Skocz do zawartości

Żywica pieniąca H 128


KRUUP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie, czy ktoś tą żywice stosował (albo podobną)??

Zastanawiam sie nad użyciem jej do wypełnienia łopat śmigieł węglowych...

Zastanawiam sie czy zda egzamin, czy nie wyjdzie to za cieżko??

Czy spieni sie odpowiednio po zamknieciu w formie??

Czy nie rozwali mi formy jak za dużo jej użyje...??

 

EDIT:

A może ktoś ma ciekawszą propozycje czym mozna wypełnić łopatę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balsa- widziałem próbowałem, pracochłonne, juz wole styropian

bez wypełnienia- też próbowałem nie wyjdzie dostatecznie lekkie, mocne i sztywne równocześnie.

 

I bardzo Ciekawi mnie ta żywica pieniąca-ale jak widze na razie nie trafił sie nikt kto mogłby cos o niej powiedziec :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie, czy ktoś tą żywice stosował (albo podobną)??

Zastanawiam sie nad użyciem jej do wypełnienia łopat śmigieł węglowych...

Zastanawiam sie czy zda egzamin, czy nie wyjdzie to za cieżko??

Czy spieni sie odpowiednio po zamknieciu w formie??

Czy nie rozwali mi formy jak za dużo jej użyje...??

 

EDIT:

A może ktoś ma ciekawszą propozycje czym mozna wypełnić łopatę??

Kilka lat temu używałem L37 MGS. W Havlu podawana jest waga 100 kg/m3 ale...

Najpierw do żywicy dodaje się środek spieniający w ilości od 1 do 3 procent. Środek ten aktywowany jest dopiero w momencie dodania utwardzacza więc spokojnie można sobie przygotować zestaw. Im więcej tego środka tym większe spienianie żywicy to -oczywiste.

Przy 10 procentach uzyskiwaliśmy prawie "puch" ale ile on warzył nie mam pojęcia.

 

Po dodaniu utwardzacza i szybkim wymieszaniu (wiertarka z mieszadłem) nakładanie na laminat (może być mokry) i szybkie zamknięcie.

 

W formie było kilka odpowietrzeń aby piana ładniej się rozchodziła w elemencie.

 

Elementy były wykonywane na przezroczystym żelkocie i tkaninach szklanych oraz żywicach epoksydowych więc po wyjęciu każdego elementu bardzo dobrze było widać jak piana wypełniła. Podlegało to zresztą kontroli jakości.

 

Wypełnia bardzo ładnie i jest piekielnie sztywna. Forma musi posiadać wzmocnienia w zależności od wielkości powierzchni. Zwykłą laminatową na skrzydła na pewno wybrzuszy. Łopata nie ma zbyt dużej powierzchni więc po prostu spróbuj wykonać łopatę z.... samej pianki :) Nie laminuj tylko wypełnij formę pianką i zamknij. Wyschnie to będziesz dokładnie mógł zważyć, oglądnąć, ocenić i podjąć decyzję :)

Formy na których wtedy pracowałem były stalowe i ważyły od 2 do 8 ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie laminuj tylko wypełnij formę pianką i zamknij. Wyschnie to będziesz dokładnie mógł zważyć, oglądnąć, ocenić i podjąć decyzję

No właśnie nie chciałbym kupować całego zestawu, bo boje sie ze to może nie wypalić...

Ale skoro piszesz ze przy 10% uzyskiwaliście prawie puch... wiec powinno sie wszystko udać...

Kwestia dobrania odpowiedniej ilości składnika spieniającego.

No i pewnie trzeba będzie zrobić te odpowietrzniki

Wielkie dzieki przytek,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na różnych pieniących się żywicach w szkutnictwie i z doświadczenia powiem ze nie ma żywicy która da równomierną gęstość po spienieniu .

Siła rozprężania jest taka że 6mm laminat potrafiło połamać jeśli forma nie była dokładnie zamknięta- ale to przy dużych elementach . Lepiej używać gotowych wpienionych bloków do wycinania rdzenia i potem go laminować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej używać gotowych wpienionych bloków do wycinania rdzenia i potem go laminować

No właśnie chciałem sobie ułatwić prace, dzięki tej żywicy... wiec jakiekolwiek wycinanie odpada.

(szczególnie ze to dość małe elementy)

utopia, uważasz ze użycie takiej żywicy nie ma sensu?? Bo właśnie szykuje się do jej kupna…

Ja sugeruje się tym ze przy tak małym śmigle jak 12”-13” łopata jest bardzo cienka i ma dość małą powierzchnie , wiec tej pieniącej żywicy będzie użyta naprawdę niewielka ilośc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Utopia najlepiej stosować gotowe bloki, kształty.

 

W przypadku L37 (z innymi nie miałem do czynienia) na pienienie się miało wpływ chyba wszystko... począwszy od środka pieniącego poprzez temperaturę, szybkość mieszania oraz czas mieszania, czas od dodania utwardzacza do zamkniecia i skręcenia formy, kończąc na takich banałach jak SPOSÓB nakładania pianki przez pracownika.

 

Śmigła do których chciałbyś to wykorzystać są niewielkie. Nie mam pojęcia czy ten materiał w Twoim przypadku sprawdzi się na tyle aby zadowolić Twoje potrzeby ale ja bym spróbował...

Każda próba, nawet nieudana to dobra próba bo czegoś uczy. Materiał wydaje się być bardzo dobry do tego aby go zastosować wiec dlaczego nie?.

Pozostaje kwestia finansowa zakupu minimalnej ilości ale może uda Ci się od kogoś dostać trochę na próbę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ryzykujesz tylko czas i własne pieniądze.....

próba pracy takich łopat ...hm na pewno byłbym daleko -na wszelki wypadek

Problem polega na tym że to co nie ma zbytniego znaczenia w dużej skali tutaj już będzie miało Wszyscy wiedzą co niesie ze sobą źle wyważone śmigło .

Wykonywałem elementy pływające o rozmiarach ok 10x10 x200cm i zawsze były cięższe na jedną stronę , kierunek napełniania i sposób rozprowadzania piany nie miały zbytnio znaczenia .

 

Czasem pozornie głupie pomysły przeradzają się w genialne wynalazki .. kto wie ?

Z pewnością przed Tobą wiele prób -dobranie objętości żywicy potrzebnej do pełnego wypienienia w formie , dobranie proporcji składników , temperatury itd

bo na wilgotność generalnie wpływu miał nie będziesz .

 

Nie pracowałem ze wspomnianą w temacie żywica ale kilka pian miało tzw objętość minimalną przerobu .Trzeba było wymieszać np 0,5 żywicy by stabilnie pieniła bo mniejsza ilość nie chciała pracować - zwróć na to uwagę bo jeśli tak będzie to koszta odpadu będą znaczne. Sporo się usieciuje zanim zdążysz napełnić tym łopaty .

Sprawdź też czy można przetłaczać pod ciśnieniem już spienioną żywice bo niektóre się "odgazowywały" przy próbie tłoczenia pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje kwestia finansowa zakupu minimalnej ilości ale może uda Ci się od kogoś dostać trochę na próbę?

To byłoby najlepsze.. Tylko od kogo? :)

 

próba pracy takich łopat ...hm na pewno byłbym daleko -na wszelki wypadek

Problem polega na tym że to co nie ma zbytniego znaczenia w dużej skali tutaj już będzie miało Wszyscy wiedzą co niesie ze sobą źle wyważone śmigło .

 

utopia, Do tej pory wypełniałem styropianem i było ok. wiec tym bardziej nie rozpadnie sie po wypełnieniu taka żywicą, śmigło jest z kierunkowej tkaniny weglowej+rowing przez całą długość tex 1600X2. Wyważyc też potrafie...

 

Sprawdź też czy można przetłaczać pod ciśnieniem już spienioną żywice

bo niektóre się "odgazowywały" przy próbie tłoczenia pompą

Nie bede nic przetłaczał pod ciśnieniem...

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=5407

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby sprytne, ale jak obliczysz gęstość czegoś co zmienia swoją objętość, a masa zostaje taka sama? Cały bajer polega na tym, że w zależności od składników i warunków pracy, gęstość materiału zmienia się. Wzór jest bezużyteczny, bo nie mamy do czynienia z subst stałą ale bardzo porowatą, o zmiennym charakterze fizycznym. Oczywiście da się wyliczyć gęstość stwardniałego już bloku, ale tak jak było powiedziane wyżej nie zawsze użycie tej samej ilości materiału przekłada się bezpośrednio na ilość otrzymanej pianki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie klucz:

Jaką uzyskuje się objętość z jednostki masy?

Mozna z wzoru na gęstosć:

q(ro)=m*V / :m

q:m=V

 

Tego nie wiedziałeś czy chodzi ci o cos zupełnie innego?

Tak chodzi mi o zakres gęstości utwardzonej żywicy jaki można uzyskać...

Zupełnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.