Skocz do zawartości

Przyporządkowanie kanałów


hubert_tata

Rekomendowane odpowiedzi

bo tylko A i B jest legalne te konkretne z 35MHz

 

To nie jest prawda.

Pasmo B obejmuje częstotliwości od 35,820 do 35,910, a więc poza zakresem podanym w Aneksie nr 8. Tak więc jest nielegalne w Polsce.

 

 

Dobrze grzegorz żę zauważyłęś bo źle napisałem nei wiem czemu :( miało być że tylko A jest legalne B nie :) zaraz sie naprawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to onacza że radia np Futaby sa nie legalne?

moc nadajnika to przecież ok 800mW

To jest moc promieniowana z anteny, Nie ma to nic wspólnego z moca pobieraną przez radio czy choćby przez sam stopień w.cz. Tak naprawdę, to większość nadajników przekracza nieznacznie ten parametr. Naszym Futabom jednak daleko do 800 mW mocy wypromieniowanej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to onacza że radia np Futaby sa nie legalne?

moc nadajnika to przecież ok 800mW

Tak naprawdę, to większość nadajników przekracza nieznacznie ten parametr. Naszym Futabom jednak daleko do 800 mW mocy wypromieniowanej.

 

 

To bardzo ciekawe....

Możesz rozwinąć ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz pobór prądu radia kompletnego i po wyjeciu modułu w.cz. Różnica to będzie prąd pobierany przez wzmacniacz mocy w.cz. Jego sprawność wynosi przeciętnie 50%. Znajac napięcie zasilania możesz łatwo policzyć z jaka mocą wypromieniowaną pracuje nadajnik.

Jako ciekawostkę powiem, że te dwie ładne diody, które stale świecą na płycie czołowej, pobieraja ok. 20% mocy dostarczonej do nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz pobór prądu radia kompletnego i po wyjeciu modułu w.cz. Różnica to będzie prąd pobierany przez wzmacniacz mocy w.cz. Jego sprawność wynosi przeciętnie 50%. Znajac napięcie zasilania możesz łatwo policzyć z jaka mocą wypromieniowaną pracuje nadajnik.

 

 

Uwaga! liczę!

FF9 pobiera ok 220mA z czego moduł 155mA

0,155Ax9.6V=1,488Wxsprawność 50%=0,744W czyli 744mW ...

 

Jak by nie liczył to nasze radyjka przekraczają ustawowe 100mW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pocieszające :D - pod warunkiem, że pomiar był prawidłowy. Ze względu na plączące się prądy wcz po zasilaniu, standardowy pomiar miernikiem jest często mylący. Nie mierzyłem swojego nadajnika ale znam pomiary kilku innych (nie Futaby) robione na profesjonalnym stanowisku pomiarowym. Moc wypromieniowana była przeciętnie na poziomie ok. 300 mW, to i tak więcej od 100 mW :D

Mowisz Marku o diodach wskazujacych ze nadajnik jest wlaczony ?
Tak, te dwie diody o dużej jasności konsumują sporo prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standardowy pomiar miernikiem jest często mylący

 

 

Dane które podałem z wyjątkiem sprawności pochodzą z danych technicznych nadajnika FF9CAP. Zostały oficjalnie opublikowane przez futabę.

 

Parametr sprawności który podajesz czyli 50% jest i tak mocno zaniżony...

Pomimo faktu przyjęcia go do obliczeń jako jednego z kluczowych parametrów wynik liczenia świadczy że jesteś w błędzie...

 

ze względu na plączące się prądy wcz po zasilaniu

 

To jest dopiero teoria...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostały oficjalnie opublikowane przez futabę.

 

Poproszę o link do źródła - chętnie się zapoznam z tymi danymi
Parametr sprawności który podajesz czyli 50% jest i tak mocno zaniżony
Przy urządzeniach przenośnych, gdzie trudno o stabilne warunki pracy anteny ten parametr jest raczej optymistyczny.
To jest dopiero teoria...
Tak, to jest teoria i to wcale nie moja. Ja tylko się o niej kiedyś dość dużo uczyłem i sprawdzałem ją w praktyce. Prądy wcz od stopnia mcy rzadko są dokładnie odfiltrowane od pozostałych obwodów. Część z nich zamyka się po zasilaniu. Na pierwszym lepszym półprzewodniku w mierniku następuje detekcja i powstaje bliżej nieokreślone napięcie obce, które niekiedy dość istotnie potrafi zafałszować pomiar. Jeszcze lepsze jaja są przy pomiarze miernikami wychyłowymi, ale te są już raczej przeszłością.

Przemku, nie mam zamiaru nikomu wmawiać, że Futaba jest "be" bo sam na niej latam i chciałbym mieć te 800 mW w antenie. Moje doświadczenia jednak mówią mi, że jest to zbyt optymistyczna wartość. Wprawdzie z elektroniki uważam się za wtórnego analfabetę (od lat nic w tej dziedzinie nie robię). Niemniej jednak z zawodu jestem inż. elektronikiem i przeszłości profesjonalnie zajmowałem się sprzetem radionadawczym (również projektowaniem), stąd moje doświadczenia w tej materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądy wcz od stopnia mcy rzadko są dokładnie odfiltrowane od pozostałych obwodów.

 

 

Przekonałeś mnie Marku...

 

 

Uważam jednocześnie że "pies pogrzebany" jest w odległości dokonywania pomiaru mocy promieniowania...

 

Nie znam współczynnika określającego spadek natężenia pola elektromagnetycznego w zależności od odległości.

A z braku czasu nie googlowałem po wiedzę na ten temat... :wink:

 

Dalej jednak uważam że nasze radyjka są nie zgodne z założeniami tej nie życiowej ustawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam współczynnika określającego spadek natężenia pola elektromagnetycznego w zależności od odległości.

Z głowy nie wspomnę, ale ponieważ jest to rozchodzenie się energii w przestrzeni trójwymiarowej, stawiam na jakiś wzór z sześcianem odległości, czyli trzecią potęgą. Raczej szybko spada, znaczy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głowy nie wspomnę, ale ponieważ jest to rozchodzenie się energii w przestrzeni trójwymiarowej, stawiam na jakiś wzór z sześcianem odległości, czyli trzecią potęgą. Raczej szybko spada, znaczy się.

 

W przypadku np. światła jego natężenie spada z kwadratem odległości...

Pomimo przestrzeni trójwymiarowej.

 

Ciekawe jak to się ma z polem e.magnetycznym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamietam, to też uważam, że z kwadratem odległości.

A nasze radyjka z pewnością nie są za bardzo zgodne z przepisami ale nikt tym się nie przejmuje :D . Chociaż istotne są tu waruki pomiaru, dla których podawane są te dane. Kiedyś inaczej to było definiowane. Jak przez mgłę przypominam sobie, że moc doprowadzona do stopnia wcz nie mogła przekraczać 1W. Ten parametr bardziej mi pasuje do naszych nadajników, które na przestrzeni wielu lat, w zakresie mocy wiele się raczej nie zmieniły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.