Skocz do zawartości

Kilka pytan odnosnie FPV


krzylas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Troszkę się wbiję pomiędzy wypowiedzi, ale od dłuższego czasu

zastanawiam się nad pewnymi rzeczami i uznałem że ten temat za

najstosowniejszy do moich pytań. Pogrupuję je numerkami.

 

1. Jakie są przepustowości systemów transmisji obrazu ? Czy różnią się

one tylko mocą nadawania sygnału, którą na razie rozumiem jako zasięg

przy danej antenie ( jak się mylę to poprawcie mnie, bo nie jestem co do

tego przekonany ) czy także innymi parametrami, pomijając te oczywistych

typu masa, pobór prądu itp. ?

 

2. Czy jest możliwości podłączenia kamery wysokiej rozdzielczości do

typowego odbiornika i nadajnika, takiego jak np. ten podawany na

początku tematu o mocy 700 mW kosztujący ok. 200 zł , tak żeby

wyświetlany obraz był płynny ( co najmniej 24 FPS ) i bez zakłuceń ?

 

3. Czy ktoś robił już testy zasięgu , tzn. jak wraz ze spadkiem sygnału

traci się na przpustowości i jakości łącza przy danym zestawie ?

 

4. Myślałem o zastosowaniu dwóch kamer i dwóch systemów nadajników RC,

jeden sterujący modelem i drugi dla operatora drugiej, obrotowej kamery.

Czy jest możliwe podłączenie dwóch kamer do jednego systemu transmisji

za pomocą jakiegoś sprzetu ( np. jesli kamery mają przykładowo po 540 linii ,

to wyświetlany jest obraz o szerokości 1080 linii, a o wysokości takiej samej

jaką ma jedna kamera ) czy może muszę zastosować dwa zestawy nadawczo

odbiorcze ?

 

5. Czy takiego systemu można używać w Polsce czy może koliduje

on z sieciami GSM ? Jakie anteny stosuje się w tych zestawach ?

Tylko te przeznaczone na daną częstotliwość ?

 

6. Do czego to jest ? Czy jest to tylko system "naziemny"

czy może montuje się to w modelu ?

 

7. Co jest potrzebne do wykonania Antenna Tracking ? Chodzi mi o ustawianie

się anteny automatycznie na model ( nie wiem czy podałem dobrą nazwę ) .

 

8. Który system OSD jest lepszy : OSD by Zbig or Remzibi ? Czym one

się właściwie różnią ; czy są to gotowe rozwiązania ze wszystkim co

jest potrzebne, np. GPS czy same płytki ?

 

9. Czy istnieją systemy stabilizacji obrazu , aby nie drgał pod wpływem wibracji od

napędu ? Czy są systemy pozwalające skupić obraz w jednym miejscu, np. samolot

krąży dookoła obiektu a kamera skupia się na wybranym punkcie czy może musi to

wykonywać inna osoba z drugą aparaturą ?

 

10. Jakie są systemy stabilizacji modelu ? Żyroskopy ?

 

11. Jak to jest z systemami autpilotażu ? Czy chodzi tu o wskazanie celu i model sam

poleci i powróci? Trzeba w takich systemach samemu startować i lądowac czy model

robi to automatycznie ? Czy są systemy pozwalające na np. bezpieczne lądowanie w

wyniku zaniku sygnału z nadajnika lub stabilny lot modelu po puszczeniu drążków

( troszkę tak jak. system Flybarless ) ?

 

Jeśli odpowiedzi na jakieś pytania już były to przepraszam, ale zależy mi bardzo na dokładnych odpowiedziach i dziękuję z góry za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lenistwo to jest mało powiedziane. To jest po prostu cwaniactwo. Po co się męczyć i szukać skoro można zapytać na forum i ktoś zrobi to za nas, a żeby nie wyjść na cwaniaka to z góry się przeprosi za za swoje lenistwo i po sprawie.

Poza tym, odpowiedź na jedno pytanie automatycznie wyjaśni 3 kolejne, wystarczy tylko logicznie pomyśleć, ale to przecież boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest po prostu cwaniactwo. Po co się męczyć i szukać skoro można zapytać na forum i ktoś zrobi to za nas,

... szukałem odpowiedzi na pytania, ale ich nie znalazłem ( oprócz tematów o OSD i Stabilizacji ) , inaczej bym nie zadawał pytań, bo myśląc logicznie to po co miałbym tracić czas na zakładanie wątku i jeszcze pisanie i czekanie na odpowiedź, skoro już bym ją miał ...

Niekoniecznie jest tak jak myślisz.

 

Poza tym, odpowiedź na jedno pytanie automatycznie wyjaśni 3 koleje

Nie chcę być niemiły, ale NP. które 3 kolejne pytania ? Bo nie widzę tu takich samych pytań, każde odnosi się do pewnego zakresu tematu.

 

Nie będę kontynuował dalej, bo robi się offtop , zaczną się różne wypowiedzi i znowu się ktoś pokłuci na forum. Mam nadzieję że w tym się ze mną zgadzasz i na tym zakończmy.

 

EDIT:

 

A jeśli znasz odpowiedzi na pytania to podaj mi link do tematów w których są, bo równie dobrze mogłem coś źle wpisać i nie znalazłem tego o co mi chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 - Podłączysz każdą kamerę z wyjściem A/V. Płynność zależy od kamery. Zakłócenia - od lokalnych warunków i setki czynników.

 

3 - Testy zasięgu znajdziesz w temacie. Testowano wiele różnych zestawów.

 

4 - Też kiedyś miałem takie wizje, ale za biedny jestem. ;) Po pierwsze potrzebowałbyś dwóch różnych układów sterowania dla kamer, żeby kolega od obsługi kamery nie zakłócał ci sterowania.

Jednym, typowym zestawem prześlesz obraz z jednej kamery. Problem polega na tym, że dwa, blisko siebie położone nadajniki mogą się zakłócać.

 

5 - Jest coś takiego jak prawo. nas interesują dwa akty:

 

Dz.U.02.138.1162 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 sierpnia 2002 r.

 

w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia.

(Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2002 r.)

 

Przeznaczenie częstotliwości i dopuszalnych mocy jakich nadawanie nie wymaga pozwoleń Ministra.

 

oraz:

 

Podział Pasma Radiowego w RP:

http://www.heading.pata.pl/pasmorp.htm

 

Gdzie masz dokładnie opisane do czego, dana częstotliwość może być wykorzystana.

 

Jak pisze, że pasmo 900MHz może być przeznaczone dla komórek, to nie znaczy, że wolno na nim nadawać programy telewizyjne, dlatego, że na końcu sąsiedniego kontynentu sprzedają takie zestawy. Oba akty prawne były wiele razy opisywane na forum.

 

9 - Tak, istnieją. Ale nie jako zestawy, które można za kilkanaście $ kupić w sklepie. Co innego, jak kupisz model do filmowania z powietrza za 10 000$. Wtedy możesz się pokusić o taki system. Dla statystycznego Kowalskiego raczej abstrakcja.

 

Tak, można to zrobić. System stabilizacji + komputer który będzie zmieniał pozycję kamery w trakcie zmian pozycji samolotu (czyli system monitorowania pozycji i parametrów lotu też by się przydał). I znów - nie jest to zabawka dla przeciętnego Nowaka.

 

10 - W Polsce modele z pełnym autopilotem są niestety technologią wojskową (UAV) i jako takie wymagają pozwolenia. Co za tym idzie, mało osób się w to bawi. Poza tym co to za model zdalnie sterowany, którym sie nie kieruje? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.