Gites Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Odzyskałem 6 ogniw Li-Ion ze starego akumulatora laptopowego. Większość opinii mówi o użyciu takowych ogniw do złożenia pakietu do zasilania aparatury. Tak się składa że do swojej mam już dedykowany Li-Pol. Dlatego też myślę o użyciu tych ogniw do zasilania odbiornika i serw w modelu AXN. Niby proste ale jak zacząłem praktyczne podejście do tematu to poległem (wychodzi brak doświadczenia). Parę pytań / problemów do wyjaśnienia: - czy mogę zasilać z LiPol'a ESC z silnikiem i jednocześnie zasilać z Li-Ion odbiornik + serwa? (przez BEC?) - czy ktoś mógłby mi wskazać BEC, który łyknie pakiet-samoróbkę Li-Ion 2-3S? (nie musi być wysokoprądowy)
karambolis8 Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 - czy mogę zasilać z LiPol'a ESC z silnikiem i jednocześnie zasilać z Li-Ion odbiornik + serwa? (przez BEC?)Jeśli BEC zewnętrzny, to czemu nie? Nie lepiej wykorzystać BEC z regulatora i LiPo? Będzie lżej.- czy ktoś mógłby mi wskazać BEC, który łyknie pakiet-samoróbkę Li-Ion 2-3S? (nie musi być wysokoprądowy)Takiego BECa to sam możesz sobie zrobić. Np z tego: LM2940-5V lub mocniejszego stabilizatora LDO 5V.
-==PEGAZ==- Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Warto zajrzeć na jakieś stare płyty elektroniki z cdromów, płyt głównych, itp...
Gites Opublikowano 15 Września 2010 Autor Opublikowano 15 Września 2010 - czy mogę zasilać z LiPol'a ESC z silnikiem i jednocześnie zasilać z Li-Ion odbiornik + serwa? (przez BEC?)Jeśli BEC zewnętrzny, to czemu nie? Nie lepiej wykorzystać BEC z regulatora i LiPo? Będzie lżej.Tak, chodzi o zewnętrzny BEC. I tu jest pytanie / problem. W normalnym ukladzie ESC dostarcza zasilania do całej elektroniki poprzez podłączenie go do jednego z kanałów odbiornika. Co się stanie jeśli do tego podłączę zewnętrzny BEC do pinów odbiornika oznaczonych zwykle jako BAT - chyba wiadomo. No chyba, że jest jakaś programowa opcja ESC, żeby podawało zasilanie TYLKO na silnik? A może się mylę i można podłączać do odbiornika dwa źródła zasilania na raz?Co do "lekkości" tego rozwiązania. Wiem, że będzie ciężej ale powiedzmy, że chciałbym mieć niezależne zasilanie całej elektroniki i silnika (w tym przypadku Li-Pol dla silnika i Li-Ion dla reszty) - czy ktoś mógłby mi wskazać BEC, który łyknie pakiet-samoróbkę Li-Ion 2-3S? (nie musi być wysokoprądowy)Takiego BECa to sam możesz sobie zrobić. Np z tego: LM2940-5V lub mocniejszego stabilizatora LDO 5V.To są chyba układy liniowe więc duże straty jeśli to ma zbijać z 8.4V-11.1V na 5V. Wolałbym coś kluczującego. I dlatego szukam gotowca do kupienia bo na konwerterach DC-DC to trzeba się znać a poza tym nie ma co wyważać otwartych drzwi
cobra Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Używam z powodzeniem kilka takich BEC'ów. Jeśli niewielkie prądy, to zrób sam ze stabilizatora 7805.
Gites Opublikowano 15 Września 2010 Autor Opublikowano 15 Września 2010 Używam z powodzeniem kilka takich BEC'ów.[...].Wszystko fajnie ale w opisie nie ma słowa o Li-Ion'ach. No chyba że Li-Ion i Li-Pol to jeden pies jeśli chodzi o wartości graniczne napięcia. Tak?
MiQ27 Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 http://www.batimex.pl/zdjecia/pdf/l18650.pdf W zasadzie tak. Odcięcie przy rozładowaniu na 3V.
cobra Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Gites, ale żadne z proponowanych rozwiązań nie zabezpiecza pakietu (bez różnicy czy Li-pol, czy Li-ion) przed nadmiernym rozładowaniem. Może źle zrozumiałem, ale chyba o to Ci chodziło?
Gites Opublikowano 15 Września 2010 Autor Opublikowano 15 Września 2010 Gites, ale żadne z proponowanych rozwiązań nie zabezpiecza pakietu (bez różnicy czy Li-pol, czy Li-ion) przed nadmiernym rozładowaniem. Może źle zrozumiałem, ale chyba o to Ci chodziło? No to już wyjaśniam.... Generalnie wolałbym gotowy BEC, najlepiej konfigurowalny:- rodzaj pakietu, t.j. 2S, 3S może nawet 4S - ustawianie napięcia odcięcia (zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem) - tak, wiem, że to jest na podstawie pomiaru sumarycznego napięcia pakietu a nie każdego ogniwa z osobna. Ale mogę sobie ustawić ciut wyżej niż 3x3V i powinno być ok nawet jeśli któreś z ogniw będzie szybciej traciło energię. - zabezpieczenie przed nadmiernym poborem prądu. Czy ten BEC, który zaproponowałeś ma takie "bajery"?
karambolis8 Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Układ odcinający napięcie jest bardzo prosty. Można na prawdę samemu zbudować i zastosować do własnego/kupnego BECa. Tutaj ładnie opisany, sam go testowałem: Cut-off. Odpowiednim potencjometrem z wykorzystaniem woltomierza możesz sobie ustawić odpowiednie napięcie pracy. Co do zbijania z 8.4 do 5 to nie jest z tym aż tak źle. Mam ESC, który właśnie wykorzystuje taki liniowy stabilizator i nie mam z tym żadnych problemów. Przy trzech celach może się trochę grzać, ale skoro masz zasilać nimi sam odbiornik i serwa, to po co tam 3 cele? Swoją drogą widziałem w Hobbycity przetwornicę czy cuś, które robi z jednej celi 5V. Kosztowało 2 czy 3$, a nazywa się power boost czy jakoś tak.
cobra Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Czy ten BEC, który zaproponowałeś ma takie "bajery"?Nie, on tylko daje 5V lub 6V na wyjściu. Za to ma niezłą sprawność, bo jest impulsowy.
Gites Opublikowano 15 Września 2010 Autor Opublikowano 15 Września 2010 Czy ten BEC, który zaproponowałeś ma takie "bajery"?Nie, on tylko daje 5V lub 6V na wyjściu. Za to ma niezłą sprawność, bo jest impulsowy.Czyli jeśli się zagapisz to wychłepce Ci pakiet do zera?
bubu2 Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Odcięcie stosuje się tylko w regulatorach. Odcinają one zasilanie silnika, by zabezpieczyć pakiet, ale nie odłączają odbiornika. BECe zewnętrzne, obecnie najczęściej impulsowe, nie tracą energii na grzanie samego siebie, czyli są sprawniejsze (za to trochę mogą zakłócać). Jeśli chcesz liniowego, to już masz w regulatorze. Po co to samo dublować. Odbiornik zasilamy tylko z jednego źródła. Jeśli zastosujemy zewnętrznego BECa, we wtyku regulatora do odbiornika należy odłączyć środkowy, czerwony wtyk. Nie będzie zasilał odbiornika, nie będzie się tym samym dodatkowo siebie ogrzewał obciążonym BECem. W zewnętrznych BECach nie stosuje się odcinania-chyba, ze chcesz, by model po odcięciu spadł. Stosuję zewnętrzne zasilania BECem w większosci modeli motoszybowców. Nigdy nie było sytuacji, by się pakiet rozładował. Jeśli nawet trochę zjedziesz z napięciem (po naprawde długim użytkowaniu), to nic sie ogniwom nie stanie-byle nie do zera. Mozna się raczej bać złego działania odbiornika, serw, niz wyładowania ogniw do końca. Nie wyobrażam BECa z odcinaniem (choć łatwe do zrobienia), bo co? ma wyłączyć odbiornik w czasie lotu?
cobra Opublikowano 15 Września 2010 Opublikowano 15 Września 2010 Czyli jeśli się zagapisz to wychłepce Ci pakiet do zera? Tak. Co to za model AXN? Szybowiec bez napędu? Jeśli model z napędem, to li-jony z laptopa nie nadają się. Nie będą miały wydajności większej niż 4 - 5A.
Gites Opublikowano 15 Września 2010 Autor Opublikowano 15 Września 2010 [...]Co to za model AXN?[...] Latadło dla początkujących
Gites Opublikowano 16 Września 2010 Autor Opublikowano 16 Września 2010 bubu2, przekonałeś mnie w jednej kwestii, mianowicie co do uzasadnionego braku funkcji odcinania w BECu. I dzięki za info o modyfikacji wtyczki. Czy orientujecie się ile mA weźmie odbiornik + 4 serwa (takie zwykłe, analogowe 9g)?
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.