Skocz do zawartości

Zielony szuka


Zgrywus

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukuję modelu gotowego do lotu łatwy w obsłudze i całkowicie dla zielonego. Najlepiej gdyby to był elektryk. W temacie rc jestem zielony i nic nie wiem na temat ich budowy (a szkoda myśle, że stąd sie dużo dowiem) potrochyu już zrozumiałem co do czego ale nie mam pojęcia co bra pod uwagę przy zakupie danych podzespołów :(. Często mówicie o symulatorach skąd je wziąść?? Jaki jest najlepszy??

 

I proszę o wyrozumialość modele rc bardzo mi sie podobają a nic nie wiem dlatego ak dużo pytań :)

 

Proszę o jakieś rady

 

A tak na marginesie to poszukuję nauczyciela który nauczyłby mnie takich rzeczy i wogóle jak obchodzić się z samolotem itp itd (najlepiej z Zamościa lub z jego okolic )

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mówisz iż zielony jesteś to przydałoby się troszkę poczytać. Wiem iż czytanie czasami jest trochę "bolesne" no ale cóż - nikt nie mówił że RC jest proste. :)

 

Proponuję trochę lektury na początek - wbrew pozorom - prędzej czy później na pewno Ci się przyda :)

 

Ogólne informacje na temat elektroniki w modelach RC

 

Nauka pilotażu modelami RC - Przegląd techniczny

 

Od czego zacząć?

 

Ogniwa Ni-Cd i Ni-MH

 

Ogniwa Li-Po

 

Oczywiście tego jest sporo więcej... :)

 

Oczywiście podane strony mają podstrony więc czytania... sporo. :) Miłej lektury a w między czasie pytaj. Pamiętaj że jak będziesz zadawać konkretne pytania to i takie odpowiedzi będziesz otrzymywać.

 

No i trochę o symulatorach

 

Do modeli samolotów polecam AeroFly. Opisy i linki znajdziesz na stronie powyżej. Zajdziesz też schematy połączeń komputera z aparaturą - oczywiście możesz skorzystać z kabli które można kupić w sklepach modelarskich.

 

Symulator FMS jest darmowy lecz nie co przestarzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek:

A gdzie go mozna kupić szukałem w kilku sklepach modelrskich i nic. Czy ma on już wyposażenie czy trzeba samemu je skomponować (dobrać)

 

marcin133:

Wielkie dzięki te materiały napewno mi się przydadzą :D Przynajmniej już więcej rozumiem. Wielkie dzięki :)

 

Zanim napisałem tutaj na forum przeszedłem się do modelarskiego i zapytałem o jakąś książkę na temat modeli rc i ich budowy itp, ale niesestety pan powiedział ze nie ma żądnych książek na temat temat i najlepiej zebym szukał na forach internetowych.

 

Ostatnio znów przeszedłem się do modelaskiego i zapytałem czy są tam modele gotowe do lotu. Pan udzielił mi informacji że są, ale to na zamówienie (Tamiya). Powiedział także ze podkoniec sierpnia powinnien kilka dostać z tej właśnie firmy koszt to jakieś 700 zł. I jest tam wszystko caly sprzę (oprócz baterii) oraz mają wbudowane coś takiego, że jak bateria nie styka(nie pamietam gdzie czy w modelu czy w nadajniku[ale chyba to drugie bo gdyby w modelu to gruchnąłby na ziemię]) to samolot wraca (tylko nie wiem czy chodziło że wraca na ziemię czy do dawnej pozycji lotu[chciaż wydaje mi się że chodziło o to drugie] ). Czy ktoś wie co to za modele i czy nadają sie do nauki :?: Nie widzialem ich na oczy ponieważ dopiero mają przyjść. A pozatym jest na nie duży popyt i trzeba specjalnie sie zapisać w kolejce. Czy

 

Dalej poszukuję nauczyciela :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zestawów do lotu poruszany był wielokrotnie na forum. Jednoznacznie też w większości jest opinia że jeżeli już ktoś chce się bawić w RC to zakup zestawu to nie najlepszy pomysł.

 

Zestaw jest być może dobry jeśli ktoś ma kaprys ale jeśli ktoś zaciągnie bakcyla... to już nie bardzo :) Aparatura z zestawu to najczęściej bardzo proste urządzenie w późniejszej zabawie przyswajająca wielu problemów. Aparatura - to najważniejszy element i jednocześnie najdroższy dla zaczynającego przygodę z modelarstwem RC i myślę tutaj powinieneś ulokować znaczną część swoich funduszy. Raz kupiona dobrze - posłuży. O sam model nie musisz się zbytnio martwić :) zbudujesz sam - przy dzisiejszych materiałach i technikach nie jest to wcale trudne czy też najważniejsze - drogie. Pamiętać trzeba czy to będzie model zrobiony samemu, kupiony czy z zestawu - pierwszy model zawsze się rozbija :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, Tomek niezbyt dokładnie opisał swój model.

To jest GWS Pico J3: http://nastik.pl/pico-brak-p-403.html

Podobnie lata GWS Pico Stick F (czyli z pełnym styropianowym kadłubem), oraz GWS Pico Stick (zamiast kadłuba jest listewka).

Taki model to max 150zł (jakoś nie są u nas popularne, bo powinny kosztować 60zł).

Do tego potrzebujesz dwóch serw tzw 8 gramowych (szukaj najtańszych: do 25zł/sztuka np http://rcsklep.pl/product_info.php?cPath=31_38&products_id=107 ).

One są wystarczająco dobre, a nie szkoda, gdybyś im przypadkowo wyłamał tryby :)

Odbiornik na początek najlepiej Jeti Rex5 (około 100zł, tu też jest: http://mixmodel.esco.pl/product_info.php?products_id=1 ).

Warto go kupić, bo jest niezawodny i posłuży do wielu modeli.

Idąc dalej sprawy sie komplikują.

Potrzebujesz silnika 3 fazowego i regulatora do niego.

Polecam te najtańsze silniki po ok 30zł plus regulatory za około 60zł ( http://rcsklep.pl/index.php?cPath=50)

Sam używam takich silników w różnych konfiguracjach i naprawdę da się na tym polatać (najróżniejszymi modelami).

Zasilanie proponowałbym od razu Lipol 3S (czyli nominalnie 11,1V) o pojemności 900-1500mAh.

Taki pakiet teraz to wydatek do 100zł ( http://www.cyber-fly.pl/index.php?products=product&prod_id=138 )

Do tego ładowarka za 70-80zł ( http://www.cyber-fly.pl/index.php?products=product&prod_id=27 )

 

Do tej pory o ile sie nie pomyliłem, masz wydane 570zł, ale sprzęt naprawdę dosyć uniwersalny.

Poza tym dobrze latający model to można zbudować z jednej listewki i płyty depronu: http://www.flyelectric.ukgateway.net/

Takich stron jest mnóstwo, ja zaczynałem od tej.

Albo kupić skrzydełko za 50zł.

I w ten sposób jeszcze trochę zaoszczędzić na początek.

 

Pozostaje problem nadajnika.

To poważny wydatek i jednocześnie przy kupowaniu w tanim zestawie prawdopodobnie najwiekszy błąd.

Kiedyś były dostępne w rcskorpion bardzo tanie Futaby 4EXA (200zł), ale się skończyły :(

Pozostaje szukanie czegoś w podobnej cenie na rynku wtórnym, lub przekroczenie 700zł i zbieranie na nowy nadajnik.

Do tego dochodzą jeszcze kwarce, kleje, śmigła, złączki itp.

Ale to wszystko można kompletować z sensem i później bardzo długo służy.

Niestety największe wydatki są na początku.

 

PS Moim zdaniem ten nadajnik wart jest uwagi: http://perfecthobby.pl/index1.php?idtowar=680

Miałem go długo i wystarczał do wielu modeli.

 

Edit: poprawiłęm trochę linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś były dostępne w rcskorpion bardzo tanie Futaby 4EXA (200zł), ale się skończyły

W Wimarexie są w zestawach z odbiornikiem i 3 serwami (standardowymi, znaczy duże i ciężkie) za 435 zł. Był też taki zestaw (minimalnie droższy) z serwami mikro. Może da się u nich zamienić te serwa na mikro albo kupić taniej bez serw. Cenowo nadal to niezła propozycja, chociaż 4 kanały to już za mało choćby na nieco bardziej rozbudowany elektroszybowiec (silnik, kierunek, wysokość - i nawet nie da się zrobić lotek różnicowych czy klapolotek, bo zostaje tylko jeden kanał...)

W Ol-Pen jest Sanwa VG-6000 - 6 kanałów, komputer, komplet z 4 serwami za 639 zł. Przypuszczalnie da się zamienić przy zakupie na mikroserwa.

No niestety, ale kupując prosty i tani nadajnik narażamy się na jego wymianę w krótkim czasie na lepszy i zwykle droższy. Więc może jednak lepiej dołożyć i mieć spokój na dłużej ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak czytam to doszedłem do jednego wniosku jedak lepiej kupić jakąś porządną aparaturę niż jakieś badziewie które po pewnym czasie rzuce w kąt. Jak wiadomo jestem w tym temacie zielony więc prosiłbym o jakieś rady (fajnie by było z linkami ale to już taka dodatkowa prośba).

 

ŁADOWARKA GRAUPNER LI-PO CHARGER 4

AUTOMATYCZNA DETEKCIA CELL 1-3

MANUALNE USTAWIENBIE NA 4 CELE

ZASILANIE 12V <- czy ja do tego potrzebuje specjalnie jakiegoś transforamtora czy ma już wbudowany w sobie (do gniazdka i ładuje, na zdjęciu nie widzialem kabla do sieci)

MAXYMALNY PRĄD ŁADOWANIA DO 3 A

 

Później zadam jeszcze kilka innych pytań teraz muszę zmykać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak się przyjęło, że tam gdzie modelarze latają i ładują akumulatory nie ma sieci pradu zmiennego 220V (teraz to może jest jakies inne napięcie, ale wiadomo - nie ma gdzie wsadzić klasycznej wtyczki do gniazdka).

Dlatego ładowarki są przystosowane do zasilania z akumulatorów 12V (w domyśle chyba samochodowych).

Dlatego tej ładowarce musisz zapewnić do pracy zasilanie 12V.

 

Też muszę zmykać, może kiedyś tu jeszcze wpadnę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.