Jump to content

Jak rozróżnić pakiet ni-mh od ni-cd ??


czhomik

Recommended Posts

Mam pytanie czy jest jakaś metoda odrużnienia pakietu Ni-MH od Ni-Cd ??

Kupiłem używany nadajnik i w nim znajduje się nieorginalny pakiet.. pisze na nim jedeynie 1700Mha i nic wiecej .. na celach też nic nie pisze.. Posiadam Pulsara 2 i niewiem jakim programem łądować ?? Czy może coś sie stać pakietowi jak bedzie np. NI-MH a naładuje programem NI-Cd??

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Przy tak dużej powierzchni to już nie ma znaczenia

 

Dobre!

 

A tak na poważnie to musiałbyś znaleźć poziomy Delta Peak dla NiCd i NiMh i wybrać te bezpieczniejsze (niższe) - ale lepiej, zeby ktos potwierdził moje słowa. Ja czasem laduje NiMh programem do NiCd bo mi więcej ładuje w pakiet ( NiMh ewidentnie zbyt wcześnie rozłącza - pakiet 2000 mAh a on juz mi pokazuje deltę przy 300 mAh)

Link to comment
Share on other sites

Moja ładowarka InteliControl jak usilnie chciałem sformować (przypadkowo) pakiet z ogniw NiCd Sanyo programem dla NiMh szybko kończyła zabawę. Dopiero na programie dla NiCd wykonała pracę prawidłowo. Czy w drugą stronę takie głupoty łapie nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

hmmm.. problem jest takie ze mam nadajnik Graupner MC12 i to są akusy o rozmiarze Sub C ... a Ni-Cd wystepują do 2400Mha..a niestety nie posiadam dwoch takich pakietów i wagowo niema z czym porównać .. :(

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz pulsara2 to możesz zdjąć charakterystykę rozładawania pakietu. Pakiet NiCd powinien mieć ją w końcowej części mniej stromą, niż pakiet NiMh (NiMh bardzej gwałtownie "kończy się"). Jaka ma ta stromość być, nie wiem, bo nie sprawdzałem, ale możesz to zbadać porównawczo z innym, znanym pakietem.

Jeśli chcesz, mogę zdjąć charakterystyki z jakichć ogniw NiCd i NiMh - zresztą z ciekawości sam sprawdzę różnicę.

Link to comment
Share on other sites

Ale po co tyle zachodu. niezaleznie czy to nicd czy nimh laduj programem nimh ktory dla obu typow jest bezpieczny

 

A ja już wcześniej pisałem że programem dla NiMh ogniw NiCd nie naładujesz. Być może nie tyczy się to wszystkich ładowarek i pakietów ale akurat w moim przypadku tak jest. Fakt faktem natomiast jest iż podchodzicie do sprawy gorzej niż do jajka.

Link to comment
Share on other sites

a dlaczego nie naladuje?????????????????

proces ladowania obu typow ogniw jest identyczny, roznia sie tym ze w przypadku nicd pod koniec ladowania -deltaV jest bardzo widoczna a w przypadku ninh -deltaV jest slabo wyczuwalna wiec ladowarka musi byc "czulsza"

Link to comment
Share on other sites

No właśnie na programie NiMh ustawiony cykl rozładuj - naładuj i ładowarka bardzo wcześnie kończyła proces ładowania. (Prąd ładowania 0,2A pojemność 1000mah) Nie wchodziło nawet 1/5 pojemności pakietu. Na programie NiCd i przy identycznych ustawieniach prądowych wszystko przebiegło prawidłowo. :?: Zapewne przyczyną takiego działania jest różnica w DeltaPeak i tym zapewne oba programy się różnią i takim sposobem pewnie i można by spokojnie określić w jakiej technologi jest pakiet.

Link to comment
Share on other sites

hmm. to moze z ladowarka cos nie tak.

 

Ładowarka jest sprawna ponieważ ładuje prawidłowo określony typ aku określonym programem. Jakaś różnica programu musi być skoro jest podział na typ NiCd i NiMh. Wcześniej też napisałeś że dla ogniw NiMh deltapeak musi być czulsze bo jest mniej wyczuwalne. Jeśli ładowałbym prądem C/10 być może i na obu programach pakiet podobnie by się ładował lecz przy wyższych prądach wiadomo iż napięcie pakietu jest większe podczas ładowania. Wiadomo też iż ogniwa NiCd lepiej znoszą większe prądy ładowania od ogniw NiMh i prąd C/5 dla nich nie jest czymś niezwykłym i o ile ogniwa są sprawne taki proces ładowania powinien przebiec prawidłowo.

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie

 

No, po raz pierwszy ;-)

 

 

Jak możesz zdjąć charakterystyki to zobacz co dzieje się z temperaturą. Jeśli będzie cały czas narastać to NiMh, a jeśli będzie narastać tylko pod koniec ładowania (po punkcie INFLEX) to NiCd...

Ładowanie z prądem 0,5C do 1C.

 

Pozdrawiam Sławek

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Zrobiłem kiedyś ładowarkę na układzie LM3647.Według algorytmu tej ładowarki koniec ładowania dla ni-cd następował po chwilowym spadku napięcia na pakiecie, a dla ni-mh po chwilowym gwałtownym wzroście napięcia.Zmiany te były niewielkie.Ładowałem pakiety ni-mh i ni-cd i wszystko działało ok. http://www.national.com/opf/LM/LM3647.html

W tym linku jest karta katalogowa układu LM3647, a w niej wykresy ładowania pakietów ni-mh i ni-cd.Przez własną głupotę niestety spaliłem swoją ładowarkę.Przez Elektronikę Praktyczną można było kupić płytkę do niej jako kit AVT-913.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.