Jump to content

Napęd kutra


Recommended Posts

Ahoj.Mam pytanie do znawców tematu.To moja pierwsza łudka.Jak poprowadzić napęd do sróby tak, aby nie wpływała do kadłuba woda.Nie interesują mnie kupne sprawy tylko patenty samoróbki.

Łudkę buduje wraz z synem (4latka), mamy już kadłub, budkę rybaka-sternika, silnik z heli szczotkowy, pokład z owocówki, komin z rurki alu, akumulatory Li-ion.Wszystko prowizoryczne i budowane równierz małymi rączkami.Poproszę o jakieś rady co do przeprowadzenia wału przez kadłub.

Link to comment
Share on other sites

Ale to dziecinnie proste :faja: Jednak nie zawsze da się obejść bez kupnych patentów. Więc: zanim wał napędowy przejdzie brzez rufę lub dno łodzi musi przejsć przez prowadnicę wału czyli rurkę najcześciej mosiezną. Rurka wystaje tylko minimalnie z tyłu łodzi i jest wpasowana, a następnie wklejona np silikonem co dodatkowo uszczelnia połączenie. Rurka - prowadnica "zatkana" jest z obu stron łożyskiem; w cześci od silnika może być kulkowe np, a od strony śruby jest to zazwyczaj panewka teflonowa lub z czegoś podobnego. Oczywiście oba łozyska mają otwory o średnicy wału napędowego by mógł sieswobodnie obracać. I tu najważniejsze - by woda nie dostawała się do środka łodzi dodajemy smar, ktory jednoczesnie smaruje i uszczelnia - nie moze to być towot choć jeśli to prosta łódeczka dla synka to moze być będziesz tylko cześciej go wymieniał. No własnie; by go uzupełniać dobrze byłoby zrobić dławicę czyli do osłony wału dolutowac lub dokleić kawałek rurki - prostopadle - do której np. strzykawką będziesz wtłaczał smar w razie potrzeby. To chyba wszystko...

Link to comment
Share on other sites

Prawda.Czasami się nieda bez zakupów,choć mam cały stos łożysk, rurek, śrubek itp to te właściwe średnice mogą leżeć gdzieś na sklepie, Wieczorem pomierzę co mam i zobacze co się da zrobić, a jak synek pomaluje łudkę to wstawię tu fotki.Dzięki Fokker za szybka odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.