Skocz do zawartości

szybkie ładowanie Ni-Cd Ni-Mh


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

jestem ciekaw czy każdy pakiet Ni-Cd Ni-Mh nadaje się do szybkiego ładowania ?

 

widziałem w necie takie z napisem informującym że można je szybko ładować , czy takie bez owej informacji również ?

 

mam ładowarkę graupner turbomat 4 i pakiet nosram 1800mAh 7,2v Ni-Cd właśnie , policzyłem sobie czasy ładowania prądami dostępnymi z turbomata i wyszło mi :

350mA - 5,1h

1A - 2,5h

2A - 1,2h

4A - 0,6h

w domu mogę ładować 1 amperem , natomiast "w polu" chciałbym jak najszybciej , tylko czy przy 4A pakiet nie wybuchnie , spuchnie lub coś podobnego ?

 

gdzieś wyczytałem też że mozna tą ładowarką nabić pakiet Ni-Mh , tylko trzeba pilnować czasu , co nie jest dla mnie problemem , tylko czy Ni-Mh też można by co jakiś czas ładować 4 amperami ( zakładając że pojemność też 1800 ) ?

 

choć pytania może wydadzą sie wam śmieszne

bardzo proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziekuję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były przypadki, że taki akumulator eksplodował podczas ładowania, niszcząc model i dywan. Chyba są gdzieś u nas na forum zdjęcia. Nie był to prąd nawet 1C. NiXX ładuje się prądem 1/10C, te na których jest napisane inaczej można większym, ale Ty chcesz ładować prądem ponad 2C akumulator, na którym nie ma takiej informacji. Mam jakiś pakiet NOSRAM samochodowy NiMH i na samym pakiecie nie ma informacji o prądzie ładowania, za to jest w drukowanej instrukcji do niego: "maksymalny prąd ładowania 1C".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dla pakietu 1800mAh 1C = 1,8A i najlepiej "szybko" ładować 1A , a tylko w extremalnym przypadku 2A ? czy 2A wogóle na niego nie puszczać ?

dobrze kombinuję ? poprawcie mnie jak coś :wink:

a czy np. pakiet 4600mAh można by bezpiecznie ładować 4a , nawet bez informacji że można ładować go szybko ? bo jeśli dobrze kumam wartości "1C" to tak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różne są akumulatorki. Generalnie 100% bezpieczne jest 1/10C. Duży prąd skraca życie pakietu. Jak pakiet się bardzo grzeje, to może wybuchnąć. Pakiety modelarskie (ale napędowe, a nie do odbiornika) zazwyczaj można ładować 1C. 1C = pojemność w mA/1000 (czyli w A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie za odpowiedzi :)

czyli dobrze wykminiłem :) nie znam sie na prądzie za bardzo i stąd moje dzikie pytania :wink:

 

dzisiaj ładowałem stary pakiet z subaru bycmo - 7,2v 1600mAh prądem 1A , wg.obliczeń powinien się ładować 2,2h a ładowarka zakończyła proces już po 1,2h , dziwne ale nabiło go jak powinno . przynajmniej tak mi sie wydaje bo wcześniej ładowałem go sieciówką 250mA i jeździłem jakieś 9 minut , po ładowaniu turbomatem 1A autko śmigało ok.14 minut . teraz go rozładowuję (żarówką 12v 5w ) i spróbuję sformatować pakiecik . jeżeli czas jazdy sie poprawi pobawię się z moim nosramem 1800mAh - oba pakiety Ni-Cd .

 

z ostatniej chwili : pakiecik bycmo jest już chyba do d@#$y , zaróweczka rozładowała go do 5,4v a po odłączeniu momentalnie pakiet pokazał 7,4v - czy to normalne ? chyba nie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj ten wątek:

http://www.rcclub.eu/view...&t=1046&start=0

Może coś się wyjaśni

kurcze , nie bardzo ...

 

dużo tam fachowych sposobów , ja np .nie mam jak sprawdzić ile mAh wlazło w pakiet , chyba że miernikiem uniwersalnym można i jeśli tak to jak go ustawić ?

muszę sobie radzić metodami prostszymi i potrzebuję prostszego tłumaczenia :oops: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś używałem akumulatorów KAN1050. Ładowałem je prądem 4A. Raz mi jeden wybuchł, pewnie był wadliwy, bo na kilka pakietów, które miałem, wszystkie ogniwa dobrze znosiły takie traktowanie. Ale należy być ostrożnym, bo generalnie ładowanie prądem powyżej 1C (u mnie było 4C) może być niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.