Skocz do zawartości

Koliber-relacja z budowy


Szymon_Leszno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie

 

Od powrotu zrobiłem żebra na uszy. Zamiast 5 jak w planie będzie ich 6 (szóste w miejscu tego śmiesznego zakończenia). Wcześniej przygotowałem listwy natarcia oraz spływu. Po nacięciu "wpustów" na żebra wziąłem się do montażu prawego centropłata na wyrysowanym planie. Jak widać skrzydło będzie miało kesony od dołu i z góry.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

 

Wszystko poszło w porządku, skleiłem wszystko na wikol. Jutro będzie można działać dalej.

Następnie wykonałem plan prawego ucha pod montaż. Po narysowaniu naciąłem "wpusty" i wszystko przybiłem do deski. Jutro skleję całość.

Ucho ma długość 35 cm. Cięciwa to 186 mm, zwęża się do 156 mm przy końcówce ucha. Także ciut większe od tego z planu.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam !

 

Budowa Kolibra spokojnie się toczy. Od ostatniego posta zrobiłem trochę. Mianowicie zmontowałem wszystkie części skrzydła, wkleiłem wszędzie dźwigary (centropłat listwa 8x3, ucho listwa 5x3). Przykleiłem też kesony balsowe (1,5 mm) wszędzie oprócz lewego centropłatu. Poradziłem sobie z tym wszystkim dobrze używając wikolu. Jednak mam pytanie. Jak najlepiej wkleić górny keson ? Dolny keson unieruchamiałem używając zwykłych klamerek, ale tu może nie być to najlepsze rozwiązanie. Co radzicie ?

 

Mój niezawodny sposób klejenia dźwigarów (wikol i gumy)

 

Dołączona grafika

 

Skrzydełka na dzień dzisiejszy

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Podobają mi się konstrukcje z kesonem

 

Dołączona grafika

 

Ps. Z czego zrobić wypełnienia pomiędzy dźwigarem ? Chodzi mi tylko o tą część pomiędzy sosną, nie tą przed kesonem, gdzie zakrywa się sosnę. Proponuję balsę 4, będzie odpowiednia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego zrobić wypełnienia pomiędzy dźwigarem ?

Masz na myśli przekładki międzydźwigarowe (środniki)? Z balsy 2mm, słoje prostopadle do dźwigara. Ale je lepiej się wkleja jak nie ma jeszcze górnego dźwigara. Łatwiej wpasować, a górę pod dźwigarem szlifuje się papierem ściernym przyklejonym do listewki. Teraz będziesz miał trochę zabawy z dopasowaniem, ale też się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam !

 

Pracę nad Kolibrem idą powoli naprzód. Jak widać na zdjęciach poniżej skrzydła są na ukończeniu. Kesony (1,5 mm) po długiej walce w końcu wkleiłem (to balsa zła, to nie było klamerek bo pranie się suszy xD). Balsa nie przylega na całosci tylko do jednego żeberka, ale można tam wstrzyknąć CA przez strzykawkę. Skrzydło to beton ! Nie da się w ogóle wyginać, tylko boję się o wagę, która może być duża. Ogólnie do ukończenia brakuje wypełnienia, kilku trójkątów, i oszlifowania całości. Później już tylko wzniosy. Jak narazie jestem zadowolony z efektów mojej pracy. Myślę że powinienem skończyć skrzydło (bez oklejenia) do końca października.

 

 

Ogólne spojrzenie na konstrukcje

 

 

Dołączona grafika

 

 

Centropłat

 

 

Dołączona grafika

 

 

Wkładki pomiędzy dźwigarami (3mm)

 

 

Dołączona grafika

 

 

Zakończenie ucha znane mi z modeli swobodnie latających. Pomiędzy natarciem a spływem przykleiłem do ostatniego żebra balsę (10 mm) i obrobiłem zgodnie z tym żeberkiem. Następnie nadałem obłe kształty. Myślę że to lepsze rozwiązanie niż zakończenia z planów.

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Wracam do budowy modelu, trochę czasu od ostatniej aktywności minęło. Wszystko przez zaprzestanie zawodniczych startów modelami swobodnie latającymi. Przez pewien czas miałem dość modelarstwa. No ale wracam do dłubania w balsie w postaci kontynuacji budowy Kolibra ;]

 

[14.02.11]

Narazie szlifuję ostatecznie krawędź natarcia, jest to trochę żmudna praca bo każdy ruch klockiem musi być przemyślany. Dokończenie tego to kwestia godzinki więc jutro to będzie już wykonane.

 

Jutro zakupię rurkę węglową w modelarskim. Dzisiaj chodziłem 2h po mieście w poszukiwaniu tej rurki w sklepach wędkarskich, niestety nie zdobyłem.

Jutro też wykonam projekt kadłuba w zależności od tego czy będzie rurka czy nie-z rurką lub z drewnianym ogonem.

 

Mam ferie więc robota pali się w rękach ;]]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

[23.02.2012]

 

Prace posuwają się powoli do przodu, powoli, bo podgięcie uszów mnie przerastało. Nie mogłem zeszlifować na odpowiedni kąt. Doszło do tego że zaczynało brakować żeberka (mimo tego, że zrobiłem na szerokość 10 mm) i wkleiłem dodatkową listewkę. Kleiłem to kilka razy, męczyłem się niesamowicie, ale w końcu jest to w miarę dobrze zrobione. Efekty na zdjęciach. Aż się boję podginać centropłaty xd. W miejscach łączeń będzie wszystko ładnie z obu stron zalaminowane-ale to wtedy jak będę miał coś jeszcze do laminowania.

 

Zacząłem też kadłub. Wyciąłem boki z twardej balsy 4. Pomysłem na to żeby je "wykrzywić" było nacięcie z wewnętrznej strony a następnie sklejenie szczeliny, nie wiem czy dobrze zrobiłem ;] Kupiłem też rurkę, 30 zł poszło, no ale w żadnym wędkarskim nie mogłem dostać z wędki, więc kupiłem w modelarskim. Solidna, ze ścianką 1 mm. Średnica 10 mm, średnica otworu 8 mm, mam nadzieję że bowdeny się zmieszczą !

 

Mam też pytanie, jaki powinien być kąt zaklinowania skrzydeł względem rurki ? Z planów wynika, że 0 stopni, ale dziwi mnie ten fakt, bo w swobodnie latających ten kąt był dodatni, i istotny ;] A tu z rysunku wynika 0 stopni, a koło natarcia napisane jest 2 stopnie, więc jak powinno być ?

 

Zdjęcia ukazujące etap prac:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.