Skocz do zawartości

bejcowanie


Vertigooo

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz kolor + powłokę zabezpieczającą to proponuję użyć bejcy rustykalnej (spirytusowej)- żaden przyrost wagi bo rozpuszczalnik wyparowuje całkowicie a drewno barwi się dogłębnie- działa to podobnie jak tusz z drukarki. Na to kilka warstw bezbarwnego lakieru w sprayu firmy motip.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło tego modelu lakierowałem lakierobejcą: NYX

Są różne kolory. Wychodzi ładna "drewniana" powierzchnia. Nakładałem gąbką. Po pierwszej warstwie przeszlifowałem drobnym papierem (chyba 1000) i tak zostawiłem. Tylko krawedzie natarcia i końcówki pokryłem drugą warstwą - w tych miejscach warstwa jest szklista, twardsza.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli użyjesz bejcy rustykalnej firmy dragon to na bank niczym jej nie zmyjesz bo cały bajer w barwieniu ww. bejcą, że daje efekt taki jak by to już drewno miało od "wyrośnięcia" taki kolor :) Wszystkie inne bejce są na bazie wody lub jakiegoś innego rozpuszczalnika i dają tylko powierzchniową powłokę którą łatwo można zetrzeć papierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki że piszę post pod postem ale znalazłem tą bejce w szerokiej gamie kolorów tak się zastanawiałem nad malowniem modelu i wpadłem na pomysł co by nie zabejcować konstrukcji na jakiś ciemny kolor drewna i pokryć bezbarwną folią oracower albo solarfilm model byłby sliczny folia oczywiscie tylko na skrzydłach :D a z kadłubem zobacze jak wyjdzie powieszchnia jak będzie ładnie to zostawie ja zbyt matowo to polakieruje w sklepie mi doradzą jakiś lakier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szerokiej gamie kolorów, tak? :mrgreen: U mnie w mieście nie idzie tego już dostać i strasznie nad tym boleję :( A jak były to same drętwe ciemne kolory- potrzebuję tych jasnych typu zielony, żółty, niebieski, czerwony, pomarańczowy.

 

Nie jestem pewien czy uda Ci się tak okleić aby było estetycznie. Oklejanie transparentną folią jest dużo trudniejsze niż nieprzezroczystą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wszystkie inne bejce są na bazie wody lub jakiegoś innego rozpuszczalnika i dają tylko powierzchniową powłokę którą łatwo można zetrzeć papierem.

:shock: Sprawdzałeś, czy jak?

Bejca wodorozpuszczalna ma to do siebie że po odparuwaniu wody(w składzie jest do 90 %wody) waży tyle co nic.Wnika głęboko!.Ja bym właśnie takiej użył bo waga ma znaczenie, a jeżeli zabezpieczysz folią to może fajnie wyglądać.

Przed bejcowaniem nie zapomnij o "wodowaniu".Przeciągnąć wilgotna gąbką po balsie i po wyschnięciu zeszlifować papierem około 300(delikatnie) można czynność powtórzyć, dla uzyskania większej gładkości drewna po bejcowaniu.

Wodowanie stosuje sie tylko w przypadku pokrywania drewna środkami na wodzie.

Po bejcowaniu się już nie szlifuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wszystkie inne bejce są na bazie wody lub jakiegoś innego rozpuszczalnika i dają tylko powierzchniową powłokę którą łatwo można zetrzeć papierem.

:shock: Sprawdzałeś, czy jak?

Bejca wodorozpuszczalna ma to do siebie że po odparuwaniu wody(w składzie jest do 90 %wody) waży tyle co nic.Wnika głęboko!.Ja bym właśnie takiej użył bo waga ma znaczenie, a jeżeli zabezpieczysz folią to może fajnie wyglądać.

Przed bejcowaniem nie zapomnij o "wodowaniu".Przeciągnąć wilgotna gąbką po balsie i po wyschnięciu zeszlifować papierem około 300(delikatnie) można czynność powtórzyć, dla uzyskania większej gładkości drewna po bejcowaniu.

Wodowanie stosuje sie tylko w przypadku pokrywania drewna środkami na wodzie.

Po bejcowaniu się już nie szlifuje!

Tak kolego, sprawdzałem dokładnie wiele różnych wodorozcieńczalnych bejc.

Produkuję miniaturowe deskorolki które jak pewnie wiesz są zrobione ze sklejki- którą również od podstaw robię samemu. Muszę dogłębnie zabarwić fornir na różne kolory aby po przecięciu, oszlifowaniu- kolor na krawędziach był, a nie tylko z wierzchu tam gdzie się nie szlifuje. Tylko bejca dragona tak właśnie wnika na wylot. Reszta osiada powierzchownie i po przetarciu papierem dochodzimy do surowego koloru. Po dragonie możemy szlifować ile wlezie.

Jest tylko jeden warunek- drewno musi być chłonne. Buk, dąb oraz twarde gatunki nie chłoną niczego.

 

Jeśli nie wierzysz- specjalnie dla Ciebie mogę zrobić porównanie bejcy wodorozcieńczalnej i bejcy rustykalnej- na filmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.