Skocz do zawartości

Pelikan Focus WADEMECUM dla początkujących


pastooh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich to mój pierwszy post na forum i chciałbym go poświęcić w całości dla motoszybowca firmy Pelikan a dokładniej modelu FOCUS.

 

Jestem początkujący w temacie lotów samolotami RC jedyny kontakt mój to było chyba rzucenie się z motyką na słońce czyli zakup balsowego Pipera z silnikiem spalinowym w stanie agonalnym, doprowadziłem go do stanu używalności, uruchomiłem serwa i silnik który okazał się w dobrej kondycji, odbyłem nim 2 loty(15 sekundowe) które skończyły sie tragicznie, wtedy też stwierdziłem że dla kogoś kto nie ma żadnego doświadczenia w lataniu samolotami najlepszym wyborem będzie coś co ma dużą powierzchnię nośną i małą wagę, pierwsza myśl to oczywiście motoszybowce, po wielu godzinach spędzonych na szperaniu w necie doszedłem do wniosku że model Focusa z firmy Pelikan będzie idealny pod każdym względem a mianowicie jest lekki, zrobiony z EPP i oczywiście tani. Ze względu na to że kiedyś kleiłem modele redukcyjne doszedłem do wniosku że fajnie byłoby złożyć go sobie samemu co także powinno obniżyć koszty i wyposażyć wedle własnego uznania. Myślałem nad ASW-28 ale w wersji ARF wraz z akumulatorem kosztowałby koło 450zł a chciałbym zejść poniżej tej kwoty bo wg mnie nie jest sztuką wywalić pieniądze za gotowca który ideałem nie jest(np. podobno felerne regulatory)

KUPIŁEM:

-kadłub wraz z cięgnami, ciężarkiem, mocowaniem silnika i osłonkami serw za 48zł

-stateczniki poziomy i pionowy za 15zł

-skrzydła za 48zł

-rurkę aluminiową na dźwigar fi 9mm za 17zł

wszystko oczywiście nowe ze sklepu(nie wiem czy mozna umieszczać nazwy sklepu więc nie piszę, jak ktoś zainteresowany to podam na priwa)

 

I w tym miejscu rodzą się moje pytania:

-czym skleić kadłub? są taśmy klejące ale słyszałem że lepiej skleić przy pomocy kleju

-jakie serwa zastosować (proszę mieć na względzie koszty bo jak powiedziałem ma to być sprzęt ekonomiczny) czy takie może być?

http://allegro.pl/item1178219562_serwo_turnigy_tg9e_9g_micro_1_5kg_gw_jakosci.html

-myślałem o silniku bezszczotkowym bo fajnie by było jakby miał wystarczająco dużo mocy żeby wyciągnąc go z opresji a kiedyś może po zainstalowaniu lotek pozwoliłby na jakieś wygłupy w powietrzu, jaka moc, jaki regulator jakich producentów się wystrzegać

-jakie śmigło

-jaki pakiet (czy seria turnigy jest dobra?)

 

posiadam aparaturę z zestawu ASW-28 4CH wraz z odbiornikiem 35Mhz

 

proszę o pomoc w uzupełnieniu wyposażenia i porady które nie jednemu rozjaśnią w głowie, ale proszę nie pisać że najlepszy to byłby silnik Masakrator z regulatorem Wyrwiśmigło za 1500zł bo ma być to tani zestaw którym miło można by polatać i wcale nie musi robić zawisów w powietrzu.

 

 

Na razie zapłaciłem 128zł i brakuje mi 2 serw, regulatora, silnika, pakietu i śmigła, serwa wolałbym nowe, silniki bezszczotkowe i regulatory chyba się bardzo nie zużywają więc mogą być używane, pakiet rzecz jasna nowy

 

Pozdrawiam i czekam na wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Moja przeglądarka znalazła tylko 15 wyników ale to tylko dlatego iż szukałem w dziale motoszybowców czyli tam gdzie powinno być tym czasem na całym forum jest 151 wyników. mój błąd

 

Dzisiaj posklejałem prowizorycznie cały samolocik poloplastrem, dociążyłem przód i próbowałem lotów szybowcowych pięknie się wznosi do góry ale kiedy straci prędkość nastepuje kretobicie efektem czego jest złamany dziób, juz wiem że należy go wzmocnić przy użyciu kleju UHU por lub CA ale czym jest skrót CA czy to nazwa producenta kleju?

 

Zamówiłem dwa serwa Turnigy TG9E będą na wtorek:)

 

Intensywnie poszukuję napędu czy coś z tego się nadaje?

 

http://allegro.pl/item1187621951_super_zestaw_napedowy_tower_pro_w_dobrej_cenie.html

 

 

lub

 

http://allegro.pl/item1183278415_silnik_3000_kv_regulator_30a_bec_3a_5v_mystery.html

 

czy firma mystery jest godna zaufania?

 

lub taki

http://allegro.pl/item1188313178_sprzedam_silnik_keda_28_47_15_t_2600_kv_nowy.html

 

 

czy lipole Turnigy są w porządku? bo cena jak najbardziej zachęca do zakupu?

 

jeśli nic z powyższych to prosiłbym o jakieś linki ew propozycje zakupu silnika z regulatorem w okolicach 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik: http://www.emodel.pl/emax-silnik-cf-2822-p-39.html

Regulator: http://www.rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=3

 

Oczywiście wszystko można dostać taniej np. na allegro lub HK

 

Pakiety turnigy jak najbardziej można polecić:)

 

Edit: Zobacz sobie też prywatną galerię Pana baxter12 na 5 stronę. Jest tam zdjęcie jak przymocował silnik i zrobił lotki w swoim focusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intensywnie poszukuję napędu czy coś z tego się nadaje?

 

http://allegro.pl/item118...brej_cenie.html

 

To chyba będzie najlepsze. Cena dobra a odpadnie Ci problem zadawania nowych pytań odnośnie regulatora bo jest już w zestawie :P a te silniki są b. dobre.

dociążyłem przód i próbowałem lotów szybowcowych pięknie się wznosi do góry ale kiedy straci prędkość nastepuje kretobicie

 

Daj sobie na razie spokój z lotami. Szkoda modelu a nie masz jeszcze pakietu i silnika to nigdy go dobrze nie wyważysz.

Serwa jak podałeś będą ok, nadadzą się też TowerPro, są powszechnie dostępne i do takich modeli wystarczające.

ale czym jest skrót CA czy to nazwa producenta kleju?

Kleiłeś modele redukcyjne a nie wiesz co to cyjanoakryl? Kup sobie od razu np coś TAKIEGO + przyśpieszacz. UHU POR też się zawsze przyda, no i jakaś żywica epoksydowa. Na początek jak nie będziesz potrzebował dużo to może być zwykły przeźroczysty POXIPOL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze używałem do tego celu kleju wikol bo po wyschnięciu robił się przezroczysty i nie pozostawiał śladów.

 

 

Cytat:

Intensywnie poszukuję napędu czy coś z tego się nadaje?

 

http://allegro.pl/item118...brej_cenie.html

 

 

To chyba będzie najlepsze. Cena dobra a odpadnie Ci problem zadawania nowych pytań odnośnie regulatora bo jest już w zestawie :P a te silniki są b. dobre.

 

No tak ale w tym zestawie jest regulator Toward PRO który jest chyba podróbką produktu Tower pro, a silnik to chyba outrunner a wolałbym inrunnera bo chyba łatwiej jest zamontować w fabrycznym uchwycie.

 

Cytat:

odpadnie Ci problem zadawania nowych pytań odnośnie regulatora

 

 

myślę że mając silnik i znając jego zapotrzebowanie na energię sam coś wybiorę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikol raczej Ci się do tego modelu nie przyda. Jest za sztywny i zbyt kruchy. Zaopatrz się w takie kleje jak napisałem, a na pewno na początek wystarczą.

-CA daje szybką i mocną spoinę ale bardzo sztywną. Dobry do klejenia pęknięć w EPP. Nie klej tylko zwykłego styropianu i niektórych rodzajów depronu bo go rozpuszcza.

-UHU POR daje spoinę niezbyt mocną ale za to bardzo elastyczną, a wszelkiego rodzaju żywice (w zależności od proporcji mieszanki) daje coś po środku. Dobre mocnego "dużego" do klejenia sporych elementów. Nie łapie gładkiego plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Wikol do statycznych modeli kartonowych był prawie idealny :)

 

 

 

Jeśli dobrze zrozumiałem to czy np. klej Kropelka nada sie do klejenia mojego Focusa bo to przecież cyjanoakryl?

 

Jeśli już jesteśmy przy temacie klejenia to czym najlepiej dokleić rurki do kadłuba w których biegną cięgła do sterów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to czy np. klej Kropelka nada sie do klejenia mojego Focusa bo to przecież cyjanoakryl?

No widzisz jak szybko sam dochodzisz do prawd pierwszego rodzaju :devil: (cokolwiek by to nie znaczyło). Kropelka jest dobra, tylko tubka mała i kupienie CA w większym pojemniku bardziej się opłaca. Poza tym można dobrać gęstości do różnego rodzaju klejenia. Popróbujesz to dojdziesz który do czego. Moim zdaniem średni jest najbardziej uniwersalny.

 

A co do rurek (bowdenów) to musisz sam zadecydować. Nie wiem do czego będziesz to kleił. Znasz specyfikacje różnych spoin więc do dzieła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dociążyłem przód i próbowałem lotów szybowcowych pięknie się wznosi do góry ale kiedy straci prędkość nastepuje kretobicie

A mi sie wydaje że jest to efekt zbyt tylniego wyważenia, albo Sw jwst zadarty do góry.
A mi sie wydaje ze to jest jak najbardziej prawidlowe zachowanie w sytuacji gdy predkosc spada ponizej minimalnej na wartosc tej predkosci polozenie SC nie ma wplywu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale model dobrz wyważony ze sterami w neutrum powinien lecieć prosto, a nie do góry...

Nie do konca to jest prawda.

Bo to czy model opada i sie wznosi zalezy od sumy momentów na w osi podluznej, a wartosc zalezy od momentu od sc, skrzydla i statecznika. Wiec wystarczy ze ma zly kat zaklinowania jednej z tych powierzchni i nie bedzie latal prosto przy sterach w neutrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem silnik wraz z regulatorem

 

http://allegro.pl/item1187621951_super_zestaw_napedowy_tower_pro_w_dobrej_cenie.html

 

jest to Tower Pro 2408-21T seria black 1400kv wraz z reglem TOWER PRO MAG 8 25A przekonał mnie wątek na innej stronie w którym był easy star z zamontowanym takim silniczkiem i śmigłem 7x5, który nosił na plecach aparat foto o wadze 300g i dawał radę no i cena na poziomie 60 zł też do przyjęcia.

 

1 pytanie - odnośnie montażu to czy kable od regla puścić kanałem do tego przeznaczonym czy może wentylacyjnym, bo i tak będę wzmacniał dziób co wiąże się z zaklejeniem wlotów a silnik przecież jest outrunnerem więc i tak bedzie na zewnątrz, a chciałbym już zacząć sklejanie kadłuba.

 

2 pytanie - czym wzmocnić kadłub, słyszałem że firanka się do tego nadaje, są jakieś inne patenty, czym nasączać, tylko proszę o podanie jakiś materiałów ogólnie dostepnych bo nie mam w pobliżu mojego domu sklepu modelarskiego (samolot kupiłem w Krakowie) a nie chce znowu czekać nie wiadomo ile na paczkę,

 

3 pytanie - czytałem o wydłużeniu steru kierunku czy to konieczne czy tylko w fpv należy taki zabieg przeprowadzić

 

4 pytanie - jaka jest wydajność prądowa tego regla chodzi mi o prąd ciągły, bo chyba nie jest to 25A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 2) - http://forumrc.alexba.eu/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=10099

 

ad 3) na reglu napisane 25A, w opisie aukcji 25A, w sieci regulator opisany25A. Chcesz kwitu od Pana Boga? A rozrzut jakości adekwatny do ceny.

I tak nie potrzebujesz tych 25A w tym modelu, ani silnik tyle nie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szkoda że nie wziąłeś sprzętu który Ci podałem, Emaxik dobrze Ciągnął mojego Focus'a i było cudownie :)

Nic straconego jeśli tylko uda mi się opanować sprzęt w locie na pewno zamontuję mocniejszy silniczek

 

 

Dzisiaj skleiłem kadłub, przymocowałem stery, rurki prowadzące popychacze, zamontowałem cięgna do sterów i wykleiłem dziób od wewnątrz siatką szklaną teraz tylko czekam na silnik regiel i serwa, zamówiłem także pakiet turnigy 3S 1000mAh niektórzy krzykną że mały ale zapłaciłem za niego śmiesznie małe pieniądze i myslę że na początek wystarczy w końcu to szybowiec i chyba da radę nim polatać "na luza".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.