Skocz do zawartości

problem z aparatura (zakłocenia)


irek

Rekomendowane odpowiedzi

witam

posiadam model z silnikiem benzynowym sv hobby 26cc oraz aparatura Graupner 414 40Mhz

Mam problem-na obszernej łące bez zadnych zabudowan -chcialem sprawdzic zasieg radia. odpalilem silnik, chodzil na wolnych obrotach i odszedlem od modelu jakies 200m i wtedy serwa zaczely wariowac. nie wiem czy to normalne na terenie plaskim przy takiej odleglosci? z radiem nie mialem nigdy problemow. Odbiornik jest umieszczony mniej wiecej po srodku modelu, za bateria. antena jest wypuszczona górą na zewnatrz i przypieta do statecznika pionowego. Mialem slaba baterie w nadajniku, moze to od tego? niewiem skad takie zaklocenia. Fajka jest dobrze nałożona i scisnieta opaska. Za porady bede wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to naladuj pakiet odbiornika i w nadajniku, sprawdz jeszcze raz najlepiej w tym samym miejscu.

dzis sprawdzalem i bylo to samo nawet po naladowaniu pakietow. wyjalem calkiem odbiornik na zewnatrz odszedlem jakies 100m i to samo, serwa drgaly ale kolega zlapal za antene odbiornika i bylo dobrze nawet do 200m wiec wniosek cos jest z antena odbiornika. moze ktos mi poradzi co zrobic w takim ukladzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega łapiąc za antenę "zmostkował' szum od instalacji zapłonowej i dlatego sygnał nadajnika był jeszcze na tyle mocniejszy od zakłóceń że nie powodował wariacji serw.

wg mnie problem jest w ekranowaniu instalacji zapłonowej i "sianiu" przez nią zakłóceń.

Odbiornik jest umieszczony mniej wiecej po srodku modelu, za bateria

baterią zasilającą zapłon? Jesli tak to umieść odbiornik jak najdalej od niej i innych elementów zapłonu i porównaj działanie.

A elementy zapłonu(również kable zasilające i baterię) należy jak najlepiej ekranować np plecionką lub folią aluminiową (oczywiście połączoną z masą zasilania)

Na ten temat na pewno znajdziesz dużo w necie.

Edit. Oczywiście zakładam , że nadajnik i odbiornik są sprawne, co można sprawdzić np robiąc próbę bez silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm..nie mozesz sprawdzic z drugim odbiornikiem? mialem podobny przypadek ale u mnie zasieg to byl do50-60m tyle ze mialem jescze 5 odbiornikow do testow.

U mnie po prostu modul odmowil wspolpracy.

no wlasnie nie mam skad wziac drugiego odbiornika. a moze dlugosc anteny ma znaczenie? bo z tego co wiem w graupnerze maja dl. 100cm u mnie ma 98cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega łapiąc za antenę "zmostkował' szum od instalacji zapłonowej i dlatego sygnał nadajnika był jeszcze na tyle mocniejszy od zakłóceń że nie powodował wariacji serw.

wg mnie problem jest w ekranowaniu instalacji zapłonowej i "sianiu" przez nią zakłóceń.

Odbiornik jest umieszczony mniej wiecej po srodku modelu, za bateria

baterią zasilającą zapłon? Jesli tak to umieść odbiornik jak najdalej od niej i innych elementów zapłonu i porównaj działanie.

A elementy zapłonu(również kable zasilające i baterię) należy jak najlepiej ekranować np plecionką lub folią aluminiową (oczywiście połączoną z masą zasilania)

Na ten temat na pewno znajdziesz dużo w necie.

Edit. Oczywiście zakładam , że nadajnik i odbiornik są sprawne, co można sprawdzić np robiąc próbę bez silnika.

robilem ostatnia probe bez silnika i jest to samo czy na zapalonym czy na zgaszonym silniku:/

moze to wina tej anteny faktycznie tzn ze jest 2 cm krotsza sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od silnika ten problem zasięgu. Podobnie zachowują się tanie odbiorniki e-skay, niezbyt dobrze zestrojone. Niektóre mają dobry zasięg, ale wiele ma tak jak u Ciebie. Stawiałbym na mierny odbiornik. Kilka centymetrów anteny w odbiorniku nie robi różnicy. Nie tu przyczyna. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.