Skocz do zawartości

AG Master


maciekpd211

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zabrałem się do budowy modelu AG Master (pod taką nazwą były plany ale nie udało mi się znaleźć jakichkolwiek informacji na temat takiego samolotu). Ponieważ to mój pierwszy konstrukcyjny model to doszedłem do momentu kiedy sam sobie nie umiem odpowiedzieć na rodzące się pytania :)

W skrócie o modelu: będzie to elektryk, dolnopłat o rozpiętości ok. 160cm. Mam nadzieję, że dzięki temu, że ma lekki wznios i profil płasko-wypukły to nie będzie zbyt trudny w oblocie. Na stronie z której pobierałem plany występował jako trenerek.

Podaję linka do planów (nie pamiętam strony z której go pobrałem) http://www.sendspace.com/file/9fkif9

Poniżej zdjęcia tego co już zrobiłem i parę pytań.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Na obrazku powyżej widać dźwigar R1 (w centrum) i symetrycznie względem niego położone R2 (opisane), oraz mały R3. No i z tym R3 mam problem bo nagle okazało się że jakby nie pasuje do reszty :)

Po 1. Idąca prostopadle do dźwigarów sklejka nadająca wznios skrzydłu wydaje się w miejscu gdzie jest R3 zbyt wysoka.

2. Listwa przechodząca przez R2 stająca się potem krawędzią natarcia przy R3 nie wypada w środku wysokości R3 (szczególnie widoczne na zdjęciu poniżej)

3. Listwa idąca po "grzbiecie" (jeszcze nie wklejona) skrzydła wzdłuż sklejki z p. 1 przechodząc przez dźwigary R1 i R2 nie trafi potem na wycięcie w dźwigarze R3 bo jest niższy.

Dołączona grafika

 

Wydaje mi się, że do tej pory zrobiłem wszystko w/g planów. Podejrzewam, że będę musiał spiłować tą sklejkę do odpowiedniej wysokości (zmniejszyć grubość skrzydła) a listewki przeciąć i przesunąć tak aby pasowały do pozostałych dźwigarów (krawędź natarcia i górna listwa). Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że w planach jest niezgodność lub sam coś pominąłeś.

Szybkie sprawdzenie wymiarów w planach:

- wysokość elementu R3/R3a w miejscu łączenia z dźwigarem wynosi 1",

- wysokość samego dźwigara 1,2".

 

Sprawdziłbym jak będzie to pasować do elementów "1/2x1" birch block" (mocowanie podwozia?) i wtedy bym podejmował decyzje o przeróbkach.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem, mam nadzieję że dobrze, że to jednak pomyłka w planach i spiłowałem dźwigar do wysokości R3. Wygląda to obecnie tak:

 

Dołączona grafika

 

Niestety nie mam za dużo czasu i prace posuwają się nieco powoli.

Jeśli chodzi o mocowanie podwozia to powinno teraz pasować bo wycięcie na bloczek brzozowy przechodzi równo przez wszystkie elementy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też postanowiłem zbudować ten model. Od paru tygodni analizuje plany i zbieram materiały do budowy. Pisałeś że nie możesz znaleźć informacji na temat tego modelu. Ja też trochę szukałem i doszedłem do wniosku, że jest to wesoła twórczość projektanta. Z tego co się doszukałem zauważyłem bardo duże podobieństwo do samolotów cessny ag.

 

Odnośnie zeszlifowania dźwigara uważam iż powinien on być zeszlifowany od żebra r2 do r3 po linii prostej (trochę inaczej jak to zrobiłeś).

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie materiałów i ich grubości jakie chcesz użyć do tego modelu. sklejka lub balsa 6 mm wydaje mi się zbyt gruba na wręgi kadłuba, chyba że coś źle odczytałem. Co o tym myślicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zeszlifowania dźwigara uważam iż powinien on być zeszlifowany od żebra r2 do r3 po linii prostej (trochę inaczej jak to zrobiłeś).

To faktycznie będzie po linii prostej jak dojdzie jeszcze listewka. Ten dźwigar jest od niej troszkę niższy.

Mam jeszcze pytanie odnośnie materiałów i ich grubości jakie chcesz użyć do tego modelu. sklejka lub balsa 6 mm wydaje mi się zbyt gruba na wręgi kadłuba, chyba że coś źle odczytałem. Co o tym myślicie ?

Mam zbyt małe doświadczenie w budowie modeli żeby oceniać na oko wytrzymałość elementów. Będę budował zgodnie z planem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Budowa modelu mozolnie posuwa się do przodu. Konstrukcja skrzydła zbliża się ku końcowi. Widok na całość przedstawia się tak:

Dołączona grafika

 

Mam pytanko odnośnie zawiasów lotek. Kupiłem kiedyś na próbę i zastanawiam się czy będą odpowiednie jeśli chodzi o rozmiar i wytrzymałość. Mam zamiar użyć trzech na lotkę. Dwa skrajne i jeden w środku.

Dołączona grafika

 

Ostatnia wątpliwość dotyczy umiejscowienia serwa (każda lotka ma swoje). W planach przewidziano półeczkę w miejscu oznaczonym kolorem czerwonym. Mi się jednak wydaje, że lepiej byłoby zamontować serwo w środku szerokości lotki (zielony). Tam też zamontowałbym trzeci zawias.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Dzięki za linka do filmu, muszę przyznać, że nawet podobnie mi to wychodzi :)

Mam pytanie odnośnie wyposażenia.

Najpierw parę danych. Obecnie mam zrobiony prawie cały szkielet (skrzydła + kadłub). Teraz to waży ok 550g. Pozostało mi jeszcze dokleić parę listewek, zrobić podwozie oraz wsadzić wyposażenie i okleić całość. Trudno mi ocenić ile to będzie jeszcze ważyło jednak mam nadzieję że zmieszczę się w 200-300g (bez osprzętu). Poniżej zestawione wyposażenie waży ok. 410g więc gotowy do lotu nie powinien przekroczyć 1250g. Troszkę się obawiam, że będę miał zbyt bardzo obciążone powierzchnie nośne (ok 50g/dm2).

Co myślicie o dobranych elementach?

Silnik

Lipol

Regulator

Odbiornik

4 Serwa - te wybrałem na chybił trafił, po prostu wziąłem troszkę większe niż micro. 2,2kg powinno chyba wystarczyć. Jakby nie to mnie poprawcie.

Śmigło 9x6 ewentualnie podobne 10x5.

Według DriveCalc z tym silnikiem i śmigłem 9x6 powinien mieć niewiele ponad 1kg ciągu (10x5 - ok. 1,2kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.