Skocz do zawartości

NiCd i NiMH - napięcia


Diakon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że dłuższy czas niczym nie latałem (albo nie ma czasu, albo pogody, albo... sprzęt zawodzi) i specjalnie nic nie czytałem o modelarstwie, troche wiedzy mi uszło z pamięci.

Kiedys pamiętałem, teraz już nie - jakie są napięcia dla NiXX, które wskazują, że ogniwo jest naładowane/ do naładowania?

 

Tak się dziś nad tym zacząłem zastanawiać, gdy wyjąłem z cyfry NiMH i miały ok. 1,26-1,27V , a cyfra wskazywała, że nadają się do naładowania. Wydajwało mi się, że U powinno być znacznie niższe, ale może po prostu nie pamiętam. Dla porównania, U pakietu NiCd wystarczyło, jak spadnie poniżej znamionowego żeby go trzeba było naładować, prawda? Teraz na dosyć starym od Hiteca pakiecie mam 4,71V, co daje ok. 1,178V na ogniwo, wiec chyba go podładuję.

 

Z góry przepraszam całe ciało moderatorskie, że tak niezdarnie szukałem na ten temat informacji i założyłem dla wielu tak oczywisty temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni naładowane, bez obciążenia mogą mieć ok. 1,5V na ogniwo. Całkowicie rozładowane mogą mieć 0,8V na ogniwo. 1,2V to jest napięcie znamionowe i naładowane ogniwa pod obciążeniem mogą tyle mieć.

 

Używam w każdym zdaniu słowa "mogą" bo to zależy od indywidualnych cech danego ogniwa.

 

Generalnie jak napięcie spadnie poniżej znamionowego, to należy ładować. A najlepiej jest mierzyć napięcie ogniw pod obciążeniem. Wtedy pomiar jest bardziej wiarygodny, bo pokazuje jakim napięciem jest zasilane urządzenie.

 

gdy wyjąłem z cyfry NiMH i miały ok. 1,26-1,27V , a cyfra wskazywała, że nadają się do naładowania.

Domyślam się, że chodzi o aparat cyfrowy? No właśnie pod obciążeniem, czyli jak aparat ciągnął z nich dosyć sporo prądu, napięcie na ogniwach prawdopodobnie spadło poniżej 1,2V. Jak je wyjąłeś, to nic nie powodowało spadku napięcia więc było powyżej nominalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...opcja szukaj nie boli :ble:

 

 

Ładziu, sam wielokrotnie czegoś szukam i wyskakuje mi tysiąc pincet sto dziewińcet...

Tematy ciut rozmyte...bądźmy litościwi dla freszerów... :)

 

 

PS

Co się dzieje :shock:

Albo klawiatura, albo palce przekłamują...

 

Przepraszam kolegę Ładziaka za posądzenie, że zabierał głos w temacie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naprawdę Karlem rozumiem :) , próbowałem chwilę poszukać, ale nic konkretnego.

Kiedys po prostu pamiętałem te wartości... kiedy ładować, aby aku miały jak największą żywotność :wink: .

 

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.