Skocz do zawartości

moc ładowarek


wojtekrc

Rekomendowane odpowiedzi

W amperach [A] wyraża się wartość prądu, natomiast w watach [W] wyraża się moc. Trzeba to rozróżniać. Inna kwestia to jakim prądem można ładować dany pakiet. Iloczyn wartości pojemności do prący ładowania wyraża się w [C], czyli gdy masz pakiet o pojemności 750mAh a maksymalny prąd ładowania nie może przekroczyć 2C stosujesz wzór:

pojemność w [Ah] * wartość C = max prąd ładowania [A], czyli: 0,75 * 2 = 1,5A

Odnośnie mocy ładowarki, np w przypadku pakietów 2S (7,4V) i ładowarki o mocy 50W

liczymy to w przybliżeniu tak:

Zakładając że maksymalna wartość napięcia jednego ogniwa nie może przekroczyć 4,20V, w przypadku pakietu 2S (dwa ogniwa) napięcie maksymalne pakietu wyniesie 2 * 4,20V = 8,40V

Wartość maksymalna prądu z jaką będzie mogła nam ładować ładowarka 50 watowa obliczymy w ten sposób:

moc ładowarki [W] / wartość wymaganego maksymalnego napięcia do ładowania pakietu [V] = maksymalny prąd możliwy do uzyskania [A]

 

tj: 50W / 8,40V = 5,95A

Metoda ta jest obarczona błędem, gdyż nie bierze pod uwagę strat cieplnych podczas ładowania itd, ale to Cię nie powinno interesować, przynajmniej na razie.

 

W podobny sposób można sobie obliczyć dla danej ładowarki, do jakiej pojemności pakiety będzie można ładować maksymalnym prądem przewidzianym dla nich.

Np. Dla pakietów 3S i ładowarki 100W

3Sx4.20V= 12,60V

100W / 12.60V = 7,9365.... = 7,9A (zaokrąglamy w dół)

Przyjmujemy za prąd ładowania 1,5C

7,9A / 1,5C = 5,266... Ah = 5266 mAh

Wychodzi jak najbardziej OK, ale już przy najnowszych pakietach 3S które można ładować prądem do 5C wygląda to tak:

7,9A / 4,5C = 1,755... Ah = 1755mAh

i 100-watowa ładowarka może nie wystarczyć jeżeli będziemy chcieli ładować dużej pojemności pakiety maksymalnymi prądami ;)

Celowo też nie używałem do obuczeń maksymalnych dopuszczalnych wartości C, gdyż nie wpływa to pozytywnie na długowieczność pakietów a i o niebezpieczeństwo pożaru łatwiej.

 

P.s.

Jeśli coś pomyliłem to proszę o poprawienie bo jak już patrzę w okienko edytora po 10 godz pracy przed komputerem to mi literki biegają i się wygrzeźniają :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie..... a nawet bardzo nie

 

moc ładowarki np 50 W nie jest liniowa !

 

nie oznacza ze przy 5 V da 10 Amper a przy 10 V już 5A ...

 

sama róznica napięć we- wy , sprawnosć itd ma wielkie znaczenie ...

 

Ale dla tych co nie kumają tego co napisałem to przyjmijmy że mój post nie istnieje.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszytko się zgadza (nawet chyba pisałem że to uproszczone obliczenia obarczone błędem, a jak nie pisałem to piszę teraz). Ktoś kto jest zielony, nie będzie na początku swojej ścieżki wiedzy wszystkich (nazwijmy to) "zmiennych" brał pod uwagę. Będzie go interesowało, aby najprostszym sposobem uzyskać przybliżony wynik.

W związku z tym możesz teraz rozwinąć temat :) Nie tylko ja chętnie poczytam... Serio :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.