Skocz do zawartości

JAK 3


solainer

Rekomendowane odpowiedzi

Spokojnie możesz z góry ciemnozieloną, a z dołu błekitną folią. Góra może również być biała - kamuflaż zimowy. :)

A, prawdę mówiąc, jakikolwiek odcień zieleni zastosujesz będzie dobry, bo malowali tym co mieli pod ręką. Poza tym używane farby były niskiej jakości (nie tylko radzieckie) i pod wpływem warunków atmosferycznych płowiały/ciemniały. :wink:

 

 

Ogólnie Jak-3 górne powierzchnie najczęściej malowane miał w dwóch odcieniach szarości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

...innym sposobem aby jaka kolwiek farba trzymala sie foli jest jej zmatowanie papierem sciernym( wodnym) bardzo drobnym np 2000-ka i farba bedzie na 100% trzymac.... troche to mozolna praca i trzeba uzywac wody nie w nadmieze tylko zwilzac papier scierny.....najlepiej najpierw wyprobowac na pasku foli zanim sie na modelu to zrobi.....nie kazda folie mozna w ten sposob obrabiac

 

z pozdrowieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem sobie bardzo modelarski dzień i do południa skończyłem praktycznie Jaka, znaczy się budowę jaka z balsy ( brakuje tylko zawiasów w lewej lotce),a po południu latałem mustangiem. Model teraz prezentuje się mniej więcej tak jak to widać na fotce. Dla porównania obu moich warbirdów fotka z Mustangiem, który do dzisiejszego dnia ma już na karku 43 loty.

 

DSCN3412.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że przeźroczysta kabinka, a w środku będzie siedział ten gość :)

figurka-pilota-lada-trys_976.jpg

Nie wiem tylko czy uda sie z jednego kawałka wykonać cała kabinkę bo jest ona dość spora ale zobaczymy może akurat.

 

A tak wygląda już w całości na kołach.

DSCN3421.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otrzymałem od Throda schematy ubarwienia Jaka ,za które serdecznie dziękuję i już teraz jestem pewny ze będzie on wyglądał tak

jakm.jpg

Muszę tylko zamówić folię i biorę sie za oklejanie, a w miedzy czasie zamontowałem juz wyposażenie ( serwa i popychacze). Model bez poszycia akumulatora i odbiornika waży 1250 g wiec w planowanym 1500 powinienem sie na spokojnie zmieścić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wreszcie w temacie jaka coś drgnęło i mimo wciąż niezaleczonego palca udało mi się okleić model folią. Do wykończenia została jedynie kabinka pilota, jakieś detale i wlot powietrza na spodzie kadłuba jednak teraz nie jestem w stanie tego zrobić i trzeba będzie poczekać aż palec zagoi się całkowicie.

 

DSCN4048.JPG

 

DSCN4049.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak wreszcie gotowy :) Niestety nie zmieściłem się w planowanej masie i model waży 1.76 kg. Dziś chciałem go oblatać ale niestety pogoda jest jaka jest i nic z tego nie wyszło. Jedyne co mi się udało to pojeździć trochę po podwórku i odrazu po tym manewrze podgiołem trochę golenie do przodu bo model miał tendencję do rycia dziobem w ziemię po napotkaniu jakiejkolweik nierówności. Po tej zmianie jest ok i myślę, że jak tylko zrobi się na dworze normalnie to go oblatam i będzie wiadomo co jest do poprawienia.

 

Gotowy do lotu wygląda tak.

 

DSCN4117.JPG

 

DSCN4118.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model całkiem przyjemny dla oka :jupi:

Jeśli będzie latał jak wygląda, to super, bo w Jakach te skrzydełka w porównaniu z wielkością kadłuba jakieś nieduże wyglądają :wink:

 

Co do farb - nie tylko wymienione były do niczego; inne też złuszczały się, o płowieniu i innym przebarwianiu nie wspominając. No ale to czas wojenny był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła co prawda dużej rozpiętosci nie mają i rzeczywiście wydają się być małe , ale cięciwa płata przy kadłubie to ponad 30 cm i powierzchnia nośna nie jest taka mała. Obciążenie około 67 g/dm2. Silnik daje jakies 1600 g ciagu wiec nie powinno być źle, zresztą przekonamy sie jak tylko bedzie dobra pogoda. Może dziś pod wieczór przestanie wiać to wtedy go oblatam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I stało się Jak poleciał :) zrobiłem 2 loty mimo pogody takiej sobie.

 

Model lata dużo lepiej od Mustanga i chyba nawet jest od niego szybszy. Do startu potrzeba około 8-10 metrów rozbiegu. Jest bardzo stabilny nie przeciąga sie z byle powodu. Po starcie wymagał lekkiego wytrymerowania stecznikiem poziomym w dól i lekko lotkami w prawo. Moc silnika jak dla mnie wystarczająca. Lądowanie jest dość kłopotliwe z razji dość sporej prędkości, dopiero za 3 podejsciem posadziłem model na koła, a w drugim locie było niegroźnie dachowanie :)

 

Oto kilka fotek z pierwszego lotu, jutro wstawie krótki filmik z oblotu.

 

DSCN4138.JPG

 

DSCN4158.JPG

 

DSCN4166.JPG

 

DSCN4169.JPG

 

DSCN4174.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.