Skocz do zawartości

Pierwszy a zarazem piękny "ARF"


Patryk Urban

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Klapolotki tej wielkości są całkowicie bez sensu. Nic nam nie dadzą no chyba ze będziemy je podnosić do góry w celu zwiększenia prędkości bo do dołu odradzam bo model będzie nie sterowny. A z klapami to można by już inne rzeczy cudować (np do holowania do dołu, w termice do dołu, na szybsze przeloty do góry czy w końcu do lądowania do dołu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wydaje mi sie ze mam kadlub i skrzydla dokladnie tego samego szybolka. Kadlub jest czeskiej chyba produkcji. Skrzydla sa troche juz leciwe i poniszczone wiec nadaja sie raczej tylko do skopiowania wymiarow i profilu ale jakby ktos byl zainteresowany tym to zapraszam do kontaktu na PM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał ma racje. Jeśli chcesz robić klapy to rób, klapy przy tej rozpiętości się przydadzą (ale ja proponuje zaczekać do oblotu - zobaczysz jak się model zachowuje, poza tym nie wiemy czy ten profil jest przystosowany do klap) ale nie rób klapolotek bo będzie porażka. Raz spróbowałem sobie tego na Timonie (avatar). Efekt - lądowanie na krzaku, więc nie polecam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 is the best. Ale zamiast tego niebieskiego paska na stateczniku pionowym dał bym dwa (czerwony i żółty) biegnące przez cały kadłub i kończące się tam gdzie teraz, z tym że przejście statecznik-kadłub powinno być łagodniejsze i paski szersze na stateczniku niż na początku kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jednak się zdecydowałem na klapy. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Czy ich szerokość może być taka sama przez całą ich długość?

2. Jeśli klapa będzie się zaczynała tam gdzie się lotka kończy i będzie szła przez całe skrzydło to będzie dłuższa niż sama lotka nawet jeśli zrobię z 5cm odstępu od kadłuba. Może tak być ?

3. Robić jakiś odstęp pomiędzy lotką a klapą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak się zdecydowałem na klapy. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Czy ich szerokość może być taka sama przez całą ich długość?

2. Jeśli klapa będzie się zaczynała tam gdzie się lotka kończy i będzie szła przez całe skrzydło to będzie dłuższa niż sama lotka nawet jeśli zrobię z 5cm odstępu od kadłuba. Może tak być ?

3. Robić jakiś odstęp pomiędzy lotką a klapą?

 

Ad 1. Tak

Ad 2. Może tak być, a odstęp 5cm będzie w sam raz. Bedziesz mogl poszalec z takimi klapami bo zawsze bedziesz miec pewnosc ze wychamujesz w miejscu kiedy wlaczysz maksymalne wychylenie. A i w termice przy minimalnym wychyleniu w dol poprawisz wlasnosci o wiele wiecej niz przy mniejszych klapach.

Ad 3. Odstep 2-3mm przerwy. Ja tak mam w swoim Spiricie.

 

Licze na fotki z postepu prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Tak

Ad.2. Tak

Ad.3. Odstęp taki aby lotka i klapa przy wychyleniu nie zawadzały o siebie (czyli tak jak Wieczu pisał ale raczej staraj się jak najmniejszy zrobić).

 

Ps: Zawias klapy zrób na dole poszycia. Powód: klapa z założenia wychyla się w dół nawet do 90 stopni w górę co najwyżej 1 do 2 stopni bo więcej nie trzeba. A skoro się wychyla w dół to korzystniej jest mieć zawias na dolnej powierzchni płata gdyż nie tzreba dawać robić dużej szpary w skrzydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ostatnio od czasu do czasu pracuję sobie nad skrzydłami. Zacząłem się zastanawiać nad zelektryfikowaniem modelu i wsadzenia np AXi 2814/10.

A swoją drogą przy okazji zważyłem model i w obecnym stanie gdzie zacząłem lakierować skrzydła waży 1100g z czego kadłub mniej niż 400g. Czyżbym się gdzieś w sztuce modelowania pomylił?

No nie powiem, zalaminowałem spływ i go troszkę przeszpachlowałem ale takiej wagi się nie spodziewałem. Wagi jaka była na początku nie pamiętam ale z pewnością wzrosła. Jak bym mieszkał w Polsce to już bez zastanowienia miał bym nowe skrzydła arthobby u siebie bo te nie są już w idealnym stanie.

 

Edit:

Po wpisaniu danych do motocalca, zaproponował on mi AXi 4120/18 pakietem 4s lipol i śmigłem 11x5,5

Trochę dużo, zważając na to że silnik ma 3 kilo ciągu :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Długo przy modelu nie dłubałem. Ale w końcu zamówiłem serwa i mam już wszystkie. Teraz zastanawiam się nad odbiornikiem oraz zasilaniem.

No i zdecydowałem się nie elektryfikować. Jedna strona skrzydła jest już idealnie gładka, pozostało jeszcze trzy :twisted:

Zawiasy planowałem sylikonowe tylko czy przy wychyleniu klapy powiedzmy o te 90* ten zawias wytrzyma?

Zdjęć na razie nie ma czego wstawiać, wszystko nadal drewniane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem już prawie przy etapie gdzie trzeba kłaść kolor.

 

IMG_0395.jpg

 

Pozostało tylko zrobić zawiasy.

Jedyny problem to metoda oraz sposób nakładania farby. Mam dostęp do kompresora, mam aerograf (wcześniej czy później zostanie on na tym modelu użyty :mrgreen: )

Lecz jakiej farby używać żeby nie wydać fortuny i nie była za ciężka?

 

PS wczoraj zważyłem cały model i coś ta waga pokazała że 1500g gotowy do lotu to minimum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Zawiasy kolego wystarczą z dobrej taśmy klejącej. Kadłub pomaluj sobie zwykłą farbą w sprayu skrzydełko polakierujk ze 3 razy kaponem szlifnij i jeszcze ze dwa razy lakierem nitro do drewna ale nie gęstym. potem papier 400 do gladkości i dla połyski woskiem do aut . Na taki model farba to tylko zbyteczna waga . Miałem kiedyś taki kadłub i model tyle że zrobiłem prostokątne skrzydła konstrukcyjne góra profilu E193 dół wypłaszczony w tylniej częsci . Pieknie latał . Nie zapomnij wstawić dwa kołeczki w kadłub na natarciu i spływie skrzydła tam najczęsciej pęka przy lądowaniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Jak cię razi drewno to oklej to folią wyjdzie ci lepiej i szybciej szkrzydło posmaruj balsalockiem i jazda a jak się postarasz to zawiasy mogą być z foli jeśli odpowiednio zabierzesz się do pokrywania modelu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.