dałem koszulki termokurczliwej...

mi wyżarło izolację....

Nie pomyliłeś butelek?

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

I tak i nie... tzn. turbinka się zmieści (bez tej wkładki) ale z wlotami będzie kombinacja alpejska, również z wylotem. A to przez płat który ogranicza przepływ. Same otwory wlotowe byłyby OK ale wykonanie wręg z dźwigarami skrzydeł, okalającymi kanały to już troszkę za dużo. A wylot jest za mały. Gra nie warta świeczki. Ale skądinąd wiem, że trwają prace nad wersją 92 mm :lol: . Ma być przeskalowany. Nie wiem kiedy ale mam nadzieję, że wkrótce. W każdym razie dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.