Jump to content

szaleją serwa z Hitec Optic 6 - 2,4GHz


Krzysztof7501

Recommended Posts

Kupiłem nowe radio Optic 6 - 2,4Ghz. Na początku nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, natomiast po kilku dniach serwa zaczęły najpierw pracować chaotycznie przy równoczesnym mieszaniu drążkami, a teraz skaczą we wszystkie strony niezależnie od ruchów drążków. Tak się dzieje przy naładowanych akumulatorach i z każdym z dwóch odbiorników będących w zestawie. Dodam, że parowanie nadajnika z odbiornikiem wykonałem zgodnie z instrukcją i na początku wszystko działało. Parowanie powtórzyłem, ale nic to nie pomogło. Czy coś jest źle ustawione, albo aparatura jest uszkodzona? :(

Link to comment
Share on other sites

Mierzyłem napięcie pakietu (4xAA NiMH 1,0Ah) - w czasie pracy pod obciążeniem jest 5,2 V. W nadajniku jest tryb ACGL. Po pracy spróbuję podłączyć inny pakiet bezpośrednio do odbiornika, bez wyłącznika. Sprawdzę też w innym modelu. Po południu opiszę efekty.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem z innym akumulatorem i w innym modelu, ale ciągle jest tak samo. Chciałbym sprawdzić, czy jest jakaś różnica pomiędzy Normal Mode i Scan Mode, ale w załączonej instrukcji do modułu nie mogę rozszyfrować różnicy w ustawianiu tych trybów. Oto obraz instrukcji: http://img59.imageshack.us/i/img0607jh.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki, ale muszę to spokojnie wypróbować, ponieważ przedstawiony opis dotyczy Aurory, a ja mam Optica. Nie wiem o co biega w angielskiej instrukcji do modułu, ale sprawdziłem dokładnie słowo po słowie i opis jest identyczny do Normal i Scan. A oto mój najnowszy model, w którym właśnie instaluję nowy odbiornik: http://img826.imageshack.us/i/img6927j.jpg/ - rozpiętość 118cm, profil symetryczny 25%, silnik Thunder Tiger 18GP, waga 960g.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co widzę wynika, że wyboru pomiędzy Normal a Scan Mode dokonuje się w nadajniku, a nie w module ani w odbiorniku, natomiast w instrukcji do Optica 6 nie znalazłem ani słowa o tym. Czy wobec tego w tym radiu jest możliwość wyboru?

Link to comment
Share on other sites

Instrukcja obsługi 2,4GHz RF Module Spectra (do ściągnięcia w wersji ang. ze strony Hiteca):

Przełączania między Normal/Scan Mode dokonujesz w module.

Przyciśnij i przytrzymaj wciśnięty przez 6 sekund przycisk w module, a po usłyszeniu dwóch ciągłych sygnałów natychmiast go zwolnij. Każdorazowo wykonanie powyższego spowoduje zmianę Mode. Jeżeli w module świeci się czerwona dioda to wybrałeś Normal Mode, jeżeli świecą się obie diody (niebieska i czerwona) to wybrałeś Scan Mode.

W rzeczywistości jest trochę inaczej, jeżeli zmienisz tryb pracy modułu na Scan Mode to możesz mieć problemy z powrotem do trybu Normal. Wcześniej musisz w zmienionym na Scan trybie sparować z nadajnikiem odbiornik. Udało mi się zmienić Mode w obie strony, ale za każdym razem wymagało to sporej gimnastyki (brakowało trzeciej ręki), a ponieważ nie zawsze dobrze widziałem diody w odbiorniku i module w poszczególnych fazach operacji to nie podejmuję się opisania tej procedury (odbiorniki mam umieszczone w modelach gdzie mam do nich utrudniony dostęp). Wydaje mi się, że procedura opisana we wspomnianej instrukcji jest prawidłowa, poza brakiem dokładniejszego opisania powrotu z Mode Scan do Mode Normal.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie taką instrukcję mam na papierze. Mam również instrukcję do odbiornika Optima, ale w obydwóch przypadkach - jak już pisałem - jest identyczny opis ustawienia Normal jak i Scan Mode. Nie ma tam takich instrukcji jak mi podałeś. Musiałbym spróbować wg. Twoich wskazówek.

Link to comment
Share on other sites

Nie przełączaj na skan mode.W razie zakłóceń lub utraty sygnału następuje bardzo duża zwłoka w działaniu.

To chyba nie całkiem tak. Tak na szybko: w Scan Mode odporność na zakłócenia jest większa, jednak jeżeli już dojdzie do zerwania linku to do ponownego nawiązania połączenia między nadajnikiem i odbiornikiem wymagane jest ich ponowne uruchomienie :? .
Link to comment
Share on other sites

Chyba nie będę eksperymentował. Najprostsze rozwiązania są przeważnie najlepsze. Do tej pory używałem odbiornika Hitec 35MHz z pojedynczą przemianą i nie było prawie żadnych zakłóceń, podczas gdy kolega z podwójną przemianą miał często problemy.

Link to comment
Share on other sites

Ja również używam Normal Mode. Jedynie aby zaspokoić swoją ciekawość spróbowałem przełączyć transmisję w Scan Mode. Z tego co jeszcze zauważyłem podczas takich zabaw:

po powrocie do Normal Mode i uruchomieniu nadajnika z wybranym innym modelem (z którym nic nie robiliśmy w trakcie zmian Mode) i podaniu zasilania na odbiornik, okazuje się, że odbiornik wymaga ponownego parowania z nadajnikiem, jednak po sparowaniu okazuje się że odbiornik pamięta wcześniej ustalone ustawienia Fail Safe.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.