Skocz do zawartości

Jakie dobrać smigło !!!


maruta82

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że temat o śmigłach to się podczepię ;)...

Mam pytanko odnośnie tego jakie śmigło zamontować do EGP... Kupiłem 2 rodzaje - 8x6 i 8x4,5... Dodam, że nie latałem jeszcze nigdy - to mój pierwszy model latający - więc które z nich powinienem założyć jako całkowity amator latania ? Wnioskuję po szerokości łopat, że 8x4,5 powinno być wolniejsze bo lopaty są węższe... Ale czy dla mnie będzie lepiej czy gorzej jeśli będzie mniejszy ciąg ? ...

Czy może najlepiej dokupić jeszcze jakiś inny rozmiar śmigła ?

(śmigła firmy Haoye, pakiet lipo 11.1v, silnik 1400kv)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak chodzi o kształt łopat. Na prostokątnych model jest podobno szybszy.

Podobno tak. A naprawdę, to sorry ale to kompletna bzdura. Nagram film, jak lata mój Extrim na śmigle APC-SF, wcale nie tak wolno. Tu nie chodzi o to że na kwadratowym śmigle model jest szybszy, a na trójkątnym wolniejszy, tylko o to, że są to śmigła przystosowane do silników (w wielkim uproszczeniu) wolno lub szybkoobrotowych. Śmigła typu SF wywodzą się z czasów silników szczotkowych, gdzie zakładało się na 400-kę przekładnię i dzięki temu silniczek kręcił nie śmigłem 6x3, ale 9 czy 10-calowym. Spadały obroty śmigła, ale dzięki właśnie temu "nie-kwadratrowemu" kształtowi i szerokim łopatkom osiągi były lepsze.

 

Wybacz Miron, nie bierz tego do siebie, ale Twoja wypowiedź zadziałała na mnie jak płachta na byka. Jesteśmy w tym samym wieku, każdy jakieś doświadczenie z modelami ma, ale napisałeś coś kompletnie bez sensu! Pytanie, po co to napisałeś, skoro jak sam zaznaczyłeś w wypowiedzi, nie jesteś pewien czy to co piszesz ma sens ("PODOBNO jest szybszy")? I teraz mamy coś takiego:

 

Wnioskuję po szerokości łopat, że 8x4,5 powinno być wolniejsze bo lopaty są węższe...

Szerokość łopaty absolutnie nie ma znaczenia. Śmigło 8x4,5 ma mniejszy skok a co za tym idzie faktycznie będzie "wolniejsze". Co nie znaczy, że ciąg będzie mniejszy, akurat zespołem śmigło - silnik rządzi kilka czy nawet kilkanaście zależności, i wcale nie zawsze jest tak, że większy skok = większy ciąg. Na początek radziłbym 8x4,5 - model będzie latał wolniej, więc będziesz miał więcej czasu na reakcję i w razie czego upadek na ziemię z mniejszą prędkością spowoduje mniejsze uszkodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć Paweł

To ja , Piotrek , ostatnio był ja kierownikiem lotów na pikniku. Musze się coś poradzić, bo nasz guru Grześ nie wiedział. Kupiłem od Grzesia dużego Thunderbolta i zamierzam mu wsadzić śmigło 4 łopatowe. Silnik 2 sów supertigre 23 cm. Dobraliśmy śmigło w/g tabelki 16/8 dwułopatowe ale mam 4 łopatową bielę 16/8 do makety mustanga i myślę, czy nie dałoby się jej wsadzić dla lepszego wyglądu. Poradż mi proszę jak przeliczać wymiary śmigieł pomiędzy 2 -3 i 4 łopatowymi. Domyślam się, że 4 łopatowe musi mieć mniejszą średnicę, ale o ile?

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.